Jordan Peterson – Kadınlar ve Erkekler cinsel partnerlerini nasıl seçerler?

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson‘u kadınlar ve erkekler cinsel partnerlerini nasıl seçerler konusuna değiniyor. Erkeklerin CPD‘sine en çok etki eden faktörün kadınların sözel olarak belirttiği şeylerden ziyade empirik araştırmalardan çıkan bir özellikle bağlantılı olduğunu anlatıyor.
Kadınlar ne ister, erkekte gerçekten ne arar diye soruyorsanız, oldukça sağlam bir cevap var videoda.

 

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson, ilkin Social Justice Warrior‘larla (SJW) girdiği başarılı mücadele ile gündeme gelse de, genç erkeklerin hiç duymadıkları, ama eksikliğini derinden hissettikleri sorumluluk ve hayatına yön verme mesajları ile kısa zamanda erkek popülasyonu tarafından yoğun takip edilen biri haline geldi. Peterson’u erkekler arasında bu kadar meşhur eden şey, erkeklerin babalarından duymaları gereken ama artık hiç duymadıkları mesajları veriyor olması. 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabı Ocak 2018'de piyasaya çıkacak olan Peterson'un Maps of Meaning: The Architecture of Belief adlı bir kitabı da mevcut. Jordan Peterson'un Türkçe çevirilerini burada Jordan Peterson Türkçe etiketinden takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

27 thoughts on “Jordan Peterson – Kadınlar ve Erkekler cinsel partnerlerini nasıl seçerler?”

   1. Aptalın biri insanları falan kandırdı inci sözlükte en son hakkında dava falan açıldı. Red pill’den bir iki bir şey okuyup insanlara sattı. Daha sonrasında kendine para falan göndertti hiç değmez araştırmaya bile. Yazıların mükemmel hepsini okudum, yeniden okuyorum şu anda özetini çıkarıyorum, yarısına falan geldim şu anda 14 sayfa özet çıktı <3

 1. Kadınların böyle olduğu gerçeğini, her sınıftan her insan hatta kadınların kendisi en başta biliyor bilmekten öte yaşanan olaylardan kanıtlarla biliyor.
  Ama ben böyle değilim.
  Buna eminim ve kendimi de iyi tanıyorum.
  Statü ilgimi çekmiyor.
  Beta sever miyim bilmiyorum ama statü ilgimi çekmiyor diye çirkin veya özgüvensiz olduğum çıkarımı yapacak olursanız kesinlikle çirkin olmadığımı hatta normalin üzerinde güzel cekici olduğumu söylemek mümkün.
  Feminist te değilim
  o karmaşik, yorucu ve bana göre bir öğreti değil.
  Bir erkek bir kadından üstündür net. Ama bu demek değil ki erkek dövecek hırpalayacak köle yapacak.
  Bir gülden bir kaplan üstündür veya kadınlar en çok kendi bebeğinden üstünlüğü ile bu üstünlüğü kolayca anlayabilir sanırım ki bunda aşağılar veya rahatsız edici bir şey göremiyorum muhtemesem bir uyum zariflik ve akış görüyorum.
  Statü veya ünlülük veya kibirli erkekler dikkatimi çekmiyor.
  Daha çok sanki gözlerim dışında bir algı (his) ile seçmeye çalışıyorum.
  Onu görmesem de bütün bedenim ve ruhum varlığım cinsel bir tepkiden öte bir tepki verecek , ürperti gibi . Daha çok göğsümün sol tarafımda kalbimde, sanki beni tam ordan tutmuş yakalamış gibi.
  İşte sanırım bu adamı, cinsel çekiciliği karizmasi bine vurmuş statüsü çok üstte bir adam o cekicilikle dahi alt edemez.
  Siz kadınlara sadece seksi görünmek isteği içindesiniz fakat ne var ki seksi bir kadın sizin için ne kadar sıradan ve yapıştıgi takdirde baş belası gibi duruyorsa seksi erkek te o derece sıradan ve huzursuzluk verici.
  Yani manevîyat diye bir sey var daha fazla atlamayin bunu…

  1. Hipergaminin vakum içinde çalışmadığını kaplan terbiyecisi gibi yazılarda paylaştık. Hipergami vurgusu yapma sebebimiz bu mekanizma artık çok sayıda kadında baskın olsa da sanki hiç yokmuş gibi davranılması. Yoksa kimse kararlar 100% hipergami ile verilir gerisi boştur diye iddia etmiyor.

  2. Biz kadınlara sadece seksi görünme derdinde değiliz. Jordan Peterson ve kırmızı hap yazısında bu konuyu yazdım.

   Biz bir erkeğin seksi olmasının ve kalmasının çok önemli olduğunu anlatıyoruz zira erkeklerin çoğu sağlayıcı olmanın önemli olduğunu sanıyorlar. Ya da kadının cinsel çekiminin erkeğin seksiliğinden bağımsz idealist.bir şekilde sabit kalacağını.

  3. Öncelikle bunları açık bir şekilde burada dile getirdiğiniz için teşekkürler. Ancak ne kadar etkilenmeden bahsetseniz de mantıksal bir süreç yürütüyorsunuz. Maneviyat veya his dediğiniz şey de son derece analitik çıkarımlardır. Beyniniz her düşündüğünü bilinç ile paylaşmaz. Etkilendiğimiz her şeyin farkına bilincimiz ile varamayız. Bu ilizyon oldukça normal bir olay, freud da jung da adler de bilinçdışı(bilinçaltı değil günümüzde sıkça yanlış kullanılır bu kavram) kavramı ile bu konuya değinirler.

   “Bir erkek bir kadından üstündür net. ” demişsiniz ancak bu da doğru bir bakış açısı değil. Bazı konularda üstündür bazı konularda değildir. Maymunlar ile insanların DNAları %98 farklıdır birbirinden. Kadın ve erkek arasındaki bu DNA farkı çok daha fazladır.(X ve Y kormozomlarının boyutlarına bakarsanız bu durum oldukça açıklık kazanır. https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/csz/news/800/2014/ychromosome.jpg ) Bu nedenle bu kadar hormonal ve anaomik farklılığı bulunan iki türün de farklı olduğu gerçek. TRP’ye yönlendirilen eleştirilerden bir tanesidir bu üstünlük olayı. Ancak TRP üstünlükten bahsetmez, farklılıktan bahseder. 🙂

   ” Siz kadınlara sadece seksi görünmek isteği içindesiniz fakat ne var ki seksi bir kadın sizin için ne kadar sıradan ve yapıştıgi takdirde baş belası gibi duruyorsa seksi erkek te o derece sıradan ve huzursuzluk verici.” -> Bu istek tabii ki var ama bu şişe kolanın yanına bantlanmış bardak gibi bir şey. Sadece olabileceğimizin en iyisi olmak istiyoruz ki buna da kimse karşı çıkmaz sanırım. Asıl amacımız kitle halinde bulunan ve tüketmekten başka bir şey yapmayan çoğunluğun içinden sıyrılmak, kendimize ve dünyaya değer katmak. Bu sitede “Yüzde 3” diye bir yazı vardı tavsiye ederim, sitedeki favori yazılarımdan birisidir.
   @﷼

 2. @mahmut
  Her iki yazıyı da okudum yorumunuz üzerine.
  Vakum dediğiniz şey , yani bir erkeğin, kadına benim burda kendi tabirim ile
  “Sen benimsin” enerjisi duygusu adı her neyse gerçekten bilmiyorum, duygusal olarak hissettirebilmesi.
  Ve hissedildiğinde bu erkegin bedeni statüsü herşey görünmez oluyor.
  Bunu aşk sevgi veya aidiyet duygusu olarak tanımlayabilirim kendim açısından.
  “Aşk hiyerarşisi ”
  yazısının altına ise şu yorumu eklemek istedim
  Oraya da aynen yazabilirim.
  Kadınlar daha çok sever .
  Kadinlar daha çok sever . Bunu sonsuz kadar tekrarlamak isterdim.

  Burda bir yazının altında birisi
  “Evet kadınların hayvanlar gibi alfalar tarafindan becerilmek istediğini biliyorum.” Yazmış.

  Hayır bu değil
  Doğrusu şu:
  Hayvanlar gibi becermek isteyen sensin /
  Ama kadın da hayvanlar gibi (yani burda bir şeyi abartmak için kullanıyorum) sevmek sefkat göstermek istiyor/
  Ama kadın becerilmek ister ve
  sen de sevgi şefkat istersin
  Bunun sağlayıcısi da karşı cinsin

  Yani özellikle evlenmek düşündüğünuz bir kadına hayır sen sevemezsin sadakat gösteremezsin hatasına düşmeyin şans tanıyın mesafeli olup izleyin kararlılığını ve sevgisinin gerçekliğini.
  Acı çektirmeyin seven kadına . Böyle bir olgu var.

  @ jim ben teşekkür ediyorum.
  Cevabınız için.
  Sözünü ettiğiniz yazıyi okudum.
  Evet bilgi çok fazla harekete geçen çok az.

  @tari
  Bir erkek ve bir kadından oluştuğunuzu sonuç olarak müstakbel eşinizin de sizin gerçekten bütünleyici parçanız olduğunu da ozumsemeniz gerek.
  Kadın daha çok sever ve daha şefkatlidir ve buna açık olmanız sizi zayıf yapmaz tersine güçlü yapar.

  Ben de bu siteyi acı gerçekleri bilmeyi kendimi kandırmaya tercih ettiğim için okuyorum.
  Peki bir kadın için ya da benim için (kişisel belki) acı gerçek nedir?
  Beni çok sevse bile bir erkeğin başka kadınları arzulayabilir olması, benden daha güzel daha çekici olsun veya olmasın ben bir erkek için tek seçenek değilim kendimi bir taneymis gibi düşünüp gözlerimi kapatmak beni mutlu ediyor diye bunu yapmayı tercih etmiyorum.
  Fakat buradaki okuyucular veya yazarlar gibi kadınları genel olarak çok acımasız olmakla suçladığınız gibi/
  bütün kadınlar şu şekilde düşünse ne hissedersiniz? :
  “Bütün erkekler sadece becermek ister.
  Başka hiç bir dertleri yoktur.
  Sana bakması konuşması ilgi göstermesi hepsi bütün kadınları becermek isteğindendir. Sana eş olurken bile daha rahat becerebilecegi bir hayat bekler( !)”
  Hayır böyle düşünmüyorum. Böyle düşünsem ve inansam hayatta kalmak bile istemem.
  Ne size umut satıyorum ne de bana umut satmanizi bekliyorum.
  Evet acı gerçekler var fakat onları taşınır kılacak çok güzel gerçekler de var .
  Cinsellik sevgi şefkat merhamet gibi duygular bir bütün olarak yaşanınca gerçekten dünyada sayısız mutluluk arasında en üst düzeydeki sanırım.

  1. Ortalamada kadının daha çok seveceğini düşünmüyorum ama aşk hiyerarşisinde bahsettiğimiz kadın sevgisinin farklılığı olayını çok yanlış anlayan erkekler var. KH kadınlar sevemez ya da erkekler kadar sevemez demez. KADINLAR BİR ERKEĞİ ERKEĞİN KENDİSİNİ SEVMESİNİ İSTEDİĞİ ŞEKİLDE VE İSTEDİĞİ KOŞULLARLA SEVEMEZ. Kadın sevgisi sırf erkeğin beklediği idealist sevgi değil diye “gerçek sevgi” değildir yanılgısı çok fazla yapılıyor.

   Buna rağmen kadının sevgisi erkeğin erkekliğine bağlıdır. Kadınlar koşulsuz ve şevkatli sevgi gösterir söylencen, erkeklerin gözlemleri ile çelişen ve gerçek dışı birşey. Senin dediklerin aslında erkeğin ksdınlardan ilişki tavsiyesi almaması gerektiğine güzel örnek.

   1. Kadınlardan tavsiye almaktan öte ;
    Açık bir şekilde ifade edilemediği için anlaşılmamış fakat :
    @Kadınlardan biri yorumunda

    “Erkekler becermek /
    Kadınlar sevmek ister “

    İfadesi kadim bilgilerle doğunun manevi anlayışı ile tam olarak örtüşüyor .
    Burda içgüdüsel bir öz gerceği var.
    Kuran’erkeklerin kadınlara şehvet duymasını, ideal kadınların da (huriler) eşlerine aşık ve düşkün olduğunu vurgular , azgın olduklarını değil.
    Hadiste ise , kocasına aşık seven kadınların cennetlik olduğuna dair ifadeler bulabilirsiniz.
    Bu toplumun istediği değil, Allah’ın temiz fıtrata yaratılışa koyduğu bir gerçektir.

    1. Özde bir erkeğin beklentisi azgın bir eş midir yoksa sevecen bir eş mi?
     Sevecenliği talep ettiğini erkek içgüdüsel olarak bildiği gibi

     Özde bir kadının ilk beklentisi ise güvenliktir çünkü cinsel ilişki mahremiyet duvarlarının içinde gerçekleşecektir. Yani cinselliğin kendisine teklif edildiğini içgüdüsel olarak bilir.

  2. Açıkçası bilim dünyasında “düz dünyacılar” neyse bunun bu platformdaki karşılığı da sensin şu an. Anlattıkların kimseye “ulan hakikaten yaa” dedirtmeyecek şu an burada, var olan şeylerin karşısında “var olmasını istediğin” şeylerle çıkıyorsun. Buradaki adamların sana diyebileceği en olumlu şey “keşke anlattığın gibi olsa ama işler öyle değil.” olurdu. Burada hep erkeklerin toplum tarafından zehirlendiği, masallara inandığı kadınlarınsa dürtüleri doğrusunda hareket etmeye devam ettiğini konuşuyoruz ancak, kadınların da böyle inandı(rıl)ğı masallar var sanırım Mahmut’a sormak lazım?

  3. Kesinlikle özünde kadın sevgi şefkat merhameti temsil eder.
   Cinselliği ise sadece eşi ile tanır ve eşi ile tanımalıdır.
   Kendini teşhir etmekten uzak olmalıdır.
   Fakat bir kere dokunulan kadın artık bozulmuştur.
   Telegony örneğinde olduğu gibi bu dokunulma sadece manevî değil fiziksel bir bozulmadir da.
   Fakat bozulan sadece kadınlar değil aynı zamanda erkeklerdir de.
   Onlar daha kolay bozulur o konu ile ilgili de bilimsel makale getireceğim.
   Çünkü onların bakışlarını korumaları kadınların tenlerini korumalarindan daha zordur.

   1. Sonuç
    Kadınlar kendinizi en baştan hiç teşhir etmeyin.
    Erkeklerle hiç bir şekilde arkadaşlık yapmayın.
    Eşinize saklayın kendinizi.
    O zaman özünüz
    Manevi degerleri tasiyan gercek bir kadın olarak kalır.
    Sevgi şefkat merhamet aşk iffet gibi değerler.

 3. telegony, kadının daha önce birlikte olduğu erkeklerin özelliklerini, özellikle ilk erkeğin özelliklerini, dölün kalıtımla taşıyabileceğini ileri sürer. kadının üreme havuzunda bulunan gen, çocuğun gelecekteki babası değil, kadının ilk birlikte olduğu erkeğin genidir. kadının birçok ilişki yaşaması ve sperm veya bedenine aldığı bir salgı (öpüşmek yeterlidir) durumunda kadın ve erkeğin dna ve rna’ları etkileşim içine girer. bu etkileşim genetik bilgi alış-verişi ile sonuçlanarak kadının kalıtımsal ve morfolojik (yapısal) özelliklerini değiştirir. eğer kadın genetik bozukluğu olan, uyuşturucu bağımlısı, alkolik, homoseksüel veya zihinsel hastalığı olan bir erkek ile birlikte olduysa, yumurtası gelecekte biyolojik babanın spermi ile döllendiğinde kadının daha önce birlikte olduğu eşinin özellikleri embriyonun gelişimini etkileyecektir. bunun sonucunda; embriyo, baba tarafından gelen veriden başka “özgür aşk” ın sonuçları olarak, kadının daha önce birlikte olduğu kişinin özelliklerini ve hastalıklarını alır. ve böylece mükemmel görünen ebeveynler tatsız ve beklenmedik bir “merhaba” ile karşılaşabilirler.

 4. Avrupa ve batı dünyası uzak doğu gibi ülkeler de kız ve erkeklerin cinsel ilişki yaşı 13 en fazla 14
  Yani o yaşlarda bakir ve bakire bulamazsınız.
  Üstelik bu 40-50 yıldır süregelen bir durum şimdiki hali siz düşünün.
  Doğu Avrupa’da bakire evlenmenin ayıp karşılandığı bilinen bir şey.
  Uzak doguda bir fabrikayi ziyaret eden iş adamı arkadaşim, tuvalet sorunca, uzun bir kanal göstermişler, her kesin aynı anda tuvalet yaptığı düz bir çizgi.
  Başka bir arkadaşım Macaristan da
  Herkesin birlikte duş aldığını söylemişti.
  Yani Avrupa doğu Avrupa gibi ülkelerde yetişmiş insanlardan çeviri yapılıyor bu ülkelerde dokunulmamış/ dokunmamış kadın da erkek te yok. Bu insanlar artık kadınları bırakıp hayvanlar erkekler veya çocuklara yönelmeye başlamışlar.
  Kadınlar bambaşka sapkınlıklar içinde.
  Bizim ülkemizde yeni başlayan bir durum(evlilik dışı cinsel ilişki) onlar arasında çok uzun zamandir var.

  1. Şu dünyanın geri kalanını bizden ahlaksız gibi görüp bizbize pohpoh ile duygusal mastürbasyon yapmaca huyu çok komik. Uzakdoğu bir kere Ortadoğu ve Türkiyeye göre çok daha ahlaklı. Batı da öyle. Gelişmişlik ahlakla çok alakalı bir şey.

   Bırakın bu biz bize propogandayı. Cinsel de dahil ahlakın hiç de iç açıcı olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Böyle feel good saçmalıkları internet çağından önce kakalanabiliyordu ama artık zor.

 5. Telegoni ile başlamamin sebebi şu;
  Bir kadın hiç kimseye dokunmadıgi takdirde, artı kendini teşhir etmediği takdirde, cinselliği isterse 40 yaşında olsun tanıyamaz. Erkek cinselliği erkenden tanır fakat kadın cinselliği erkekle tanir ve bilir.
  Buna hem bilimsel hem de toplumsal tecrübelerden kesinlikle emin olabilirsiniz.
  Bu sitede iyi kadınlar yapmak ister veya , kadınlar da skisiyor tarzı yazı icerikleri bunları yazmaya dahi gerek olmadan zaten dokunulan kadının bakire bile olsa artık arzu duyması gayet olağan olması gerekendir.
  Ve bu kadınlar batı dünyasındaki bu kadınlar , demek ki iç güdüsel olarak veya bilemiyorum Hıristiyanlık aile ve toplumu koruma içgüdüsü ile temiz olma oyunu geliştirmişler.
  Türk toplumu olarak çok güzel biz de bozuluyoruz
  Yani bu bilgiler böyle giderse 20 yıl sonra falan çok işe yarayacak.
  Şu anda yüzde yüz kadınlar böyledir denilemez.

  1. Telegonynin memelilerde olabileceğine dair bir kanıt yok ve bazı söylenen deneylerin hiçbiri tekrarlanamadı.

 6. Buradaki tartışmadan dolayı
  Aklıma şu geldi;
  Tamamen Avrupadan gelen çevirilere Doğu dünyasının kadın erkek ilişkilerine bakış açısının da eklenmesi gerektiği ve bunun kesinlikle görmezden gelinmemesi taraftarıyım.
  Jordan peterson adeta bazı noktalarda sanki (!) maneviyata dönüş yapmak ister gibi görünse de tam formülü bilmiyor.
  Doğunun ilahı gökte olan Allah , batının ilahi ise kendi Egoları.
  Fakat internetle globalleşen dünya bakalım nereye çekilecek

  1. Batılılarla ilgili yazdığınız şeyler wishful thinking. İnançlı hristiyanlar oldukça sıkı bir ahlak koduna ve Tanrı inancına sahipler ki ben böyle adamlardaki iş ve cinsel ahlakını müslümanlarda daha az gördüm.

   Jordan Peterson’un biblical series ve dersleri insan hayatında ahlakın ve teolojik bir gerçekliğin gerekliliği üzerine. O kısımlar çevrilmedi eğer sadece Türkçeden takip ediyorsanız görmeme şansınız var. Özellikle baştan aşağı Eski Ahit yorumladığı biblical series müslümanlara da ilginç gelecektir zira bunlar Kuranda en çok değinilen gelenek (Kuranda bildiğim kadarı ile Muhammed ismi 4 kere geçerken Musa ismi 130 kere geçiyor).

   Ben şahsen “din afyondur” diye kestirip atan ateisteri sevmem zira insan hayatında kaynağı ne olursa olsun (ilahi olmak zorunda değil örneğin budistlerde ne tanrı ne de ruh olsa da ciddi bir ahlak sistemi var) manevi bir pusula olması gerek olduğuna inanıyorum.

 7. Biz insanoğlu olarak 200 bin yıldır yeryüzündeyiz. Sadece son birkaç bin yıldır medeniyet ile tanışmışız. Göçebe, avcı toplayıcı karakter genlerimize işlemiş bir defa bu kabul edelim ondan sonra sorunun cevabına bakalım.
  Erkekler eş seçerken fiziğe bakar. Bu da en fazla 10 saniyesini alır. Geniş kalçalıysa rahat doğum yapar. İri göğüslüyse çocuğu iyi besler. Uzun boyluysa çocuk ta uzun olur. Savanada düşmanını, avını iyi görür. Olay bu.
  Kadının eşini seçmesi biraz daha zaman alır. Erkeğin azimli olmasını ister. Bir avcı 10 denemede en fazla 1 kez başarılı olur. İlk denemede vazgeçecek pısırık bir erkeği hiçbir kadın istemez. Shit testler bunun için vardır.
  Biz zannediyoruz ki yüce varlıklar olarak varolduk ve öyle devam edeceğiz. Yok öyle bir şey. Bundan asla rencide olmam ve minnet duyarım. Atalarımız zor şartlarda sefil bir hayat sürdüler. Mücadele ettiler, başardılar ve sayelerinde biz varız. İnsanoğlunun geçmişten gelen alışkanlıklarının yansımalarını, kadın-erkek ilişkilerinde sonuna kadar görüyoruz. O yüzden bana telegoniden, dini ahlaktan falan bahsetmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *