Terli T-Shirt Deneyi

Kadın – erkek ilişkilerinde, karşı cinsi etkileyen ya da iten birçok faktör var. Bunların en temel olanları ise görsel ve kimyasal. Özellikle kimyasal olan faktörler yeni yeni araştırılmaya başlanan ve çoğu “olmazsa olmuyor” un temel nedeni.

Eş seçiminde işin kimyasal kısmına bakan en meşhur deneylerden biri 1995 yılında İşviçreli bilim adamı  Claus Wedekind tarafından yapılan “Terli T-Shirt Deneyi”. Deney, daha önceden hayvanlar üzerinde yapılan ve memeli dişilerinin eş seçimlerinde, başka faktörler sabit iken kendi bağışıklık sistemlerinden en farklı bağışıklık sistemine sahip erkeklerin vücut kokularını daha çekici bulduklarını gösteren deneylerin insanlar üzerinde yapılmasından ibaret.

Wedekind 49 kadın ve 44 erkek içeren deneyinde, erkeklere T-shirt dağıtıyor ve kokularını etkileyecek sabun, deodorant, yemek ve içeceklerden uzak durarak 2 gün boyunca bu t-shirtleri giymelerini istiyor. Daha sonra bu t-shitleri alıp, üstünde delikler olan karton kutulara koyuyor ve adet dönemlerinin ortalarında olan kadınlardan bu kutulardan seçilmiş 7 adedini koklamalarını istiyor.

Bu kutulardan 3’ünde kendi bağışıklık sistemlerine yakın erkeklerin t-shirtleri, üçünde uzak olanların t-shirtleri ve birinde de kontrol amaçlı giyilmemiş bir t-shirt var. Kadınlardan t-shirt kokularının iyi veya kötü olup olmadığını belirtmelerini istiyor.

Deney sonucu şu : kadınlar bağışıklık sistemi kendilerine yakın erkeklerin kokularını kötü bulurken, uzak olanların kokularını güzel buluyor.

Bunun muhtemel evrimsel açıklaması şu : evrimsel olarak çekicilik, genelde gen karışımını destekleyen eşleşmeleri öne çıkarıyor. Çiftleşen hayvanların bağışıklık sistemi ne kadar birbirinden uzaksa, bunların çocuklarının bağışıklık sistemi o kadar çeşitli yelpazede hastalığa karşı dirençli olacaktır.

2003 yılında Amerikalı Elektrokimya Mühendisi Libb Thims 83 kişi üzerinde benzer bir deney yapıyor ve değişik Enlemlerin değişik iklime sahip olduğu ve bu enlemlerde yaşayanların buna bağlı hastalıklarla uğraşması gerektiği bilgisi ile kişilerin geldikleri Enlemleri de işin içine katıyor. Sonuçta kadınlar kendi memleketlerinin 15 derece (yukarı ve aşağı) uzaklığındaki erkeklerin kokusunu daha seksi bulduğunu, en çok da kendi Enlemlerindeki erkeklerin kokularını kötü bulduklarını buluyor.

NOT : Deneyde insanların bağışıklık sistemlerini karşılaştırmada MHC genlerine bakılmış. Genelde organ bağışlarında vücudun bağışlanan organı reddedip reddetmeyeceğini tahmin etmede kullanılan bu gen, bağışıklık sistemi ile ilgili ve vücut kokumuza da etkisi var.

Kıssadan hisse : Eş seçiminde ve bunun oyunu olan flört aşamasında çeşitlilik en temel faktör. Daha önce yazdığımız gibi, eğer ilk başta karşı cinsten sinyal yoksa, sinyal alınacağına dair bir işaret yoksa, bırakıp gitmek; daha başka alternatifleri denemek çok daha mantıklı bir strateji. Sonuçta ne yaparsanız yapın, reddedilişiniz DNA seviyesinde bir reddetme de olabilir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

6 thoughts on “Terli T-Shirt Deneyi”

 1. parfümlerin bu algıyla oynadığını düşünüyorum. sonuçta kokumuzu bastırıyor. bu da kadının seçme kriterlerini etkiliyor. hinduların durumu çok kötü. ırkçılıktan mı bilmiyorum ama bazı kadınlar bu adamlardan tiksiniyor. belki baharatlı yemeklerle alakalıdır.

  1. Hocam Hintlilerle ilgili Asya’da şunu gözlemlemiştim. Lokal Asyalı erkekler Avrupalı kızlara yazmaktan korkarken Hintliler bu konuda çok şans deneme meraklısılar. O yüzden kolunda Avrupalı kız olan Hintli çok görürdüm. En azından örneğin Çinlilere göre.

   Latvialı Yunan tanrıçası gibi bir iş arkadaşım vardı. Hint erkek arkadaşını, beni ziyarete gelen bir Türk’e göstermiştim adam şok geçirmişti 😀

   Adamlr yürüyen çirkin yürümeyen yakışıklıdan daha çok kız götürürün ayaklı örnekleri idi.

   1. Merhaba hocam, yazıların çok güzel ama bu konuda yanıldığın noktalar var. Yıllardır Evrim Kuram’ı ile ilgilendiğim için bu konu hakkında bilgiyim. Evet kadınlar akrabalarını cinsel açıdan itici bulur ki olması gereken de budur ama bu demek değildir ki ne kadar uzak olursa o kadar iyi . İnsanlar genellikle kendilerine benzeyen insanları (hem fiziksel açıdan hem karakter açısından) çekici bulur. Bunun sebebi de kendimize benzeyen biriyle çiftleştiğimizde doğacak yavrunun bize benzeme, bizim genlerimizi taşıma ihtimalinin yüksek olmasıdır, oysa dış görünüş ve karakter açısından bize hiç benzemeyen biriyle çiftleştiğimizde doğacak yavrunun bizim genlerimizi daha az oranda taşıması muhtemeldir. Çünkü o kişinin genleri bizim genlerimizi baskılar. Ben bunu şuna benzetiyorum; soğuk bir günde sobanın yanında olmak istersin ama çok yaklaşırsan yanarsın. İşte bu mevzu de aynen böyle. Sana genetik açıdan çok yakın olursa(anne, kız kardeş, hala, teyze, kuzen) doğacak yavrunun özürlü olma ihtimali yükselir, bu yüzden ensest ilişkiden içgüdüsel olarak tiksiniriz; çok uzak olursa(farklı bir ırk) doğacak çocuk sana benzemeyecek, farklı bir görünüşü, farklı bir karakteri, farklı bir zeka seviyesi olacak. Bizim içgüdüsel hafızamız o kadar gelişmiştir ki kendimize benzeyen (yüz hatları, ten-saç-göz rengi, kişilik vb.) ama akrabamız olmayan insanları çekici buluruz. Mesela sarışın-renkli gözlü insanlar genelde birbirleriyle arkadaş veya sevgili olur. Çekik gözlü insanlar(mongoloid) genellikle birbiriyle evlenir. En ufak bir ten rengi, göz rengi, yüz hattı farklılığı veya benzerliği bile içgüdüsül çekim mekanizmamız tarafından değerlendirilir ve buna göre bir insanı çekici veya itici buluruz. Tabi ki istisnalar vardır ama popülasyonun ezici çoğunluğunda yukarıda yazdıklarım geçerlidir.

 2. haha hocam siz anlatınca bizim kampüsteki hintli öğrenciler aklıma geldi. gerçekten adamlar bu konuda çok rahatlar. ben başarılı olanını pek göremedim ama adamlar kadınlara yürürken bizden çok rahatlar. gerçi ben türk kadını konusunda başarılı olanını pek göremedim ama bu bizimkilerin prenses Leia havasında gezmeleriyle de alakalı olabilir. 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *