Eylemler ve sonuçları

Çocukken annem bana hep şöyle söylerdi : “her hareketin bir sonucu vardır”. Bu kimsenin aksini iddia edeceği bir söz değil ve bence bugünlerde herkesin farkında olması gereken bir kavram.

Eğer kazandığından daha fazla harcarsan kısa zamanda iflas edersin.

Eğer ihtiyacın olandan daha fazla yemek tüketirsen, kısa zamanda şişmanlarsın.

Basit, birinci derece etki – tepki zinciri, bir çıktının olma ihtimalini etkiler. Eğer X’i yaparsanız, Y olma ihtimalini arttırır veya azaltırsınız. Örneğin polisler bu nedenle “yüksek risk” ya da “düşük risk” grubu kurbanlardan bahsederler. Davranışlarınız, sizin bir suçun kurbanı olma şansınızı arttırır ya da azaltır.

İkinci derece sonuçlara örnek olarak da, 20lerinde hiçbir alt yapı yatırımı yapmayan (ne bir iş, ne bir eğitim, ne bir girişim, ne bir yetenek , vs …) adamın 30larında başarılı olma ihtimalini çok düşük bir seviyeye getirmesidir.

Hayatınızın sizin tercih ve hareketlerinizin bir toplamı olduğunu anlamanız, oldukça güçlü bir bilinçtir zira sizin hem tercihleriniz hem de hareketleriniz üzerinde etkiniz vardır ve bunları kontrol ederek istediğiniz sonucu alma ihtimalinizi arttırırsınız. Bunu da tercih ve davranışlarınızı, olasılığını arttırmak istediğiniz çıktıya göre ayarlayarak yaparsınız.  Eğer sağlam ve yüksek maaşlı bir iş istiyorsanız, mühendislik diploması alın. Eğer sürekli çakırkeyif kızlarla çevrili olmak isterseniz, parti planlama, organizasyon, barmen ya da bar fedaisi gibi işlere girin.

Fakat, hangi tercihi yaparsanız yapın, bir dizi sonuçla karşılaşacaksınız. Bar fedaisi olarak hatun götürme şansınız fazlası ile artarken, mühendisliği seçerseniz suratınızın kırık bir bira şişesi ile dağılması ihtimali azalacaktır.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

21 thoughts on “Eylemler ve sonuçları”

 1. Tüm bu olaylar ekseninde 20’li yaşların başında değil, sonlarına yakın kendine yatırım yapan kişiler hakkında fikrin nedir Mahmut Abi? 20-25 yaş aralığında edinilmesi gereken mesleğin 25-30 yaş aralığında elde edilmesi insan yaşamını birkaç sene dışında sence sekteye uğratır mı?

  1. Insan ne kadar geç kalırsa yenilgi ihtimali o kadar artar. 30a yaklaştıkça daha hızlı artar. Yani sadece birkaç sene geç kalmayla kurtulma ihtimali yüksek ama daha fazla zarar görme ihtimalin de önemli miktarda.

  2. Olan olmuştur ama zararın neresinden dönülse kardır mentalitesi ile yatırıma başlanması gerekir bence, pişman olup geç kaldık ne gerek var şimdi diye düşünmenin aksine…

 2. Mahmut Abi merhaba,
  Güzel ve düşünmeye iten bir yazı fakat yazıdaki bazı örnekleri düşünmek gerekiyor. Ben 20’lerin başındayım ve gördüğüm piyasa/ girişimler/ şirketlerden mühendislik diplomasının pek de önemli olmadığını, piyasanın daha çok finans ve bilişime kaydığını farkettim. Keza liseden yeni mezun arkadaşlar şirket departmanları ile ilgili de son derece bilgisiz. Bu yazı, okuyan 18 yaşındaki arkadaşların “mühendislik” hedeflemesine neden olabilir. Türkiye’de mühendislik pek parlak değil, tabii ne olursa olsun yurtdışına odaklanılmalı ancak bu yazıdaki mühendisliği örnek verme eylemi, başarısız gençlere sonuç olabilir. 🙂

  1. Selam. Bir açıdan haklısın ama öncelikle bilişim de bir mühendislik ve sonrasında iyi üniversite + ingilizce + mühendislik ile hem Türkiye’de hem de yurt dışında iyi kazanabilirsiniz. Türkiye’de kalifiye olmayan mühendislik pek parlak değil tamam ama satış ve pazarlamaya giren arkadaşlar bugün yurt dışına çıkmakta zorlanırken iyi bir mühendislik fakültesinden mezun ve mühendislik yapan arkadaşlar yurt dışına daha kolay çıkıyor. Türkiye’de kalifiye eleman açığı var bu nedenle aslında bir şeyde iyi olduğunuz sürece kazanma şansınız var. Finans iyi bir sektördü ama bugünden sonra nereye gider bilemem.

   1. Mahmut Abi Kız konularında alfa olan ama reelde ezik bir beta olan çokça insan gördüm ama tek bildikleri şey
    nasıl iyi giyinilir , hangi içki daha lezzetli, hangi clubta nasıl eğlenip kız kaldırırım, nasıl daha fazla hatun sikerim gibi düşünüyorlar
    Hayatları yalan amk

    Onları kıskanırdım eskiden , şimdi düşünüyorum da siktirip gitsinler

    30 ların başında birkaç seks hatırasından öte bir şey değil amk

    1. Evet, şu yazıdaki Corey oğlumuz gibi saf alfa siker modunda takılırsanız gökten başınıza am yağabilir ama bu moda kapılıp da 30larında ser sefil ya da en azından evine yeterince ekmek götüremeyecek bir işte, hayatın başka zevklerini yaşayamayacak gelir grubunda kendini bulan adamlar biliyorum. Tehlikeli, heyecanlı, dolu dolu yaşayacağım derken 20lerinde geberip giden ya da sabıka kazanıp hiçbir eli yüzü düzgün işi olamayan adamları saymıyorum bile.

     Corey’e bakınca hemen iki şey aklınızdan geçiyor : Birincisi, bu çocuğa am yağıyordur. İkincisi ise, bu çocuk büyüyünce kendinin bile işine yaramayacak bir adam olacak. Evet, Corey tarzı alfalıkla bolca kadın sikmek zevkli bir olay ama kırmızı hap bu değil. Dahası, kırmızı hapı böyle yaşamak sizi başka ve çok güzel zevklerden de mahrum bırakabilir. Örneğin baba olmak, çocuklarına iyi bir hayat sağlayabilen ve iyi örnek olabilen bir baba olmak. Ya da erkeklerin saygı duyduğu, erdemli bir alfa olup, gecenin ışıklarını lüks bir penthouse apartman dairesinin balkonundan içki içerek izlemek. Yarın dünyanın öbür ucuna uçup, tropik bir adada güzel bir villada yıldızları izlemek. Ne bileyim, bol kaynağı olan, kendi hayatını egemenliği altına almış, erdemli bir erkek olmak işte.

     Jordan Peterson ve kırmızı hap

 3. Boyu ortalamanın altında olan kişiler kizlarin attigi boy shit testini nasil cümlelerle geçebilir? Düzgün bir postürle 174 civarı boyum var, cevremde genelde 180 altı insan yok. Bu konuda kendime sıkıntı yapmıyorum ama sanaldan tanıştığım kizlarla buluştuğumda böyle shit testler alma ihtimaline karşı hazir cevap olmak istiyorum.

 4. Mahmut abi, eğitim dili İngilizce olarak psikoloji bölümüne başlayacağım, mühendislik hakkında düşündüklerini psikoloji içinde söyleyebilir misin? Bir de biliyorsun bölümdeki kız sayısı bakımından şanslıyım ama aynı çevreden bulunduklarınızla tabak çevirmeyin diyorsun, bu konuda nasıl davranmaliyim?

  1. Söylerim. Mezun olduğunuzda talep olan bir iş + ingilizce + derece veya beceri olarak yukarılarda olmak.

   Kendi sınıfından tabak çevirme. Üniden kız edinebilirsin ama ünide daygame yapmak sakat.

 5. Bakış açınızı doğru buluyorum ve saygı duyuyorum.
  Kendimle ilgili bir soru da sormak istiyorum size. Boğaziçi Üniversitesinde Uluslarası Ticaret bölümünde okuyorum. İngilizcem son derece iyi Almancam’a 7/10 veririm. Şu ana kadar kendim dijital marketing alanına yöneldim. Bu konuda çeşitli sertifikalar aldım ve sertifikaların meyvesini bir sosyal medyada dolarla içerik editörlüğü yaparak yiyorum.
  Blockchain’e ciddi merak duydum ve bu konuda da kendimi geliştirdim. Bu konu beni bitcoin’e itti ve borsa teknik analiz, formasyonlar ayrıca ekonomi derslerim sayesinde de temel analiz ve konseptlerin farkındalığı ile teknik al-sat’larda kendimi geliştirdim. Bana en çok keyif veren şey şu anda bu diyebilirim.
  Disiplin-Spor-Kadınlar konusunda sayenizde daha bilinçliyim ve iyi bir konumda olduğumu düşünüyorum.
  Bölümümde iyi bir GPA’e sahibim ve hedefim en az 3.8/4 ile mezun olmak. Kendimi kısaca anlattıktan sonra size bir kaç konuda danışmak istiyorum.
  1) Bu sene önümde Erasmus imkanı var. Sizce Erasmus’a gitmek beni geliştirebilir mi? (çok ülke gezdim ve yabancı dilim iyi durumda. aslına bakarsanız olayın “fırsat maliyeti”ne takılıyorum. Türkiye’de geçireceğim 6 ayda bir çok network edinebilirim, yeni sertifikalar, yeni iş alanları veya kendimi yeni bir konuda geliştirmeye yönebilirim.) Burada daha önce Erasmus yapan biri varsa fikirlerini merak ediyorum. Erasmus’ta kendimi hangi alanlarda geliştirebilirim? Erkek Adam perspektifinden bir bakış lazım bana. Tamam daha önce 6 ay yurtdışında yaşamadım ancak bu tecrübe 6 aylık bahsettiğim fırsat maliyetine sizce değer mi?
  2) Mühendislik konusundaki bakışınıza katılıyorum ancak ben mühendis olmayı seçmedim. Önümüzdeki 5-10 sene için yükselen/yükselecek bir dal görüyor musunuz? Benim eğitim durumum için hangi yüksek lisansı önerirsiniz? (Bölümüm ciddi geniş bir perspektif sağlıyor ama bir özelleşme yok, şu ana kadar finans alanında uzmanlaşmak istiyordum.)
  “Finans iyi bir sektördü ama bugünden sonra nereye gider bilemem.” cümlenizden birçok şey çıkarttım ancak siz neyi kastediyorsunuz biraz açıklayabilir misiniz?
  3) Benim yaşımdaki birine öneriniz ne olur? siz benim yaşımda olsanız ne yapardınız? yaptığınız neyi yapmazdınız?

  Buraya kadar okumuşsanız çok teşekkür ederim. Uzun sorular biliyorum ancak hem samimiyetinize hem de bilginize güvendiğim için aklımdaki soruları size yönelttim. Bu siteye “kadınlar” için girip “Erkek Adam olarak yaşanmış bir hayat” için çıkmış durumdayım, büyük insansın ve bir hayatı kurtardın Mahmut Abi 🙂

  1. Arkadaşlar adam mühendisi örnek diye vermiş, neden oraya sanki sadece mühendis olun en iyisi odur demiş gibi takılıyorsunuz ki. Mühendisi çıkarın doktor deyin, pilot deyin, bankacı deyin.

  2. Anladığım kadarıyla okuduğun bölümle sonrasında yapmak isteyeceğin iş arasında pek bağlantı yok. Ben olsam yapacağım işe uygun bir master yapardım. Marketing gibi. Eğer marketing işi yapacaksan.

   6 ay yurt dışında yaşamak hiç de fena bir fırsat değil. Bakarsın ilerde orada yaşar ve çalışırsın.

  3. Türkiye’de önümüzdeki 5 – 10 sene ciddi ekonomik problemler olacak ve finans sektöründe ne kadar para kazanılabilir emin değilim. Bir bilene danışsanız daha iyi olur.

 6. Mahmut abi bence gelecek öğrenen algoritmalar ve yapay zekada taşımacılık ve beyaz yaka alanlarında çok kişiyi işsiz bırakacak gibi duruyor.
  Sen ne düşünüyorsun?

 7. Mahmut abi lise son sınıfım yazılım okumayı düşünüyorum ilgim var puanımda tutar büyük ihtimalle öğrenmek için üni okumaya gerek yok ama vizyon ve üniversite ortamı için tercih edicem.Türkiye’de yazılım mühendisleri ne durumda para,iş bulma konusunda bir de hedef belirlesem bile ders çalışmamda süreklilik yok 4gün var 1gün yok 1gün var 1gün yok nasıl düzelticem bu durumu?

 8. 20’li veya daha erken yaşlarda, aslında öğrenmenin yaşı yoktur tabii kendimizi geliştirmek için neler yapabiliriz? Burada hep üniversite diploması ve programlamadan bahsediyorsunuz bunların dışında ki en mantıklı en kolay seçenekler hangileri, mesela ben kişisel gelişim kitapları okuyorum. Yada gitmemizi önericeğiniz seminerler nelerdir Mahmut Abi?

 9. Mahmut abi açıkcası bu corey denilen parti oğlanının neden kafasına am yağacağını anlamadım. Hatta kızların onu itici bulacağını düşünüyorum. Çünkü adam alfalık değil iticilik modunda bence. Gereksiz derecede ukala. Bir kıza böyle davranırsa sonuç neden hoş olsun ki. ( Ha eğer onun ülkesi buna müsaitse onu bilemem, ama TR’de işlemez bu diye düşünüyorum.) Yani eğer istersem bende böyle davranabilirim, peki bu kafama hatun yağdırır mı, hayır ? Ben bunun uyuz bir oğlan cocuğu olduğunu düşünüyorum açıkçası ve senin ve diğer tecrübeli isnanların yorumlarını merak ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *