Kadınlar neden serseri erkeklerden hoşlanır?

Aşağıdaki videoda, Toronto Üniversitesi Psikoloji profesörü Jordan Peterson, hatunların efendi adam yerine piç tercihi sorunsalını ele alıyor.
Soru tam olarak şu : “kadınlar, İncil’de iyi çocuk karakteri teşvik edilirken neden kara üçlemeye  sahip erkekleri tercih ederler?” Doktor Peterson doğru bir şekilde aslında kadınların kötü çocukları iyi çocuklara tercih etmediğini, kadınların saldırganlık kapasitesi olan ama bunu medeni şekilde kontrol altında tutan erkekleri tercih ettikleri, ve bu erkekleri aslında sünepe ve zayıf erkekler olan efendi çocuklara tercih edeceklerini anlatıyor.

 

Videonun can alıcı mesajı ise ahlaklı olmanın, kimseye zararsız biri  tavşan olmanın ahlaklı ve iyi biri olmayla aynı şey olmadığı. Tam tersine Nietzche’nin ve Carl Jung’un değindiği gibi asıl ahlaklı olanın şiddet ve saldırganlık kapasitesi olup da bunu medeni bir şekilde kontrol altında tutabilen bir kişi” olduğu.

Kadınların kimseye zararı olmayan tavşanları değil de aslen zarar verebilecek gücü olup da bunu medeni bir şekilde kontrol altında tutabilen erkekleri tercih etmeleri çok anlaşılmaz birşey değil.

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson,  ilkin Social Justice Warrior‘larla (SJW) girdiği başarılı mücadele ile gündeme gelse de, genç erkeklerin hiç duymadıkları, ama eksikliğini derinden hissettikleri sorumluluk ve hayatına yön verme mesajları ile kısa zamanda erkek popülasyonu tarafından yoğun takip edilen biri haline geldi. Peterson’u erkekler arasında bu kadar meşhur eden şey, erkeklerin babalarından duymaları gereken ama artık hiç duymadıkları mesajları veriyor olması. 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabı Ocak 2018'de piyasaya çıkacak olan Peterson'un Maps of Meaning: The Architecture of Belief  adlı bir kitabı da mevcut. Jordan Peterson'un Türkçe çevirilerini burada Jordan Peterson Türkçe etiketinden takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

4 thoughts on “Kadınlar neden serseri erkeklerden hoşlanır?”

  1. Şuradaki postları okumaya başladığımdan beri bazı parçalar yerine oturur ve kafanızda şekillenir de tuhaf bir haz duyarsınız ya, o hissin aynısından yaşadım, oturduğum yerden gülüyorum, Allah sizden razı olsun, postların devamı gelsin!:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *