Erkek Shit Testi

Erkeklerin bir arada çalıştığı grupların değişmez özelliklerinden biri de, grup elemanlarının birbirlerine sürekli laf sokmaya ve alaya almaya çalışmasıdır. Bu tip bir grup içi taciz dinamiği, özellikle bedensel iş yapılan yerlerde ya da askeri birimlerde daha şiddetlidir ama eğitim kurumlarında ve beyaz yaka işlerde de daha az olsa da rastlanan bir dinamiktir.

Bunları bir nevi erkeklerin erkeklere shit testi olarak nitelendirebiliriz. Amacı basittir : “Sen bel bağlayabileceğimiz kadar güçlü biri misin?” testi. Burada test edilen ise bir erkeğin sahip olabileceği en büyük güç olan duygusal güç. Testin mantığı basit. “Bakalım bir miktar rahatsız edici söz veya tacize aldırmamayı becerebiliyor musun? Eğer bu kadarını kaldıramıyorsan belki bizim grupta olmaman daha iyi çünkü daha rahatsız edici şeyler üstümüze geldiğinde belki de sen zincirin en zayıf halkası olacaksın.

Eğer askerliğinizi yaptıysanız, orada aynı birim içindeki elemanların nasıl hiç durmadan birbirini sözle taciz ettiğine ve alaya aldığına şahit olmuşsunuzdur. En küçük bir yanlışınız hemen suratınıza çarpılır ve tepkiniz zayıflık ise grup üzerinize daha çok gelir. Tepkiniz güçlü bir erkek gibi ise grup sizi “şimdilik” rahat bırakır. Askeri birimlerde bu tür shit testlerin aşırı olmasının sebebi, en zayıf halkanın farkedilip birimden atılmazsa diğerlerinin de can güvenliğini tehlikeye atacak olmasıdır. Zira ne kadar alakasız görünse de eğer bu tür iritasyonlarla başa çıkarsan, çarpışma anındaki stresle de muhtemelen başa çıkabilirsin.

Bu tür shit testlere zayıflık göstergesi olacak şekilde tepki vermek demek, sinirlenmek veya aşırı depresif olmaktır. Çoğu erkek sinirli bir agresifliğin güçlü bir tepki olacağını sanır ama tamamen shit test yenilgisidir. Güçlü erkek tepkisi genelde aldırmamak, eğer cidden bir durum varsa kendini alaya almak ya da en sağlamı karşısındakini alaya almaktır.

Jordan Peterson’un 12 Rules For Life kitabında, zamanında çalıştığı demiryolu ekibinde “yemek çantası” yüzünden alaya alınan bir çocuğun hikayesi var. Hemen hepsi sert, çoğu hapis görmüş çalışanlar yeni gelenlere aptal lakaplar takıp sürekli alay ediyorlar.  Çocuğa “yemek çantası” ismini takıp alay ediyorlar ve eleman bu alaya sinirlenerek tepki gösteriyor. Adamın yemek sepeti de gerçekten annesi tarafında hazırlanmış, bir erkeğin taşıması oldukça gülünç olan bir sepet. Eleman eğer bir kere çıkıp kendi de gülse ve “evet ya çok aptal bir çanta bu, annem tutuşturdu işte, üzülmesin diye alıyorum yanıma” dese olay orada bitecek. Ama hayır, zayıflıkla tepki veriyor ve kısa sürede sinirli, mızmız bir ekip elemanı haline geliyor. Diğer elemanlar ise çocuğun rahatsız etme dozunu arttırıyorlar (örneğin çalışırken “yemek sepetini çakıl taşı ile vurma” oyunu adı altında elemana gizli gizli taş atıyorlar). Sonunda birgün çocuk işten ayrılıyor.

Medeni bir toplumda yaşayan erkekler birbirleri ile devamlı bir egemenlik savaşına girmezler. Bunun yerine birbirlerini tartarak aralarındaki en yetkin kişiyi tepeye çıkarırlar. Ve bunu toplumun her seviyesinde yaparlar. Erkek egemenlik hiyerarşisi de zaten bundan vardır. Erkekler sürekli birbiri ile dominantlık savaşına girmesin diye. Bir erkek grubunda “birbirini tartmanın” yollarından biri de bu tür shit testlerdir. Yeterli duygusal güç ve pratik zeka ile bunları savuşturmak mümkündür.

Bu testleri geçmek için de kadınlarla olan shit testlerdeki taktiğin aynısı geçerlidir. Öncelikle ne olursa olsun bu testlere sinirlenmemek ya da üzülmemek daha doğrusu bu testlerin bünyede duygu yaratmamasını sağlamak gereklidir. Bu testler erkekte duygusal tepki yaratırsa, erkeğin duygusal olarak zayıf olduğunu ispatlar.

Tepki olarak genellikle “onayla ve abart” işe yarar. Önemli olan testi kibar ama duruma göre alaycı bir şekilde cevaplamaktır. Örneğin biri sizin bir şeyiniz ile alay ediyorsa onun alay edilecek bir şeyini bulun ve “benim saçıma laf edenin saçlara bak. İnek sürüsü yalamış sanki” gibi karşılık verin.

Erkeklerin birbirine attığı shit testler, kadınların erkeklere attığı testlerden daha önemlidir. Zira kadınınkini geçememek alt tarafı o kadınla beraber olamamak demektir ama erkeklerinkini geçememek gruptan dışlanmak ile sonuçlanabilir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

28 thoughts on “Erkek Shit Testi”

 1. erkek egemenlik hiyerarşisinde yükselme konulu daha çok yazı bekliyoruz. sonuçta son paragrafta belirtildiği gibi bu konuda eksik olmak daha acı sonuçlara neden oluyor.

 2. Böyle yazılar atın işte ya. Benim kırmızı hapla/alfa betayla tanışmamın nedeni kızlar değil arkadaşlarım tarafından alaya alınmam ve ciddiye alınmamamdı. Rp li/alfa bir kişilik bunların üstünden gelebilir. Devamı gelsin

 3. Bu tür x’leri(istediğiniz küfrü buraya yazın) herkes görmüştür. İnsanlar sinirlenince üstlerine giderler ve bundan zevk alırlar. Ciddi ciddi bundan beslenirler. Bunun altında yatan neden güçsüzü tespit etme içgüdüsü ise öyle değil. Bundan beslenenler tipler mevcut.

  Ve çözüm basit. İnsan kendisiyle de dalga geçebilmeli. Savuşturmanın yolu bunları ciddiye almamak kaş çatmamak. Bunlar hep olacak. Modern bir toplumdayız, hukuk vs. Yoksa önüne gelen birbirini vururdu kimse de birbirinin kahrını çekmezdi.

  Bu tür bir hassasiyet zayıflık mıdır? Bir yerde evet… Kişisel kalkanınızı oluşturmanın bu konudaki tek yolu onayla abart karşılık ver şeklinde görünüyor.

  Bir de size şunu söyleyeyim. Üzerinizden bir espri dönüyorsa ortamdaki en yüksek kahkahayı siz atın. Delirmiş gibi. Gerçekten eğleniyormuş gibi. Buna çalışın. Doğal olsun.

  Bir kafedesin mesela, kızlı erkekli grup halindesin üzerinden belaltı espri yapmaya kalktı birisi. Kahkahan yüksek perdeden olsun, ortamda ezik durmamak önemli.

  Olamıyorsan da numarasını yap. İçin içini yese de öfkeden, öfkeni daha sonra nefret olarak kusmak üzere yut. Uzun vadede kazandırır.

  Belki de hatalı bir yöntemdir. Ama insanların duygularıyla oynayan vampirlere ruhunu emdirmemenin bir yolu bu.

 4. Hocam benim bu konuyla ilgili bir tespitim var
  Mesela Bir eleman size shit test attı
  Sağlam cevap vereceğiniz an yada verdikten sonra o kişinin gözlerindeki mahcubiyet yada sözünüzü küçümsemeye çalışır bir bakış görebilirsiniz
  Hafiften aşağılama ile başlar mesela ama görmezden gelirsiniz sonra abartır hakaret eder siz de ağzına sıçarsınız
  Benim kuzen vardı askerde biri buna GEL BURAYA AMINAKODUĞUMUN ….LISI DEMİŞTİ .Benim kuzen de adama kafa atmıştı sonra bir daha böyle olay yaşamamıştı.
  Hatta hapiste 10 sene yatmış bir abi vardı dediğine göre hapiste bir tane travesti varmış hapishane müdürü bile demiş ki yeter ki buna karışmayın da ne yapıyorsa yapsın bu .Adam cam çerçeve indiren psikopatmış zaten.Böyle olamayız sosyal ortamlarda zaten de bazen insanlara baş belası olabileceğimizi göstermek iyi .Öyle olmadığımız zamanlar da bu özelliğimiz bilinsin.
  Max 2 defa görmezden gelirim 3. sünde hayırdır amk diyip tepkimi koyuyorum hocam acaba çok mu agresifçe oldu bu ?
  Zaten biz alttan alırız üzülmesinler ,ayıp olmasın diye ama siz tepkinizi koyunca geri çekiliyorlar hatalarını fark edip özür bile dilemiyorlar
  Shit test , aşağılama gibi şeylere göz yuman kim gördüysem daha çok ağzına sıçılıyordu .Bu durumda görmezden gelmek mantıklı olamayabilir ayrıca NE ZAMAN GÖRMEZDEN GELMEYİ KESİP TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ ?
  Emin olun daha önce ortamda gördüğüm baskın ALFA tiplere insanlar kaşın üstünde gözün var bile demiyordu
  Yorumunuzu merak ediyorum erkekadam ve çeviri manyağı …

  1. Ortamda baskın olayım gibi bir derdim yok ama görmezden gelmek zoruma gidiyor hocam
   Eskiden millete laf eden tiplere en ufak bir yorum yapılınca hemen agresifçe karşı tepki veriyorlardı .Kızlı erkekli sosyal ortamlarda daha fazla oluyor mesela bu.Defalarca gördüm bunu ve artık çok sıkıldım gerçekten…

   1. Burada cidden çok dejenere arkadaş çevrelerinden bahsediliyor. Herkesin birbirini domine etmeye çalıştığı. Ya da yazanlar olayı yanlış anlıyor. Bilmiyorum. Ama bazen o çok sevdiğiniz kızlı erkekli grubu geride bırakmanız gerekebilir. Gerekirse acımayın, siktir edin.

   2. BenLark’ın düşüncesi çok beta çaplı bir düşünce. Her şeye tepki gösteriyorsan ölüm riskini o kadar ortaya koyuyorsun. Evrim mekanizması böyle çalışır. Herkes kendi yumruğunu demirden bilye gibi sanar ama bir gün karşına daha sert biri çıktığında kendi mezarını hazırlamış olursun. Bir erkek olayları iyice rasyonelize etmeli, dikkati çok iyi tutmalı ve atacağı adımları sağlam temellere atmalı. Shit testleri onaya alıp ve alaya almak doğru bir karar. Bu kadar sosyal inşaalar yapılmış, devlet gibi bir organik bir otorite var. Bu devirde yasa dışı çalışan bir mafya da olsan devlet çöküyor hemen tepene. Ondan dolayı boşuna demiyorlar en taşaklı mafya devlettir diye. Erkek egemen hiyerarşisiyle yazılar gelsin bence. Bugün herifin tekiyle saatlerce bakıştık herif benden 5-6 yaş büyük olmasına rağmen meydan okuma shit testine karşı ağırlığımı koydum. Bu tür yazılara daha çok önem verilmeli bence. Misal iş yerinde ki mobbing uygulaması da bununla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Elemanın ne kadar baskıya gelebileceği hakkında bir shit test. Tabii bu illa değildir bütün mobbingler shit testtir diye bazıları da hakikaten işten çıkarmak için oluyor. İş hayatında ki shit testlerle de ilgili yazı bekliyoruz. Bakın altını çize çize söylüyorum bu ciddi bir konu erkek-kadın ilişkilerinden daha önemli bana göre.

  2. Bir kere bu yazının konusu erkek grubunun iç shit testi. Bully (zorba) olayına girmedim. Senin bahsettiklerin zorbalar.

   İkincisi, görmezden gelmek ilk savunmadır ve ikinci saldırıdan itibaren diğer yöntemlere geçilmelidir. Hiyerarşide kendini aşağı olmayan bir yere koyarsan kimse sana karışmaz. İlla alfa olmaya gerek yok. İnsan topluluğu kurt sürüsü değil.

   Ama genel olarak diğer erkeklerde “bu adamla dalaşırsam yenerim diyemem” izlenimi uyandırmak gerekir.

 5. ben kimseyi test etmiyorum, test edilince de modum düşüyor haliyle. medeniyet düzeyimiz malesef yerlerde. napalim, kaybetmemek için modu düşürülmeyecek

 6. Gerçek dominantlık disiplinden gelir, birbirini domine etmeye çalışmaktan değil. Eğer disiplinsiz biriyseniz ve domine ediliyorsanız, sorunun ne olduğu belli.

  1. Hocam 3 kişilik veya daha fazla gruplarda bir lider olmayınca güç dengesini kontrol eden elemanda çıkmıyor. Grup içinde herkesin hiyerarşisi eşit oluncada en ufak yerden patlama veriyor. Mesela ben 3 kişilik grupta bile zor kontrol ediyorum adamları. Sizce uzun vadeli arkadaşlıklar 2 kişilikmi olmalı ? Hem eşitlik bakımından hemde erkek shit testlerinin azalması bakımından daha sağlıklı olabilirmi ? Yada 3 + olan gruplarda lider olan kişi grubun dengesini nasıl sürekli sağlayabilir?

   1. Hocam arkadaşlarla bu tür dominantçılık oyunlarına girmezsin. Buna arkadaşlık denmez. Arkadaş grubu avcı grubu değil sonuçta ne lideri? 10 kişi de olur 20 kişi de.

    Sorununuz ne bilmiyorum ama bahsettiğin şey arkadaşlık değil. Sen neden adamları kontrol etmeye çalışıyorsun? Gruba liderlik taslamaya çalışıyorsan eğer seni dışlamaları lazım. Dışlamakla doğru yaparlar.

    1. Hocam kendileri seçti zaten benlik durum yok. Bende şaka yapıyolar niyetine takılmıştım sonradan ciddi olduklarını anladım. Zaten adamlar 6-7 yıllık arkadaşlarım ben nereye gitsem oraya gelmeyi düşünüyorlar. Sizin dediğiniz gibi olunca grupta bir kavga vs atışma büyürse ayırmaya işleminde bile grup parçalanıyor onu geçtim en ufak bir yakınlaşma bile grubu kutuplara bölüyor. Zaten 9-10 kişilik bir gruptuk ve dağılma oldugu için anca 4 tane kaldık. Adamlar kabul ettiği sürece neden dışlamak istesinler ki?

    2. Mahmut abi grubun içinde fazlaca bu özellikleri göstermek de yine dışlanmaya yol açıyor. Adam kendini seninle eşit sanıyor ama grup içinde değişik yollarla senin ondan iyi olduğunu anlayınca zoruna gidiyor ve kendi etkisi yokolmasın diye seninle görüşmemeye başlıyor. Bende öyle oldu, oluyor.

     Diğer türlüsü, TR’de erkeklerin attığı shit testler aslında bully, yani zorbalığa kaçıyor. Hiyerarşiyi anlamak için değil, tamamen bir diğerinden daha iyi olduğunu hissedebilmek için bunu yapıyor. Sessiz adamı görünce, “yapıyorum çünkü yapabiliyorum” kafasına giriyorlar.

     Savuşturma veya üste çıkma olayı da ad hominem ile yapılabiliyor. Ekşisözlük’teki gibi aktif ilişkilerde de sağlam argüman açıklayacak değilsiniz. Bana bi paket sigara borcu olan adam durduk yere bana, “sen bırak yemeği sakız bile ısmarlayamazsın” gibisinden laflar etmişti. Ben de gayet rahat ve sakin şekilde “sen önce içerdeki sigaranı al da sakızını düşünürüz” demiştim ve error vermişti.

     Erkekler arasında kriter şudur: “Ben bunu kavgada alabilir miyim?” Hiyerarşi buna göre oluşuyor. “Kavgada ben bunu alırım aga” denilen adamı ben sadece siklemiyorum. Ama diğerleri benim kadar nötr değil. Ama illaki beden kuvveti ve kavgada iyi olmak tek çözüm değil. Ağzınız iyi laf yapıyorsa, gerektiğinde sesiniz çatallaşmadan yükselebiliyorsa, iri yarı adamların karşınızda “tamam ya :/” moduna girdiğini görebilirsiniz.

     1. Dinamik olmanız lazım. Bahsettiğiniz adamlar arkadaşınız değil ya da genellikle iş gibi gruplarda yetkin kişiler değiller. Ama öncelikle disiplinli biri değilseniz, hiyerarşide yeriniz diptedir zaten. Tepedeymiş gibi davranırsanız sizi hizaya sokarlar.

      Türkiye gibi insan ilişkilerinin bozuk, güvensizlik ve güce göre olduğu ülkede tabii ki zorba çok. Zaten gelişmeme sebebimiz bu. Bu tür mikro kokuşma. Tepede göze batan yolsuzluklar falan tabandan gelen bir şey. Yine de disiplinli değilseniz, grup ilişkilerinde istediğiniz yerde olmamaktan şikayet edemezsiniz.

 7. Dominantlık ve alfalık taslamak bizi dışlanmaya iter çünkü hareketlerimiz hem kasıntı olur hemde dikkat çekmeye çalıştığımız da çok belli olur. Yapacak şey disiplinli olmak ve dominantlığın içten gelmesini sağlamak.

  Önceden ortamda güçsüz bir eleman olan kişi kendini dominantlaştırır ve disiplinleştirirse ortamda sesi çıkar. Diğer elemanlar “olum bu adama özgüven gelmiş” diyip bir iki shit test atar. Sonucunda adam siker shit testleri. Ortamın lideri olur alttan, ilişkileride sağlamlaşır

 8. Kadınlarda shittestler bilince dayalı olmayıp istemsiz atılıyor peki ya erkeklerde? Burda bahsedilen biraz bilerek gibi peki erkeklerde de öyle bir içgüdü var mı ?

  1. Güzel soru tyler, benim de merak ettiğim bir konudur bu. Ben bunu biraz doğal seçilime bağlıyordum aslında. İlkel dönemde atalarımız için gruptan dışlanmak kabul edilemezdi, hatta ölüm anlamına da gelebiliyordu. Grup içinde erkekler arasında güçlüyü güçsüzü ayırt etmek için bu tür mekanizmalar gelişmiş olabilir. Yani nasıl kadınlar hipergamik eğilimlerle erkekleri seçiyorsa, bir sosyal gruba girildiginde insanlar test ederek yetkinlik ölçüyor. Testlerden gecemediginde gruptan dışlanıyorsun. Tabi ilkel dönemde muhtemelen fiziksel şiddete de dayanan çok daha acımasız testler vardı. Günümüzde ise bunun yansımasını laf sokma, dalga geçme olarak görüyoruz.

   “E doğal seçilim doğal ortamın canlılara uyguladığı bir şeydir, burada insan davranışları var”dediğinizi duyar gibiyim. İnsanı da doğadan ayrı düşünemeyiz, bu eğilimler insanın doğayla etkileşimi sonucu ortaya çıktı. İlkel doğada fiziksel ve duygusal olarak güçsüz olan dişinin hayatta kalabilmek ve çocuklarına bakabilmek için güçlü, kendine yeten, kaynakları olan erkeği arzulaması gibi bu grup içi test de grubun hayatta kalma şansını arttırmak amacıyla güçsüzlerin ayıklanması için sahip olduğumuz bir eğilim olabilir.

 9. Eski bir Çin öyküsüne göre, bir zamanlar bir Çin soylusu, zamanının en ileri bilim adamlarından olarak kabul edilen üç kardeş otacıdan (şifacı) en gencine, aralarından en üstün olanın kim olduğunu sormuş.
  Otacı cevap vermiş, “En büyük ağabeyim, hastalıkların ruhunu görüp, daha ortaya çıkmadan yok ettiği için, şöhreti evinin duvarlarından dışarı çıkmaz.”
  “Ortanca kardeşim, hastalıkları ortaya çıktığı anda yok eder, bu nedenle onun şöhreti de yaşadığı mahallenin dışına çıkmaz.”
  “Bana gelince, ben damarları açar, şuruplar hazırlar, masaj yaparım. Bu nedenle şöhretim her yere yayılır.”
  “Şimdi size sorarım hangimiz en üstün?”
  Sun Tzu’ya göre en usta komutan, düşman tuzaklarını boşa çıkartır, ondan daha az deneyimlisi, düşmanın destekçilerini yok eder; daha sonra geleni, düşmanın askeri güçlerine saldırır; en kötü komutan ise surlarla çevrili kentleri kuşatmaya kalkar.

 10. Valla Mahmut abi, benim en büyük silahım siklememek. Herkes bunu nasıl yaparım-ederim diye bana zaman zaman bunu soruyor bunu. Burada yapabildiğim iyi şeylerden biri siklememektir herhalde. Kendi açımdan, bahsettiğim grupta alfalık ya da yetki alma gibi bir durumum yok zaten. Üç kuruşluk aklıyla karşıma çıkıp, bilmediği boku bana yutturmaya çalıştığı zaman bende kayış kopuyor. Laf ve konuşmak konusunda benimle baş edemeyeceğini bildiği için benimle görüşmeme yolunu seçiyor. Bahsettiğin türdeki güç dengelerinde de ne olursa olsun geri yapmamayı seçiyorum. Aman tadımız kaçmasın yaparsam, sonu gelmiyor çünkü.

 11. Konuyla pek ilgisi olmasa da,başka türlü bir shit test de iş dünyasında işverenlerin emekçi insanlara yaptığı shit testdir.

  Elbette istisna olan yerler vardır ama,çok büyük ölçüde durum, haksızlıkların diz boyu yaşandığı acımasız manzumeler bütünüdür.Kendi başına bile adeta zulmü andıran uygulamalar,aynı zamanda çok ağır bir shit testidir.
  Biraz daha açayım,daha iş görüşmesinde bile kabul etmenin zor olduğu,yasalar tam tersini söylediği halde,yapmaktan çekinilmeyen shit testler var.Kaldı ki yıllarca çalışacağın bir yer olsun.
  Devletin koyduğu kanun haftada 45 saat çalışma olacak der,fakat memurlar hariç memlekette,haftada 45 saat çalışıpta ayaklarını uzatıp dinlenebilen kimse yok.Fakat sorun çalışmakta değil,sınırın ötesinde ki çalışma saatlerini işyeri kurallarıymış gibi benimsetmeye zorlamak..Bu çok ağır bir testtir.

  Daha yüksek maaş alınmasına rağmen,asgari ücretten sigorta bildirimi,ödenmeyen mesai ücretleri,kullandırılmayan yada kullanırken zorluk çıkartılan yıllık izinler.
  Ücretsiz resmi tatil çalışmaları(29 ekim,23 nisan)..vs.
  Bunlar daha işe girmeden kabul etmek zorunda olunan ağır şartlar.Her ne kadar konu başka olsada bunların hepsi aynı zamanda çalışanlar için ağır testler.
  işe girince bile devam eden mobingler,mesai bitimine yakın çıkartılan işler, dinlenme saatinde iş buyurmalar,hiç değilse laf sokmalar,olması gerekenden fazla performans talepleri vs..

  Çoğunu hepimizin bildiği, ama çalışmak için,eve ekmek götürebilmek için razı göründüğümüz ağır testler bunlar.Mükemmel bir yer elbette yoktur ama,insani şartlarda bile önce ben diyen sermaye karşısında,insana yaşatılan ya kabul et yada çek git testi karşısında,insan çok şey söylemek istiyor..

  İşin ilginç yanı ise,memlekette gördüğümüz koca koca holdinglerin,devasa şirketlerin,kurumsal firmaların bile bunları yapıyor oluşu.Kaldı ki küçük yerler neden yapmasın.

  Testin en ağırı insan onuruna karşı yapılan testtir.

  Ey genç arkadaşlarım,çoğunuz hayata yeni atılacaksınız.İleride karşılaşacağınız,şu veya bu testlere şimdiden hazırlıklı olun.İleride doktor,avukat,mühendis olarak toplumun yukarısında bile olsanız bunların en azından birkaçıyla karşılaşacaksınız.İşte o zaman evine ekmek götürmeye çalışan bir hamalı görürseniz onun sizden ne kadar fazla şartlarda teste maruz kaldığını anlayabilirsiniz.
  Ve yine işte tamda bu yüzden tırmanma bildiğiniz kadar yukarıya tırmanın.Birileri yukarıya tırmandıkça birileri altta kalmaya mahkum olacaktır mutlaka.Fakat bilin ki aşağılarda durum onursuzlukla,kuralsızlıkla acımasızlıkla dolu…
  Yaşamın kendisi bizzat test değil mi zaten.Sürekli olarak neyi başarıp neyi yapamadığımızda sonuçlarını direkt karşımıza çıkarmıyormu..

  1. Sanki sermaye dediğin küçük mutlu şirinler köylerinde huzur içinde yaşayan adamları fabrikalarda ve ofislerde köle yaptı! Sermaye tarlalarda 30unda 60ında görünene ve posaları çıkana kadar 3 kuruşa çalışan adamların torunlarını çok daha iyi şartlarda çalışır hale getirdi. Tabii solcu kafası, sanıyor ki sermaye olmasa ya da işçilere ait olsa çok daha insani şartlara sahip olacaklar.

   “Emek” dostları daha yeni dünyanın en çok petrolüne sahip ülkesini alıp dünyanın en kötü cehennemlerinden birine çevirdiler.

   Sermaye ve kapitalizm düşmanlığı bu ülkede sağcısından solcusuna binlerce gencin kendi potansiyelini gerçekleştirmesini engelleyen bir geri kafalılıktır. Şartlar güllük gülistanlık demiyorum ama kapitalizm sayesinde geçmişe göre iyi yaşıyorsunuz. Kapitalizmden ve sermayeden nefret etmeyin. Sistem başka hiçbir sistemde olmayacak kadar fırsatla dolu.

   Bir erkek olarak sizin sistemin fırsatlarına odaklanmanız lazım. Böyle emek, katil sermaye diye bağıranlar kendileri bir şey beceremediklerinden sisteme kin besleyenlerdir genelde. Sizi de yanlarına çekip kaybeden yapmaya çalışırlar. Böyle şeylerden uzak durun.

 12. erkek shit testlerini geçmekten ziyade, girdiğiniz erkek ortamlarda yüksek dozda shit test yiyiyorsanız, ortada bir sorun var ve o sorunun ne olduğuna bakmak lazım. (diye düşünüyorum, Mahmut aga ne der bilmem) erkek shit testleri genelde kendini koruyamayacağı düşünülen zayıf ezik tiplere atılır. Ortaokul lise vs. bir sınıfa sınıfın boy ve tip ortalamasının üstünde, iri yarı bir çocuk girdiğinde kimse ona kolay kolay ağır bir shit test atamaz. sınıfın alfası bir bulaşmaya çalışır, diş geçiremezse olay anında kapanır.

  Askerde de aynen böyle. Nerde temiz yüzlü, hanımevladı tip var, ağır shit test yiyiyor. (geçer geçmez ayrı) ama yüzü façalı, karşısındaki tipi ortadan ikiye bölebilecek gibi bakan, hapishane kaçkını tipli herif shit test yemiyor.

  Velhasılı Savaş Sanatı’nda bir cümle vardı, “en büyük zafer, hiç savaşmadan kazanmaktır”
  Erkek shit testlerinde de belki aynı şey geçerlidir, öyle bir imajın olacak ki, kimse sana zaten en başından shit test atmayacak.

 13. Selamlar maalesef bu yazınızı okuyamadım. Rollo Tomassinin en eski yazılarından en yenilerine gidiyorum. Buraya gelmemin nedeni bir kitap almış olmam. Sorumla ilgili en alakalı yazı burası bence. Neyse kitabı bir arkadaşımda gördüm ve araştırdım çok olumlu yorumlar var.

  Kitabına adı: Sözlü Dövüş Sanatı, kitabın üstünde tongue fu yazıyor ve yazar Sam Horn biri size laf attığında, sakinliğinizi nası korıycağınız, nasıl cevaplar vereceğinizi anlatıyor anladığım kadarıyla. Ama sadece sözlü olarak üstünlük sağlamak.

  Kitap hakkındaki düşünceleriniz nedir? Teşekkürler

 14. Arkadaşlarım veya çok da samimi olmadığım arkadaşlarım bazen ani hareket yapıp boyun kilidi veya üstüne atlama tarzı mal mal şakalar yapıyorlar.Ha arada ben de şaka yaparım orası neyse de bunlar bana bu tip şeyler yaptıkları zaman o esnada aşağılanmış gibi hissediyorum ve bir tepki vermezsem ilerde daha da bokunu çıkartabilir tarzı kaygım var.Çünkü biri bana şaka yapmadığı sürece ben ona yapmam fakat o bana bunu yapacak samimiyeti nerden buluyor?

  Fakat orda onu yapma bunu yapma diye herkesi de uyarırsam başka zaman eğlence ortamında ben yalnız kalırım şakadan anlamayan bir tip olarak görünürüm.
  Yani bana fiziksel bir şaka yapıldığında hislerim eziklik rezillik sinir arası bir şey.
  Çünkü tam o esnada napmam gerek onu bilemiyorum.
  Gülüp geçsem ilerde şamar oğlanına çevirirse diye kaygım var
  Orda karşılık vermezsem içimde kalıyor.
  Tepki gösterirsem de abarttığımı düşünüyorum ama o an kötü hissediyorum böyle de olmaz ki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *