Eğlenen Ustalık (Amused Mastery) nedir?

Rollo Tomassi’nin Amused Mastery yazısını çevirmesini Çeviri Manyağı’ndan istemiştim. Bugün yorumlarda bu çevirinin bir daha istendiğini gördüm. Konu önemli, çeviri gelmeden ben birkaç şey yazayım dedim.

Amused Mastery’yi daha önce yazdım aslında. Bir kadına yürürken bir erkeğin takınabileceği en iyi ruh hali olan amused mastery olayına daha önce Kadınlarla Uğraşmak yazısında değinmiştim :

Johnny DeLusion geçenlerde güzel bir tweet attı :

“Eğer erkekler tanıştıkları kızlara 12 yaşındaki yaramaz kız kardeşine davranır gibi davransaydı. Tüm ilişki problemleri çözülmüş olurdu.”

Evet, Johhny DeLusion’ın burada sıklıkla söylenen haliyle anlattığı bu ruh halinin resmi adı amused mastery yani eğlenen ustalıktır. Yukarıdaki gibi söylenince pek ciddiye alınmayabilir ama aslında amused mastery çok önemli bir kavram. Hatta bu kavrama kırmızı hapın kadın – erkek ilişkilerinde nihai hedefi diyebiliriz.

Amused Mastery’yi üstad Rossie’de 2008 tarihli Girls Love It When I Don’t Take Them Seriously yazısında aynı şekilde açıklar :

Kızlar … hatta siktiğimin yetişkin kadınları bile … sürekli beni test ediyor. … Siz insani bir muhabbet etmeye çalışıyorsunuz ama onlar bir test ardı başka test, sürekli sınırları zorlayarak stres altında alfa kalıp kalamadığınızı deniyorlar sürekli. Çoğu erkek bir yerde havlu atıp Mike’s Apartment’a (porno) yol alır ama ben kalıp bu kan emici dişi şeytanların oyununu tersine çevirmekten zevk alıyorum. Kararlılık yoksa am da yok.

Kadınların size attıkları bokları ciddiye almadığınızda, onların kızışmış Pavlov köpekleri gibi tepki verdiğinin farkına vardım. Sizin derinizin içine nüfus etmek için söyledikleri, tersine çevrilerek herşey Jedi zihin hilesine çevrilebilir ve bu da onların arzu düğmelerine basar. Bunun anahtarı, kadınların dediklerini ciddiye almamaktır. Amused Mastery, takınmanız gereken tavırdır. Kadının yaptığı herşey şirindir. Her shit testi, arsız bir çocuğun taşkınlığıdır. Küçük ve saçma fikirleri çok tatlıdır. O, sizin onu kızdırmanız, takılmanız ve küçük görmeniz için oradadır.  Ona tepeden ve küçük ve şımarık bir çocuğa bakıyor gibi bakın.

Bir kızı ciddiye almayı reddetmeniz onu kızgınlık ve azgınlıkla doldurur.

Amused Mastery ustalığı, bir erkeğin bir kadına onun hareketlerini daha önce çok gördüğünü, bunların ne anlama geldiğini bildiğini ve bunlardan çok eğlendiğini gösterme şeklidir. Erkek, görmüş geçirmiş bir erkek olarak kadını ciddiye almamaktadır ve bu da onun kadına hem egemen / dominant olmasına yardımcı olur hem de onun kendine güvenen biri olduğunu gösterir.

Bu ruh halini taklit etmeye çalışabilirsiniz ama içinizde güçlü bir amused mastery inşaa olmamış ise çoğunlukla soğuk, kaba ve küstah görüneceksinizdir. Gerçek Amused Mastery için, Nirvana’ya varan Budist rahip açıklığı ile şu iki nihai gerçeği görmeniz lazım :

Hayat, oynanması gereken bir oyundur. Diğer herşey gibi kadın – erkek ilişkileri de, oynanması gereken bir oyundur.

Amused Mastery ruh halini, herhangi bir ortamda kızlara yürüyen erkeklerin çoğunluğunun acı hali ile karşılaştırın. Ben genelde çevrede kadınlara yürüyen erkekleri gözlemliyorum. Çoğu ne yaptığının, oyunun nasıl işlediğinin zerre farkında değil. Vücutlarının her hareketinden, karşılarındaki tanrıça ile iki laf etme şerefi bulmuş sefil ölümlünün büyük şükran ve sevinci akıyor. Ve bir hata yaparım da bu ilahi anı mahveder ve tanrıçayı kaçırırım heyecanı ve stresi : Sürekli gülümsemeler, hızlı ve ürkek konuşma, uzun ve sıkıcı konularda konuşma, ağırlıklarını sürekli bir ayaktan diğerine verme, ellerini nereye koyacaklarını bilememe, saçma kız esprilerine bile gülmek, parmakları ile ara ara burunlarına ve kulaklarına dokunmak, parmaklarını bardağa sürtmek, vs .. vs … Karşılarındaki kızı ve kendilerini çok ama çok ciddiye almak. Tamamen amused mastery’nin tersi : stressed apprenticeship (gergin çaylaklık). (Eğer kızlara yürümeniz başarılı gitmiyorsa, ruh halinizin eğlenen ustaya mı, stres içindeki çaylağa mı yakın olduğuna iyi dikkat edin. Eğer stresli çaylak haliyle yürürseniz, 1,000 kere de yürüseniz, bir sonuç çıkarmanız zordur.)

Oysa ortada bu kadar ciddiye alınacak, üzerinde stres olacak bir durum yok. Bir kıza yürüdüğünüzde, o an sizin hoşunuza gidebilecek milyonlarca kızdan sadece birine yürüyorsunuz. Hayatın eğlenceli bir alt oyununu, sizin için hiçbir önemi olmayan bir kadınla oynuyorsunuz. Oyunu oynamak güzel, eğlenceli ama ortada stres olacak ya da karşındakini ciddiye alacak birşey yok.

Bu oyun eğlenceli ve oyunun kuralları var. Kadın senin yürümeni ciddiye almayacak veya ciddi tersleyecek. Ee? Oyunun bir parçası bu. Az önce hayatında olmayan biri idi, bundan sonra da olmayacak biri. Ne önemi var? Ya da kadın ilgilenip konuşmaya başlayacak ama niyetinin cinsel olduğunu anladığında (zaten anlayamıyorsa yürümemen lazım) shit test başlayacak. Oyunun parçası, sen de bu testleri bekleyen, bilen ve geçen bir oyuncu olarak shit testleri tek tek tersine çevireceksin. Sen bu testleri daha önce çok gördün, neden varlar biliyorsun (seni aşağılamak için değil) ve nasıl başa çıkacağını da. Suratında sırıtış, sakin, güvenli ve sağlam bir çerçeve içinde, kadının shit testlerini, küçük bir çocuğun tatlı yaramazlıkları gibi karşılıyorsun.

“12 yaşındaki yaramaz kız kardeşi” ne kadar ciddiye alıyorsanız bu kadını da o kadar ciddiye alıyorsunuz. Gerçekle uyuşan ruh hali de bu zaten. Zira bu aşamada bu kadın ciddiye alınacak biri değil. Neden olsun? Sırf genç ve güzel diye mi? Ya genç ve güzel ama aşağılık biri ise?

Söylemesi kolay biliyorum, bu ruh halini kazanmak için ONEitis gibi saçmalıklardan kurtulmak lazım. ONEitis’ten kurtulmak öyle sandığınız kadar kolay değil. Siz “tamam abi biliyorum dışarda bana uygun binlerce kız var” diyebilirsiniz ama o an yürüdüğünüz kızı anlık ONEitis yapma dürtünüzün kolay silinmediğini farkedeceksiniz.

Kadın ve erkeklerin aynı olduğu safsatasını kafanızdan atmanız lazım (ki kadın şımarık ve çocukça davrandığında, bir erkek böyle davransa göstereceğiniz siniri göstermemek için).

İşte 90 sonrası doğanların feminizmin eşitlikçilik akımından etkilenmesi tam olarak bu. 22 yaşında bir kızın kız gibi (genelde de çocuk bir kız gibi) değil de, 22 yaşında bir erkek gibi davranmasını beklemek.

Feminizmin oldukça ulvi olan kadın – erkek eşitliğini 70lerdeki cinsel devrim sonrası kadın – erkek aynılığına bozması sonucu, toplumda çok yaygın bir propoganda var ve bu da kadın ve erkeğin aynı olduğu yanılgısı yaratıyor.

Eğer “delikanlı adamın delikanlı sevgilisi” olur diyen gay bir erkek değilseniz, elinizdeki malzeme bu arkadaşlar. Kadınlar ve erkekler, hormonal, fiziksel ve zihinsel olarak çok farklılar. Fakat bu basit gerçek, maalesef gençlerin farkında oldukları birşey değil. Bu farkı bilerek hareket eden bir erkek için oldukça eğlenceli olan shit testler, bunu bilmeyen çoğunluk için bir işkenceye dönüşüyor. Çünkü birçok erkek, bu tür bir davranışı bir erkekten gördükleri zamanki gibi davranıyorlar ve sinirleniyorlar. (Şimdi düşünün, kız gibi davrandığı için karşısındaki erkeğin birden ciddileşmesi ve sinirlenmesine maruz kalan kadının hayal kırıklığını ve şaşkınlığını).

Ve pratik lazım. Gerçekten görüp geçirmiş olmak lazım.

Son olarak da uyaralım, amused mastery’yi “ben çok gördüm bunu kızım, bana işlemez bunlar” tadında sözel çıkışlarla karıştırmayın. Bu tür “ilgisiz” tavırlar, genelde başka alanlarda büyük eksikleri olduğundan egosu aşırı büyümüş ergen veya ergen kalmış erkek büyüklenmeleridir.

 

 

 

 

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

10 thoughts on “Eğlenen Ustalık (Amused Mastery) nedir?”

 1. Aha benim oyunum, her zaman işe yarar.Sır şu,kadınlar ”anlamlandırılmaz” idare edilirler, ne kadar güzel idare edersen kadınlarla ilişkin o kadar iyi olur.Neticede küçük bir çocuk düşün,sokağa çıkıyorsun onu istiyor,bunu istiyor,eğer her dediğini alırsan batarsın.Kızlarda da böyledir, her dediği şeyi ciddiye alır ”erkek sözüymüş ” muamalesi yaparsan yarrağı enlemesine yersin.Ondan sonra da gider ,eee sen bana dün böyle demiştin şimdi bunu diyorsun ben anlamadım ,diye etrafta dolaşır ”Ahh azizim kadınlar anlaşılmaz ama onlarla da olmuyor onlarsız da olmuyor” diye yarrak yarrak konuşursun.Amına kodumun salağı sanki Shakespeare, bir de kendi mallığının romantizmini yapıyor.Böyle çok tip gördüm de ondan azıcık sinirlendim 😀

 2. Beklediğim yazı gelmiş. Saolasın hocam. Siteye ben de katkı vermek isterim. Halihazırda saha raporum yok ama Reddit’deki “How to Get Laid Like a Warlord” yazısını çevirebilirim. ( Neredeyse 5000 kelime 😨)

 3. Hocam asıl yazının çevirisi bugün ya da yarın geliyor, vakit bulamadım kaç gündür.

  Ortamdaki erkeğin gerginliğini amused mastery eksikliğine bağlamışsın, kesinlikle doğru. Ama şunu da eklemek lazım: en iyi amused mastery, tabak çevirirken yapılır. Çünkü bu olay özgüven işi, o özgüven de bildiğiniz üzere seçenek çokluğuyla gelir. Yani tek kıza yapmak için baya sağlam duygusal güç lazım, buna ulaşırsanız ne ala (zaten nihai amacımız bu). Ama o güce gelene kadar da seçenekleri artırın ki kıza karşı takındığınız espritüel ve umursamaz tavır doğal dursun.

  1. Amused Mastery biraz daha derin bir bilgelik 🙂 Daha çok savaş filmlerinde gördüğün ve yeni gelenler siperde donlarına ederken soğukkanlı şekilde savaşıp espri bile yapabilen adamlar gibi. İçinde aksiyona geçip bundan sürekli sağ çıkmanın verdiği olgunluk da var.

   “tek kıza yapmak için baya sağlam duygusal güç lazım” diyorsun ama o an birine bile yazıyor olsan o tek kızın on binlerceden biri olduğu gerçeği derinlere bir yere işlemişse hiç de sandığın kadar duygusal güç gerektirmez. Aslına bakarsan acı olan taraf bu dediğim erkeğin doğal halidir, dışarıda on binlerce kadın olduğu gerçeğine tamamen gözü kapatıp o an etkileşilen / hoşlanılan / sevilen / yürünen kadının anında tek kadın olması için ciddi bir beyin yıkamadan geçiyoruz maalesef. Hiçbir zaman tek bir kız / kadın yok ki.

   Bir de amused mastery’nin psikoseksüel egemenlik (dominance) ile bağlantısı var ki Rollo’nun o yazısında güzel işleniyor, o nedenle ben bu yazıyı uzatıp değinmedim.

   1. İşte o beyin yıkamadan kurtulmak 4-5 seneyi alıyor desem 😁 duygusal güç lazım dememin sebebi o. Cidden o tek kadın psikolojisini atmak zor bir durum. Yoksa elbette yürünecek binlerce hatun var, ama el altında bulunması da işi daha da kolaylaştırıyor.

    1. Gerekirse 4 – 5 sene alsın. 23 yaşında bir erkek 27 yaşında olgunlaşsın ne olacak? 23 yaşında hatunu 27 yaşında da tavlıyorsun 37 yaşında da. Kızların kaçtığı yok

     Bu arada bu kadar uzun sürmesinin sebebi.genelde erkeklerin KH zihniyetini uzun süreli ilişki avlamak için kullanmaları. Uzun ve verimsiz ilişkilerle zaman kaybediyorlar.

  2. Şimdiden elinize sağlık hocam, yakın zamanda ana dilinde okumaya başlayacaktım, çeviriniz şüphesiz büyük katkı sağlayacak.

 4. Mahmut abim bakar mısın?

  Malum uygulamada eşleşip tanışılan ve buluşmak için numarası alınan ama kıza buluşmak için yazdığımda isterdim diyip vize haftası olduğunu söylediği bir durum ve yarım saat whatsappta iyi muhabbet. Gerçekten de vize haftası.

  Bir daha yazmalı mıyım ve ne zaman yazmalıyım? Kız yazar sanıyorum ama yazmazsa napıyorsun diye 2 3 gün sonra yazayım mı? Muhtemelen bu hafta vizeleri bitecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *