14 – 18 yaş arası gençlere tavsiyeler

Lise çağında kırmızı hapla tanışan erkeklere tavsiye yazmam istendi. Daha önce bir yorumu cevaplarken konuya girmiştim ama şimdi daha geniş kapsamlı bir yazı yazmanın zamanı geldi. Aslına bakarsanız bu sitedeki çoğu tavsiye sizin için de geçerli. Fakat bu yazı ile beraber sadece size hitap eden ve kırmızı hapı daha sade dille anlatan birşeyler yazarak devam edeceğim.

Alışkanlıklar

Öncelikle alkolden, sigaradan, uyuşturucudan, pornodan ve video oyunlarından uzak durun. Bu sonuncusu zor olabilir ve kararında video oyununun stres atan birşey olduğunu biliyorum. Ama 4,000 saat Dota tecrübem var adamlarından olmayın (4,000 saat uçuşu olan adam birçok havayolu şirketinde Airbus A320 kaptan pilotu olabilir, 4,000 saat video oyunu ile çöpe atılmayacak kadar değerli birşey).

Spor

Ağırlık kaldırın ama balon gibi şişmeyin. Yirmilerinizin başında soldaki adam gibi değil, sağdaki adam gibi olmayı hedefleyin :

Soldaki fotodaki adam kaslarını her ağırlık setini 8 – 15 kere yaparak kas yığmış. Şöyle anlatayım. Kasların görünüşünü etkileyen 2 tip kas gelişimi var. Bunlardan birincisi, her sette 8 – 15 tekrar yaparak kasları büyütmektir. İkincisi de, her sette 3-5 tekrar yaparak kasları sertleştirmektir. Bu iki tip egzersizi de yapmalısınız. Örneğin önce kaslanmak için yüksek tekrar sayılı şekilde çalışıp sonra bu kaslara şekil vermek için düşük tekrarlı setlere girmeniz lazım. Sadece yüksek tekrar ile soldaki adama dönersiniz.

Ağırlık kaldırarak, özellikle 20 yaşına kadar kemik yapınız gelişmeye devam edeceği için testosteronun etkisi ile köşeli çene gibi 20’lerinde kızları deli edecek fiziksel özellikler kazanabilirsiniz. Herkesin anatomisi ve bu tür şeylerden faydalanma oranı farklı ama çoğunlukla çalışır bir yöntemdir bu.

Gym ile beraber gitmez ama iyi bir dövüş sanatı öğrenin. Ama çıkıp serserilik etmemek için işin içine bu sanatların felsefesini de katın. Sokakta iyi bir boksörü kolay kolay hiçbir Uzakdoğu dövüş sanatçısı deviremez, boks yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunun harici muay thai, jiu jitsu ve hatta bulabiliyorsanız Mixed Martial Arts yapın. Bir kavga çıkarsa ve gerekirse kendinizi savunacak güç ve yeteneğe sahip olmalısınız. Ve bu güç ve yeteneği bilip, yanınızda sizinle beraber kaçacak hıza sahip olmayanız gereken biri olmadığı sürece kavga gördünüz mü kaçacak bilgeliğe de. İyi dövüş sanatı alntrenmanı yapan biri çok hızlı koşar, kaçarsanız çok büyük ihtimalle yakalanmazsınız. Ama şunu da söyleyeyim, bu tür kavga arayan adamlar, dövüşebilen erkeğin vücut dilini ve kas kitlesini okumayı ve onlardan uzak durmayı bilirler.  Örneğin okuldaki zorbaların sizi aslında yine yere yapıştıracak güce sahip olmalarına rağmen sizden uzak durmaya başlayacaklarını farkedeceksiniz.

Sizin yaşınızda kızlar (yaklaşık 16 – 24 arası) kızlar görsel çekiciliğe çok daha fazla önem verirler. Çirkin bile olsanız eğer spor ile ciddi uğraşırsanız, birçok yakışıklı patatesten daha avantajlı olabilirsiniz.

Meslek

Eğer üniversiteye gidecekseniz sınava iyi çalışın ve kazanabileceğiniz en iyi üniversiteyi kazanın. Eğer çok ciddi bir tutkusu olan azınlıktan değilseniz, iyi para kazandıracak, az çok sevebileceğiniz bir mesleğe yönelin. Kızların veya başka şeylerin önüne geçmesine izin vermeyin.

İyi bir üniversite okumak için elinizden geleni yapın ama eğer üniversiteye gitmeyecekseniz ya da gidemeyecekseniz de bir işte ustalaşmaya bakın. Bir zanaatte ustalaşmak, üniversiteye gitmeyecekseniz hayata atılmanın en iyi yollarından biri gibi görünüyor. Şu an maalesef toplumda bir “üniversite balonu” var, eskiden liseden düz girilebilecek işlere bile aslında hiç gerek olmamasına rağmen üniversite diploması istiyorlar. Herkes çöpten de olsa üniversite diploması peşine düşünce, bazı zanaatlarda açık olmaya başladı. Bu zanaatlar nedir diye araştırıp onlara yönelebilirsiniz. Örnek olarak veriyorum, örneğin bazı Asya ülkelerinde vinç operatörü açığı olduğundan, vinç operatörü, üniversite diplomalı mühendisten daha fazla kazanabiliyor.

Meslek seçerken arz – talep olayına da dikkat edin. Bir mesleği yapmak isteyen insan sayısı ne kadar çoğalırsa, o mesleğin ekonomik değeri düşer. Örneğin ihtiyaçtan daha fazla insan öğretmen olmak için okuyorsa, öğretmenliğin meslek olarak size getirisi düşer. Seçeceğiniz meslekte buna dikkat edin.

Türkiye, maalesef hiç kimsenin gerçekten çok çalışarak bir yere gelebileceğine inanmadığı bir ülke. Herkes maaşından, işinden, okulundan şikayetçi ama kimseni de çok çalışıp daha iyi bir yere gelinebileceği inancı yok. Bu ülke için kötü birşey ama eğer siz çok çalışmayı göze alıyorsanız bu sizin için bir avantaj. Yani tepeye çıkmak için Güney Kore’deki gibi herkesin çok çalıştığı bir ülkedeki gibi kasmaya ihtiyacınız yok.

Eğer KH size ağır geliyor ve kadın – erkek ilişkileri sizin sınava ya da mesleki eğitiminize negatif etkisi olduğunu düşünüyorsanız, monk mode’a girmekten çekinmeyin. Zaten eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız (ben öyle idim), seks yaşamı zor.  Koklaşmayı da bir iki sene erteleyin, zararı yok.

Disiplin

Disiplinli olun.

Müzik

Bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Eğer mümkünse bu, bir grupta çalabileceğiniz bir alet olsun. Elektro gitar, bas gitar veya bateri. Bildiğim kadarı ile bas gitar çalan açığı var mesela ama ben elektro gitarı tavsiye ederim. Müzik aleti çalmak, insanın ruhunu ve sosyal hayatını çok güzelleştiren birşey. Hem de eğer dediğim gibi böyle arada amatör olarak gruplarda çalabileceğiniz birşey olursa, 20lerinizde kafanıza gökten hatun yağar.

İngilizce

Çok şey söyledim ama İngilizce öğrenin. Muslukçu olacaksanız da İngilizce öğrenin, bilgisayar mühendisi olacaksanız da İngilizce öğrenin. Hem üniversite sınavı, hem spor hem de İngilizce size program olarak ağır gelebilir ama en azından öğrenmeye başlayın. İyi seviye İngilizce bilmek için 1,000 saat çalışmış olmak gerekiyor. Günde 1 saat çalışarak 3 yılda öğrenirsiniz, 2 saat çalışarak 1.5 yılda.

Türkiye, dünya nüfusunun yüzde 1’i. Sadece Türkçe ile hep bu yüzde 1’in içinde kalacaksınız. İngilizce ise sizi Dünyanın nüfus olarak yüzde 30’una ama ekonomi ve kültür olarak yüzde 80’ine açacak. Önünüze birçok fırsatlar çıkaracak. Örneğin İngilizce bilirseniz, sadece YouTube’dan iyi seviyede bilgisayar programlama öğrenmeniz mümkün.

Kadın – Erkek İlişkileri

AMAN HA HİÇBİR KIZI HAMİLE BIRAKMAYIN. Yazık edersiniz gençliğinize. Kondom şart. Aşağıdaki bölümü bir daha okuyun :

Tomassi’nin 5 Numaralı Demirden Kanunu
Doğum kontrolünü ASLA bir kadının eline bırakma.
Kadınların kullanabileceği 41 çeşit doğum kontrol yöntemi varken erkeklerin kullanabileceği sadece 2 yöntem var : vazektomi ve prezervatif – sizin kadının tercihine karşı elinizdeki tek silah, pratik olarak prezervatif.
Bir kadının bir erkeği hayat boyu kendine bağlaması ile aranızdaki tek engel ince latex zar. Her zaman korunun. Karısı ve kız arkadaşı doğum kontrol hapı kullandığı için korunmasız rahat rahat seks yapan ve sonra da bir şekilde hap çalışmadığı için çift çubuğu eline alan o kadar çok erkek var ki! Burada çalışmayan tek şey doğum kontrolünü partnerlerinin insiyatifine bırakan bu arkadaşların kafası.

İyi çocuk olmayınSadece kendiniz olmayın, gerekiyorsa değişin. Özellikle ama özellikle Sözlerinin Erleri yazısındaki gibi bir babanız varsa, “aşağılık herifin teki olan” babanızın tam tersi olma azmi ile annenizin avucunda feminen propogandanın oyuncağı olmayın. Babanız nasıl olursa olsun zaten size “oturarak işeyen”, daha “iyi”, kadınlar tarafından daha kabul gören (!?!?) erkek olmanız prpopogandası pompalanacak. Babanız hayvan herifin teki diye, bu propogandaya çok daha açık hale gelmeyin.

Yeri gelmişken söyleyeyim, annenizle aranıza mesafe koyun. Annenize sırtınızı dönün ve o da kadın diye düşman kesilin gibi bir gerizekalılıktan bahsetmiyorum. Annenize iyi niyetli ama bu iyi niyetinin size artık bu yaşta pek yararı olmayan biri gibi davranın. Annenizin oğluşu olmayın, herşeyi arkanızdan annenize toplatmayın. Daha bağımsız olun. Akdeniz ülkesi erkeğisiniz. Bizim gibi ülkelerde annelerin oğulları üzerindeki etkisi olması gerekenden çok fazla. Zaten baba denilen adamın erkek çocuğuna rol modeli olmak gibi bir derdi yok. Kendinizi daha bağımsız hale getirin ve annenizin kanatları altından en kısa zamanda çıkın. Evi terk edin demiyorum, aman ha. Sadece, daha erkek şeyler yapmaya kalktığınızda (boks, sabah 6’da kalkıp spor yapmak, spor salonuna gitmek, gerekirse kavgadan kaçmamak, vs …), anneniz “aman oğlum üşüme, aman oğlum yorulma, aman oğlum bla bla …” diye girecek olaya. Bu tür “aman oğlum gel şurda dizimin dibinde  tavşan ol, sana zarar gelmesin” tarzı şeyleri dinlemeyin.

18 yaş altı, feminen propogandanın kafanıza ONEitis‘i aşıladığı yaşlar. Kızlara ilgi duymaya başladığınızda, gidip bu konuda tavsiye arayacaksınız ve toplum, medya ve kültür ise size feminen propoganda aşılayacak. Hatta muhtemelen bu propoganda daha taze aşılanmış ve siz de bunun yüzünden yandığınız için burayı okuyorsunuz. Öncelikle aşk hiyerarşisi yazısında yazdığımız aşk uçurumunun farkında olun :

Erkek doğasının aptallığı, kadının anaç içgüdülerinin özüyle ilgili sadakatin, romantik aşk için de ulaşılır olduğuna dair inançtır. Erkek budala bir şekilde, annesi kendisini nasıl sevdi ise idealleştirdiği kızarkadaşının da kendisini öyle seveceğine inanır. Kadınların çocuklarını nasıl sevdiklerini gözlemleyerek kadınların büyük bir sevgi kapasitesine sahip olduğunu çıkarır. Bu doğrudur, kadınların büyük bir sevgi kapasitesi vardır. Ama maalesef bu büyük sevgi sadece çocuklarına reserve edilmiştir ve erkeklerinin ulaşımına açık değildir. Bu nedenle erkeğin kadın aşkı konusundaki ideali gerçekçi değildir.

Sizin yaşınız öyle tek bir kıza aşık olup da yarı romantik bunalımlarla geçireceğiniz bir yaş değil. Bu gerçi her yaşta aptalca da, özellikle sizinki gibi yaşlarda olan herşey gelip geçici olduğu için daha bir aptalca.

Siz aslında 20lik abilerinizden daha şanslısınız. Siz Alfanın Kökeni yazısında bahsedilen beyin yıkamaya abileriniz kadar uzun maruz kalmadınız. İkincisi de orda ve doğal yetenek mitindeki gibi bir erken başlama avantajınız var. Şöyle söyleyeyim. Diyelim 15 yaşındasınız. Her ay sadece 1 kıza yürüyerek oyununuzu geliştirmeye başlasanız, 22 yaşına gelmeden 84 kez oyununuz geliştirme fırsatınız olur. 22 yaşında kh ile tanışmış bir erkek daha yeni başlarken (ki size bu yaş büyük görünse de çok genç aslında) siz muhtemelen artık ustalaşmış olursunuz.

Bu siteyi biraz okudu iseniz, bizim ilişkilerde başarı tavsiyelerini “demir tavında dövülür” atasözündeki taktikle verdiğimizi anlamışsınızdır. Yani, demiri ateşe atmadan demire şekil veremezsin. Bunun sadece okuyarak ilişkiler nirvanasına erilen bir metodu olsa idi onu burda bedava değil best seller olacak bir kitapta yazardım ama öyle bir yöntem yok.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Erkek Adam

Sitenin 30luk abisi ve admini. Üşengeçliğinden admin hesabından yaza yaza rumuzu erkekadam kaldı. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

30 thoughts on “14 – 18 yaş arası gençlere tavsiyeler”

 1. Şuanda 18 yaşındayım sizinle tanıştıktan sonra yukaridakilerin bir kısmına başladım aslında bu bir teşekkür yazısıda sayılabilir.
  İlk isim spor salonuna yazıldim, 1 aydır devam ediyorum.
  İngilizce öğrenmeye başladım ve şuanda günde en az 1-2 saat ayırıyorum buna. Basladigimdan beri ingilizce çok basitte olsa bazı şeyleri anlamaya başladım.
  Daha önceden programlama dili olan pythona giriş yapip, bırakmıştım devam ediyorum artık.
  Şimdi geriye kalan müzik aleti öğrenmek, birde aklımda olan boks ogrenmeye gitmek kaldı En yakın zamanda bunlara başlayacağım.
  Şuanda bunlar dışında birde ilişkilerde ki özellikle kızlar ile olan ilişkilerde sıkıntı yaşıyorum bunuda sahada çözmenin vakti geldi…
  Her şey için teşekkürler…

  1. Python favorimdir 😀 Pandas ile data science öğrenmeni tavsiye ederim.

   Sahaya acele etme. 4 – 5 spordan sonra kafanı kaldırıp bakarsan çevrenden yaklaşma davetiyesi almaya başlaman lazım.

   1. Python’da ilerleme kaydettigimde tavsiyelerinizi uygulayacağım.
    Sahaya dediginiz gibi acele etmemek yararıma olacak, daha sonra başlamak en iyisi..

  2. Biraz abilik yapıp yararlı olabiliyorsam ne mutlu. Bizim en büyük eksiğimiz yol gösterecek abilerdi, şimdi en azından internette sanal abiler var 🙂

 2. Enerjinizin zamanınızın
  %20 si kızlar
  %50-60 dersler
  %20-30 spor olarak ayırırsanız üniversite sınavına kadar iyi bir temel atarsınız .Kızlara fazla zaman harcamak lisede pek iyi değil bence
  Yaşadığınız yere bağlı biraz gerçi de.Kickboks ve benzeri sporlarla uzun zamandır uğraşan biri olarak şunu diyebilirim ;
  1)Kavgaya girmemek için 1 km yürü ama başlayan KAVGADAN 1 cm bile geri adım atma
  2)Ağırlık kaldırıp Güçlendikten sonra dövüşe geçmek daha iyi olur
  3)İngilizceyi ne yapın ne edin öğrenin hocamın dediği gibi
  Redditte The Red Pill başlıklarında yazılanları okumak bile size çok şey katar

  1. İngilizce gerçekten çok önemli programlama olsun, uluslararası satış olsun her şeyde ingilizce gerekiyor.
   Dediginiz gibi önce ağırlık çalışıp daha sonra dövüşe geçmek daha mantıklı.

 3. iki sorum var. spora yeni yeni başlayan biriyim. sağdaki adam olmamak için her sette az tekrar mı yapmamız gerek?
  ve calisthenics’in daha iyi olduğunu söyleyenler var. fakat calisthenics’te ağırlık kullanılmıyor. ne yapayım?

  1. Hayır. 2 tip egzersiz de lazım. Önce çok tekrarla kas büyütüp sonra az tekrar ile kasları sertleştirip şekillendirmek lazım. Bunu yazmak lazım aslında.

  2. calisthenics konusunda bir fikrim yok. Yani gym yok aletsiz çalışsam olur mu dersen bence olur (uzman değilim) ama ağırlıktan daha iyi mi bilmiyorum.

   1. Yağ oranı az ise şınav ile şekilli sağlam bir göğüs bölgesine sahip olabilirsin .Barfiks ile sırt ve çekiş şekline göre triseps ve bisepsi de aktive edebilirsiniz
    Eğer zayıf isen ektomorf yani
    Ağırlık kaldıracaksın kasları hipertrofiye sokacaksın ki kas üretimi artsın büyümek için
    Şişmansan eğer;
    Set aralarında dinlenme süresini kısacaksın ki stres yüklensin ve yağ yakımı artsın .Sonra kardiyo ile de yağ yakımına devam edebilirsin
    Ağırlıksız vücut egzersizleri şarttır çünkü ağırlığın ulaşamadığı Kas fibrillerinin de aktive eder
    Beslenme çooook önemli ama dikkat etmek gerek

   2. Calisthenics eğer tutkun olan bir şey değilse girilmemesi gereken bir olay hocam. Çok emek ve sabır isteyen bir şey.
    Eğer calisthenics tutkusu yoksa, ağırlık çalışmak daha iyi, çünkü ağırlık direk testosteron booster.
    Ayrıca uygulaması da daha kolay.

 4. Eline diline saglik hocam ben ve akranlarım için harikulade bir yazı olmuş. Benim de söylemek istediğim bir iki şey var ama şu an müsait olamadığım için akşam gibi yazmayı düşünüyorum ama bu yazıya teşekkür etmeden geçmek büyük ayıp olurdu

 5. Hocam, spor ile ilgili söylediklerinizin geneli yanlış. İsterseniz genç yaşta sporla ilgili birşeyler yazabilirim uygun bir zamanda.

  1. Selam. Neyin yanlış olduğunu açar mısın? Eğer anlaşırsak ve uzmansan hemen bir yazı alabilirim senden.

   Ben 16 yaşında gym ve muay thai yapmanın çok faydasını görmüştüm ama tabii 20 sene önceden aktarıyorum. Eğer yanlış.varsa düzeltmeye hazırım.

   1. Senin yanıtını bekleyeceğim ama benim iki eksiğim var düzelteceğim. Birincisi büyük adamların kitaplarını okuyun ve ikincisi de takım oyununa dayalı sporu dövüşe alternatif olarak koymadım. Ama takım sporunda popüler olup üniversite sınavına hazırlanamamak da var :/

    Bir üçüncüsü de yazılım öğrenme tavsiyesi ama o başka yazıya kalsın.

    1. Hocam dövüş sporu ile söyledikleriniz hakkında hiçbir bilgim Yok yanlış anlaşılma oldu 🙂
     Benim bahsettiğim set-tekrar sayısı vb Üzerine yanlışlarınız olduğu. Biraz broscince oluyor çünkü. Doktorum biraz da spor fizyolojisi üstüne okuyorum o yüzden bilgiliyim diyebilirim.

 6. Jordan Peterson güzel diyordu yeni nesilin baba figürü yok diye.Babam gene bana figuranlık etti ama bir abim yoktu siz abim oldunuz sağolun

 7. Kırmızı hapı skeptico sayesinde almış, büyük bocalama ve kızgınlık dönemi geçirmiş sonunda mgtow olan ve sizi 7 aydır okuyan 24 yaşında biri olarak yazılarınızı ve çevirilerinizi çok faydalı ve nokta atış olarak buluyorum.

 8. Üstad, spor dışında söylediklerinin hepsine katılıyorum. 17 yaşındayım Kırmızı Hap ile tanışmadan önce de spor, gitar ve krav maga ile ilgileniyordum. (Şimdi gitar ve krav magaya ara verdim) Bu yıl üniversite sınavı ile karşı karşıyayım zaman yönetimi ve de disiplin konusunda sıkıntı yaşıyorum. KH’yı diğerlerine nazaran anlayışla kabul ettim karşı çıkmadım gerçeklerle bağlantılı olduğunu fark ettim @skeptico sağolsun. Sahaya bir kez indim kız sadece yürüdü gitti hiç bir şey söylemeden farklı bir tecrübeydi.

 9. Türkiye, maalesef hiç kimsenin gerçekten çok çalışarak bir yere gelebileceğine inanmadığı bir ülke.
  Ben bunun tam tersine inanıyorum. Türkiye’de işini doğru düzgün yapan kesim o kadar az ki (ya da var mı?) bir işi yapılabilecek en iyi şekilde yaparsan kesinlikle zengin olabilirsin. Güney Kore örneği bu durumda çok doğru bir örnek olmuş.

 10. Trp ile 7 ay once tanistim ve teorik olarak genel bilgilere sahibim diyebilirim fakat pratik okul ortaminda zor oluyor onceden sergiledigim beta davranislarimdan dolayi beyinlerde hala oyle kaydedildim sanirim derslerimde trp den sonra bi dusus oldu monk mode girmeyi dusunuyorum fakat bu surecte kizlarla iliski anlaminda iletisim kurmali miyim ?

 11. 15 (su an 16)yaşında biri olsam da ONEitis in ne kadar vahim bir şey olduğunu gördüm. Deli gibi Aşık olduğum kız okulun en yavşak piçinin arkasından sürünüyordu. Çocuk kıza bakmadı bile. Ben ise kıza açıldığım için başıma gelmeyen kalmadı. Kız beni bütün okula rezil etmekle kalmadı. O zaman kız beni reddedince kafayı yemiştim. Bir türlü anlamıyordum. Kızla mesajlaşırken bunu direkt kıza açık bir dille yazdım. Sonuç: koca okulda tacizci olarak yaftalandım. Kimse yüzüme bile bakmadı. Olayı duyan herkes onun yanına gitti ve gelip beni dinlemediler bile. İçinde taciz anlamı taşımayan bir mesajdan nasıl tacizci olarak çıktığımı ise açıklayacak kişi tanımıyorum sanırım. Ben okulumdan atıldım, 1.5 yıldır bu olayın acısını çekiyorum. Psikologa kadar giden bir cinnet süreci geçirdim. 5 aydır redpill ile tanışığım ve yeni yeni hayatımı şekillendiriyorum ama kararlıyım. 2 tane hayvani proje yapıyorum bilgisayar ve kimya alanında(fen lisesi öğrencisiyim), bilgisayarı tamamen kaldırdım. Ben geliştiriyorum kendimi. Ve bu yolda devam edeceğim.
  Peki kız şu anda ne mi yapıyor? Hala o çocuğa aşık ve o çocuk hala bakmıyor. İlahi adalet:)

  1. Çok üzücü bir hikaye. Özellikle de 14 yaşında bir çocuğu bir mesaj yüzünden atmaları. Keşke mahkemeye verseymişsiniz. Ama kırmızı yolu bulmama sevindim. Özellikle bilgisayarı seçmen iyi. Biz 18 yaşında iken yazılım yaptığımız için inek diye aşağılanırdık. Şimdi bildiğim tüm ilk nesil ITciler uçuk paralar kazanıyor, çoğu dünya vatandaşı. İyi bir meslek seçimi imiş.

   Sana bir iyi haberim var. Ben yazılımı tamamen kendi kendime öğrendim. 15 yaşından itibaren. IT eğitimim yok. Yine de bazı en sağlam projelerde çalıştım (birinde C ile gerçek zamanlı gömülü sistem yazdım). Üniversite ile kredibiliteyi halledersen önün açık.

   Bildiğim 30 yaş üstü yazılımcıların yarısı yurt dışına çıktı. Diğerleri de yolda. Bu durumda muhtemelen eğer yurt dışına çıkmazsan arz talep dengesi lehine bir iş pazarına gireceksin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *