Hemen şimdi değişmek …

Yeni bir alışkanlığı veya perspektifi edinmeye çalışan insanlarla ilgili en hayran verici (!) şeylerden biri de olayın bokunu çıkarmaları, aşırıya kaçmalarıdır.

Daha önce hiç ağırlık kaldırmamış bir erkek, hızlıca sonuç almak için haftada 6 gün, günde 2 saat ağırlık çalışmaya kalkar ve sonunda bir tarafını incitir. Oysa yavaş yavaş arttırarak başlamanız ve sabırlı olmanız lazım.

Daha önce aşırı şeker bağımlılığı olan ve fast food ağırlıklı beslenen adam, birden bire hergün su, tavuk ve haşlanmış brokoli yemeye kalkar.

Bu aşırılık, yapmak istediğiniz şeyi başaramamanızı garantiler.

 

Değişimin kalıcı hale gelme şansına sahip olması için, hayatınızı yavaş yavaş ilave edilmesi gereklidir. Bunu yapsanız bile çeşitli nedenlerle ayağınız kayacak ve eski alışkanlıklarınıza döneceksiniz.

Hayatın akışına dalarsınız, kötü bir gün geçirirsiniz, biri sizi yanlış yönlendirir, vs … Kimse mükemmel değildir.

Uzun vadede bir şeye 100% uyum imkansızdır. Bir şeye 90% uygun davranmak kısa vadede oldukça yönetilebilirdir ama uzun vadede mümkün değildir. Uzun vadede bir şeye 80% uyumluluk yönetilebilir ve gerçekçidir.

Peki insanlar neden bu tür aşırılıklara kaçarlar?

Nedeni basit : zira HEMEN ŞİMDİ ÇOK BÜYÜK SONUÇLAR istiyorlar! Ama yılların ihmal edilmişliğini 2 – 3 hafta abanarak telafi edemezsiniz.

İyi haber şu ki çoğumuzun aslında öyle bir acelesi yoktur ve hergün azar azar yükselerek ilerlemek en büyük değişime neden olan yöntemdir.

Çeviri : Black Label Logic

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

47 thoughts on “Hemen şimdi değişmek …”

 1. Mahmut abi, Ben(12.sınıfım sınava hazırlanıyorum) kırmızı hapı 3 hafta çok araştırıp dershanede işe koyuldum daha önce önce ultra özgüvenli bir betaydım şimdi hoşuma giden kızlarla gidip konuşuyorum falan biraz oyunumu geliştiriyorum bir tanesi ile sevgili olmaya yakınım sence bu sene kızları tamamen kızları kafamdan çıkarıp ders mi çalışmalıyım yoksa arada böyle şeyler olmalı mı?Bu arada sınavda hedefim yüksek

 2. Mahmut abi bir kız var 😂bu sefer durum farklı.Bir kızla nasıl ayrılabiliriz Ayrıntıya girmeyecem ama kız maddi statüsü maasi iki katım,güzelliği vs bircok konuda benden yukarıda.yasimiz 23 24.kendimi mavi haplı görüyorum hem kendime gelmek hemde kariyer,gelişim planlarim icin kizdan ayrilmak istiyorum.En makul ayrılık planı nasıl olur hayvan gibi de davranmak istemiyorum çünkü kız seksten tut gomlek utuleme,yemek yapma,surprizlere..kadar disaridada yanimda hanımefendi feminen davranıyor.Ama ona surekli zaman ayirmami da bekliyor buda gelisimime engel oluyor.Abi maskulen davranmamama ragmen kız pesimden geliyor.Yani cpd degerim dusukken kızın pesimden gelmesi hipergamiye ters geliyor anlamıyorum.Erkeklerde oldugu gibi hani biz dogamiza ters davranabiliyoruz ya bazilarimiz kadınlarda da bu olabiliyor mu ? Bir kadin bu dogasına ters davranacak kadar akılsiz olabilir mi biz erkeklerde olduğu gibi yoksa bu his,icgudu işimi veya bunu dizginleyen hangi sebepler vardir.Benim kızdan bahsedersek guzel,birey olarakta yasamda iste basarili olmasina ragmen ozguvensiz ,aglayıp duran asiri duygusal biri.

  (Kankalar bu arada oneitsinize bahane bulmayin aha buna hipergami islemiyor farkli diye 😀 ben sadece kızlarda hipergamiye,dogalarina ters davranacak akılsızlıga sebep ne onu merak ediyorum.Ben olsam bu halimle benle cıkmam çünkü)..
  Mahmut abi bir soru daha lgbt lilerde hipergami var mı acaba? Bir gay diger erkege aha bu bana cocuklarima bakabilecek koruyabilecek gozuyle mi bakiyor onlarda kadin erkek dinamigi veya cocuk,ureme dinamigi yok ki onlarda bildiğim .onlarin iliskiye bakış açısı,dinamikleri nasıl oluyor?Bu konuda bir bildigin var mı.Tum sorularim bu kadar 👍

  1. Hatunu tamamen zihin merkezine almışsın o incinmeyecek diye kendi zamanini boşa harcıyorsun … Kendini kadın için feda etmenin bir başka versiyonu. Ha sen ha karıcığı üzülmesin ya da kızmasın diye her işe koşan sünepe koca? Sen hipergamiye devre mi yaktırdım diye uğraşacağına neden bir kadını terk edemeyecek kadar zayıfım diye düşün.

   Bir kadın beni terk etsin diye sünepeleşmek nasıl bir cesaretsizlik farkına var. Belli daha tam içselleştirememişsin ama yeterince uzun süre sünepeymiş gibi davranırsan ne olduğunu anlamadan sünepeye dönersin.

   Homoseksüeller konusunda bilgim yok.

   1. ‘Bir kadın beni terk etsin diye sünepeleşmek nasıl bir cesaretsizlik farkına var’ cesaretsizligimi çaktım abi durumu.Ne yapmam gerektigini biliyordum aslında sadece daha birinden onay bekleyecek kadar cesaretsizim biraz.Simdi yapmam gereken hayatımı merkeze alıp birisini terk edemeyecek kadar niye dustum diyip yoluma gelisimime bakmam olacak.Rehberligin icin sag ol 👍

    1. Yahu kızdan ayrılacağına kendini topla. Ne güzel ilişkin var, kıza daha az vakit ayır ve ilişkiye devam et. Sende de bir şeyler var ki kız beğenmiş sevgili olmuş.

 3. Mahmut abi selamlar;
  Bir yazıda da dinlrnilen müzik türü ile gelişimin etkisini inceleyebilir misin? Örneğin ders çalışırken aşırı derecede Duman, Zeki Müren, arabesk türk şarkılar dinliyorum. Sabah yabancı ve enerjik hissettirecek şarkılar.

  1. Bence müzik pek bu sitenin konusu değil. Ama arabesk şarkılar bir KH’linin dinlemesi gereken şarkılar da değil. Bu arada, ders çalışırken müzik dikkatinizi dağıtmıyor gibi gelebilir ama aslında az da olsa etkisi var.

   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5671572/

   Araştırmaya göre dinlenilen muzik öğrenme zorluğu çektiğinizi düşünüyorsanız oldukça dikkatinizi dağıtıyor. Motivasyon amaçlı dinlenebilir ama sözsüz müzik dinlemeniz gerekiyor. Mesela ben sınav dönemimde alternatif müzik dinlerdim ya da müziksiz çalışırdım.

 4. Spora başladım 2 hafta oldu, ilk başta iyi hissetaem de daha sonra sıkıldığımı fark ettim. Ne yapsam çabuk sıkılıyorum. Hedef belirliyorum gerçekleşince sıkılıyorum. Yeni hedef yibe gerçekleştirme derken daha sinra hedef belirlemede de sıkıntı yaşıyorum. Nasılsa bundan da sıkılacağım diye. Çok istediğim şeyi yaparken ayaklarım geri geri giderken buluyorum kendimi.

  1. Tipik iradesizlik, disiplinsizlik ve hedefsizlik kombinasyonu. Hayatını boşa harcamamın mekanizması. Bu halinin sıradan ve yaygın olduğunun farkında değilsin sanırım.

  2. Sıkılmayacağın bir spora git. İlla ağırlıklar altına gireceksin diye bir şey yok. Severek yapamadığın l sporun devamlılığı zor oluyor.

 5. Belki konuyla alakasız ama yine de anlatmak istiyorum.

  Site de sürekli kadınların çıkarcı sadece kendi varlıklarını önemseyen erkeği her açıdan sömüren canlılar oldukları söyleniyor. Bu düşencelerin bir çoğuna yaşadığım toplumda gördüğüm kadınlar itibariyle katılıyorum. Fakat kendi anneme baktığım zaman hemen bütün bu düşünceler kafamda yıkıma uğruyor.
  Neden mi ?
  Kısaca anlatayım

  Annem ile babam 90 ların başında görücü usulüyle evlenmişler.
  Annem babamı hiç tanımadığı için evlenmek istemememiş.Nihayetinde evlendiklerinde tüm sorumluluk annemin üstüne kalmış. Maddi ve manevi tüm güçlükleri göğüslemiş.
  Belki inanmayacaksınız ama babamın içine kapanık olmasından dolayı ve kötü bir mahallede oturduğumuz için devamlı babama sataşan onu sindirmeye çalışan adamlarla kavga etmiş annem.
  Hala babamın önünde durur ve hiçbir çıkar gözetmeksizin onu savunur, fiziki bir müdahale gerekirse hiç düşünmeden gereğini yapar.
  Yıllardır evi çekip çevirir kendi hayatından ödün vererek yaşamını sürdürür.
  Şu an bir sürü ciddi hastalığa sahip ve hala da mücadelesine devam ediyor.

   1. Site de sürekli kadınların çıkarcı sadece kendi varlıklarını önemseyen erkeği her açıdan sömüren canlılar oldukları söyleniyor.

    bu kısım en az yüzde 60 doğru bende hatta 70

  1. Annen eskilerin kadını olduğu için ,geleneksel hipergami baskılarına maruz kaldığı için böyle. Yani bir çoğumuzun annesi böyle. Benim babam betanın önde gidenidir, çabuk sinirlenir felan filan, anneme da çok zorluklar çektirmiş ama annem geleneksel baskılar nedeniyle aklından şimdiki kadınların geçirdiklerini geçirmemiş. Eskinin toplumu her betaya bir eş olduğu için bunlar oldu. Kırmızı Hap da “Her betaya bir eş” sosyal kuruluşuna karşı çıkanlara karşı çıkan bir oluşum. Siteyi okurken ben de bu konuda bir az afalladım.
   “Ama nasıl olur? Bu erkeğin betalığına karşı bu kadın nasıl dayanır? Neden evliliğine sahip çıkıyor? Ama sitede tamamen farklı şeyler yazıyor?!”
   Sonra siteyi bir az daha kurcaladıktan sonra olayı anladım. Kırmızı Hap oluşumunun fikir babaları esasen Batı toplumundan olduğu için, günlük hayatımızda karşılaştığımız erkek-kadın ilişkileri bir az farklılık gösteriyor.

 6. Sert geçişler hep sert dönüşlere sebep olmuştur. Ben ilk zamanların cehaleti ve vehametiyle çok kez başa döndüm..Son 5-6 ay ise rahip modunda kendi duygusal gücümde ve işimde yükselmeye odaklanarak düzenli bir şekilde ilerliyorum..Aslında daha başlangıç aşamasında olsamda geçmişime kıyasla harika değişimler yaşıyorum..Tabi hemen içimizdeki mavi hap kalıntıları bize”sen artık oldun tamam senin işin hadi sahaya”derse aldanmayın.. Bu uzun bir süreç..Bu durumu ben kozasını örmeden kelebek olmaya çalışan kurtçuk gibi düşünüyorum..
  Tesadüfen tanıştığım bu site ve yazılar bende çok şey değiştirdi..
  Fakat hemen öyleyim diye gevşeyip disiplini bozmamaya dikkat ediyorum. İş zor ama sonunda ihtişamlı kanatlara sahip olan kelebek olmak ve en güzel çiçeklerin nektarını yudumlamak var 🙂

 7. Hocam cevaplarsanız çok makbule geçer;

  Yeni başladım her şeye, tüm yazıları okudum. Ben standart betalardan çok daha aşağıdayım. Şanslı olduğum tek iki nokta, tipim iyi ve yaşım geçmiş değil (23)

  Bir ekibin içindeyim 2 günde bir bir araya geliyoruz. Eziklikten kurtulamıyorum bir türlü. Oysaki ezilebileceğim hiçbir şey yok bu ekipte. İstediğim kadar serbest olabilirim. Kendimi ben frenliyorum istemeden. Beta vücut dili, sesin ezikçe çıkması, gerilme, utanıp sıkılma v.s herkes çok mutsuz göründüğümü söylüyor.

  Yapılması gereken her şeye 1 hafta önce başladım (azar azar) en azından sıradan bir insan seviyesine gelmem ne kadar sürer?

 8. Rica etsem kitap tavsiyesi verebilir misiniz? Bizim gelisimimiz için hangi kitaplarin faydasi çok olur? Cevaplarsaniz sevinirim.

 9. Abi tek çarem sen kaldın.Tüm sitedekileri yazıları okudum.1 yılfan uzun süredir takipçiyim.

  Ağırlık kaldırıyorum.Derslerimi çalışıyorum.(Mezuna kaldım.)Şu ana kadar hiç sevgilim olmadı.

  Bi kere set açmıştım.Kızla sevgili olacaktık.Kız kendini ağırdan satma hareketini Ben hoşlanmadı diye algıladım.Sürekli bir karmaşa oldu.Tereddütte bırakıyordu.Herneyse

  Şimdi ben derece yapmak istiyorum.Ama aklımda kızlar var.Bir kızla sevgili olucam bu yıl illaki diye hedef koydum.Milli olacam diye bu yıl hedef koydum.

  Ama sonradan vazgeçeyim dedim.Hep bu tarz durumlar aklıma geliyor.Ders çalışırken v.s

  Jordan petersonun yazma şeyini yazdım tam o kızla alakalı 25 sayfa yazı çıktı.yazdıkça yazdım.en sonunda kitabı yaktım.Attım ama hala aklımda.

  O başka bir şehire üniye gitti ben mezuna kaldım.

  Çevremde bu konu hakkında bilgi alacak bir kişi bile yok.

  Uğraştığım halde olmuyor.Ve derece yapmak istiyorum.Kızlarla bir şeyler yaşamadığım için zoruma gidiyor etraftakiler.

  Hayatım monoton spor salonu ev arası geçiyor.Sınava dereceyle hazırlandığım için bir işte felanda çalışmıyorum.

  Ne yapmamı önerirsin mahmut abi?

   1. Yaşım 18,Bu yıl mezuna kaldım.Babam ise bir devlet memuru kendi yağında kavrulan bir aileyiz.Dereceden kasıt evet Üniversite sınavı için.Ama gün içinde canım çok sıkılıyor.

    Hep eskiye dalıyorum.ya da off deyip atıyorum.

    Sosyal ilişkilerim hiç yok para desen, derece için çalışmamam gerek

    Kız arkadaş desen hiç olmadı.Hadi yaptım diyelim hep parka felanda götüremem nasıl mutlu olayım ki.

    1. Derece yapmak istiyorsan kızları, milli olmayı falan tamamen unutman lazım. Ikisi bir arada olmaz.

     18 yaşında bir erkeğin hiç kız arkadaşı olmaması normal. Bakir olması da. Bunun eksiklik olduğunu düşünüp kendinize aptalca işkence etmeyin.

     Tekrar ediyorum. Eğer kız arkadaşın hele de ilk kız arkadaşın sınavdan önce olursa derece yapamazsın hatta muhtemelen sınavı bile kazanamazsın.

     1. Abi böyle oluncada.Daha çok kafaya takılıyor bu olay.Ben kendim çaba gösteriyorum bu durumlardan kendimi uzak tutmak için ama,Olmuyor.Dünya kadar şry uyguladım spora başladım. Bu derse başladım.Petersonun geçmişini yaz felan makaleleri felan hepsini okudum uyguladım ama bir sonuç alamadım.

      Ne bok yicem bilmiyorum.Kendimde farketmediğim bir şey var mı acaba mahmut abi

     2. Var. Derece yapma hedefin uyduruk. Kendini kandırma sadece. Öyle hedefi olan biri günde 10 saat çalışır başka şey düşünemez. Derece yapmak için gerekli çalışmayı koyup kaybetmektense bilinçaltında hatuna sarıp havlu atasın var.

      Seçim senin. Sorumluluk al ve kendini çalışmaya kapat.

    2. Bu arada :

     Jordan petersonun yazma şeyini yazdım tam o kızla alakalı 25 sayfa yazı çıktı.

     Jordan Peterson’un yazma şeyini yapmamışsın. 25 sayfa ONEITIS saplantısını kağıda dökmüşsün. Geçmiş yazımı ile alakası yok. Geçmiş yazımı hayatın duygusal tek şeysine odaklanmaz. Hayatının tüm aşamalarını yazarsın.

     Başına kağıttan kaplan olayı gelmiş. Senin derdin muhtemelen sınavı kazanamama ezikliğini, sınava çalışıp kazanma sorumluluğu ile telafi etmek yerine kadın olayında başarılı olarak telafi etmek. Hayatta önemli bir alanda başarısızlığını kadınlarla telafi etmeye kalkan erkek eninde sonunda hem hayatta hem kadınlarla başarısız olmaya mahkumdur.

     Sen asıl sınavı kazanamamanın verdiği duyguyu falan yaz. Bir de future authoring yap. Disiplin yazılarında bahsedildiği şekilde.

 10. //Mahmut Abi Sorun Yoksa Paylaşırsın

  Beyler, özellikle genç erkekler. Manipülasyon sanatı, internetten para kazanmak, giyim kuşam, kişisel gelişim, güncel konular hakkında yazıyorum. Meraklı olanları beklerim, Mahmut abi senin de yorumunu beklerim.

  https://www.kaptanyaziyor.com/

 11. Mahmut abi öncelikle bizle ilgilendiğin için teşekkürler benim sorunum şu ben her şeyi kafaya takıyorum çoğu zaman depresifim bunu yansıtmıyorum ama içimde fırtınalar kopuyor.Spor yapıyorum , bir sürü yazılar okuyorum gün içinde ve daha okulum da açılmadı sence boş kalmamdan ötürü mü böyle oluyor anlayamıyorum.Kafaya her şeyi takmama olayını nasıl geliştirebilirim umursamaz biri olmak istiyorum nasıl olucam ne yapmam lazım bana destek olur musun?

  1. Kendine bir misyon ve hedef edinirsen genelde hallolur. Okul tatilinde 2 – 3 hafta tatil yapmak yerindedir. Sonrasinda lisede isen universiteye ya da cirakligina, universitede isen part time calismaya zaman ayirman lazim.

   Herkes 3 ay bos bos oturuyor diye siz de 3 ay bos bos oturmayin.

 12. Mahmut’u liselilerin güzin ablası olarak görmek üzücü. Bütün siteyi okuduktan sonra buraya gelip de, Mahmut abi bir kız var…. kalıbıyla başlayan ve en az 2 pragraflık bir yazı yazıyorsanız sizin hakkınızda 2 ihtimal var;

  1-Yazıları idrak edememişsiniz tekrardan okuyun.

  2-Demek ki siz de bunları anlayıp uygulayacak, hayata geçirecek ışık yok. Boğazınıza kadar batmış olduğunuz mavi haptan sizi kurtaracak kimse yok, geçmiş olsun. Bir kadının “provider”‘ı olmayı bekleyin. Sizin için sexe ulaşımın en kolay yolu bu, provider olun. Mahmut doğru söylüyor bu dünyanın çöpçüye de ihtiyacı var. Sinik yaşamınıza kaldığınız yerden devam edin, günde 3 kez porno eşliğinde mast yapın, pcde oyun oynarken annenizin yaptığı keki önünüze getirmesini bekleyin, confort zonenuzdan asla çıkmayı aklınıza getirmeyip sürüngen yaşamınıza devam edin.

  Neticede kırmızı hap herkesin anlayıp sindirebileceği bir şey değil.

 13. Merhaba Mahmut Abi

  Ben lise 3 öğrencisiyim daha önce hiç disiplinli çalışmadım, klasik sınavdan önce çalışırdım ilk sıralarda olmasamda ortalamanın biraz üstü oluyordum sınavlarda.

  Fakat üniversite sınavı için şimdiden kendimi ısıtmam gerektiğinin farkına vardım. Bir kaç haftadır uyku düzeni kitap okuma spor düzenini yavaş yavaş oturttum fakat şu ders çalışmayı hiç oturtamadım 1.5 senedir deniyorum. Galiba denemediğim tek taktik bu yazı var. Günlük kaç saat ile başlamamı tavsiye edersin, nasıl çalışmalıyım ?

  Cevap verirsen çok mutlu olurum teşekkürler

  1. Lise 3’e gelmişsin ne ısınması ?!?! Abanman lazım. Bu rahatlıkla nedir ? Günde 4 saatten başla ve her hafta 30 dk arttırarak 6 saate çıkar. Ders aralarında falan da çalışabilirsin.

 14. Mahmut abi fuckbuddy olarak gördüğüm bir kız 2-3 ayda bir yaşadığım şehre uğruyor ve gelmeden önce *mesajlaşıyorsak eğer* bana geldiğinde söylüyor. Geçenlerde buluşmak için fırsat kolladı bayağı, buluştuğumuzda en başta uzaklaşmak istedi, isteksizdi sanki.
  Sonra muhabbet edip yanaşmaya çalıştığımda başta kendini serbest bıraktı, dudağından öpmek için az bi zorladım olmaz şöyle yapalım diyip yanağımdan öptü. Birkaç dakika zaman zarfından sonra
  2. kez öpmeye kalkıştığımda uzak dur benden dedi ama konuşmaya devam etti. Bu yıl İzmirde üni okumaya başlayacak, ara ara mesaj atıyorum, fazla umrumda olmuyor. Türkiyede S*x’in Las Vegası olan şehirde 4 yıl geçirecek boru mu? Boru evet ama benim popoma giren bir boru galiba.. Senin bu konu hakkında görüşünü almak isterim

  1. FB olarak gördüğün kıza giren borudan sana ne? Bu arada FB diyorsun ama daha dudaktan öptürmüyor, ne iş? Sen bu kızla hiç yattın mı?

    1. Hahaha. Sikmediği kıza fuck buddy diyeni de gördük. Oğlum bu nasıl bir hayal dünyasında yaşamaktır. Uydusun ama FB sanıyorsun. Uyan bu hayal dünyasından.

     1. Hocam seviye bu kadar düştü mü ya bunlar acaba yeni birkaç ingilizce havalı kelime öğrenen küçük kardeşlerimiz mi ?

 15. 1 yıldır vücut yapıyorum, hala manuel!

  sizce olayın nicelik değil de nitelik olması gerekmiyor mu?

  güzel, okumuş, akıllı esprili bir kız bulmak ne kadar zor öyle değil mi?

  sağda solda ortalama kızları ne yapayım?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *