Eğlenen Ustalık

Günümüzde birçok erkeğin “umursamaz” kelimesine takılıp kaldığını düşünüyorum. Bu kelimeye erkeğin karşısındaki kıza tepeden bakması ve kızın erkeğe kendini beğendirmeye çalışması gibi bir anlam yükleniyor. İnsanlar “kibirli” veya sahte bir ilgisizliğin umursamazlık anlamına geldiğini sanıyor. Bu kelimeyi tamamen unutun, çünkü istediğiniz şey “umursamazlık” değil, EĞLENEN USTALIK.

Şu ayrımın farkına varmak lazım: Kibirli bir “umursamazlık” ile özgüvenli bir eğlenen ustalık arasında fark vardır. Eğlenen ustalık, sizi eğlenceli ve rahatça anlaşılan bir adam yaparken aynı zamanda sizi üstün bir konuma getirir ve karşınızdaki kadına (aslında her kadına) ustalığınızı kabul ettirip kendini size beğendirmeye çalışmasını sağlar. Bu tavır, sizin olgun ve otoriter olduğunuz, bu işleri “daha önce gördüğünüz”, kadınların söylediği ve yaptığı şeyleri zaten bildiğiniz ve tüm bunları bir eğlence olarak gördüğünüz mesajını kadına açıkça verir. Böylelikle bir yandan kadının oyununa eşlik ederken diğer yandan da onun erkeği ölçüp biçen taraf olma çabalarına da inceden gülersiniz. Daha açık bir deyişle, kızı yaramaz küçük bir kız kardeş gibi ciddiye almayan ve onun ufak oyunlarının da farkında olan bir Alfa erkeğin kafa yapısına ulaşırsınız.

Şunu kabul etmem lazım ki kızım olana kadar eğlenen ustalığın potansiyel gücünü tam olarak kavramamıştım. Kızımla aramızdaki bağ gerçek ve zorlama olmayan bir ilişki olduğundan aslında bu ustalığı doğal bir biçimde kullandığımı gördüm. Kızımın yaşı küçükken bu durum Baba-Alfa kimliğime bir ekleme gibiydi, ancak şu anda 14 yaşına geldiği için geçmişe baktığımda onun da bu durumdan memnun olduğu belli. İşin ilginci eşimin de bu ustalığı cazip bulduğunu, hatta ben kızıma bunu uygularken kendisini de işin içine dâhil etmeye çalıştığını gördüm.

Eğlenceli ustalık, özellikle erkeğin kadından yaşça büyük olduğunu durumlarda etkili olur. Fiziğiniz ve maddi durumunuz iyiyse, yaşınızın büyük olması size bir güvenilirlik havası verir. Erkeğin olgunlaşması aynı zamanda bilgi ve deneyim beklentisi de doğurur. Eğlenceli ustalığı, promosyon etkinliklerindeki garson kızlara karşı kullandım ve bunun onlarda büyüleyici bir etki yarattığını gözlemledim. Sanki sürekli arzuladıkları ancak genç erkeklerden bulamadıkları baba figürünün bir örneği gibiydim. Kadınlarla onların shit testlerini kolayca tahmin edecek ve bunları imalı bir gülüş ve bakışla savuşturacak kadar çok ilişkisi olmuş bir erkek izlenimi vermek, kadın ile erkek arasında bir Alfa güvenilirlik dinamiği oluşturuyor. Erkek eğlenen ustalığa sahip olduğunu ipuçlarını verdiği zaman kadında o adamın “işten anladığına” dair bir varsayım oluşuyor.

Dominantlık

Manosphere ve kadın Matrix’inde sıkça içi boşaltılan kavramlardan birisi de “dominantlık” kelimesidir. Bu kelime, tıpkı “güç” kelimesinde olduğu gibi, insanlarda olumsuz çağrışımlar ve bunlardan doğan önyargılar uyandırıyor. Kadınlar, dominant bir erkek istediklerini nadiren kabul ederler; çünkü bu kelime onlara çok sert ve iki kutuplu gelir: yani kadın temelli yapılan eşitlik tanımında eğer bir taraf dominantsa diğer tarafın teslimiyetçi olduğu varsayılır. İçinde bulduğumuz yüzyılda sürekli “özgür ve bağımsız kadın” propagandasına maruz kalan bir kadın için dominant bir erkeği arzuladığını kabul etmek ona bağımlı olduğunu da kabul etmek anlamına gelir. Bu kafa yapısına göre dominantlık saldırı ve baskıyla aynı anlamdadır ve kadınlar ile kadınlaştırılmış erkekler bu kavramın adı geçtiğinde bile Pavlov’un köpeği gibi ezbere bir tepki verirler.

Kırmızı hap perspektifinden ise kadınların dominant erkeğe ihtiyaç duyduğu gerçeğini görebiliyoruz. Kadınların hareketleri ve örtülü sözleri dominant erkeğe olan arzularını açıkça gösteriyor. Ancak şu günlerde manopshere içinde de dominant davranışların ne içerdiğine dair kısıtlayıcı fikirler mevcut. “Sosyal dominantlığın” Alfa statüsünün bir göstergesi olduğunu belirtiyoruz; fakat gerçek bunun kesinlikle daha ötesinde. Bence çoğu erkek dominantlığı astlarına karşı emirler yağdırırken yanlarındaki kadının onları izlemesi ve bunu sosyal statünün bir kanıtı olarak görüp o adamla hemen yatma isteği duyması gibi algılıyor.

Grinin 50 Tonu’nun bu kadar çok satması hala fişten çekilmemiş olan erkeklerde bile jetonun düşmesini sağladı. Kadınlar dominant erkeklerden kesinlikle tatmin oluyorlar; ancak bu erkek dominantlığının sadece çok küçük bir kesiti. Bu tarz bir “kadın pornosunun” tutması kadınların aslında dominant erkekleri hayal ettiği tezini güçlendirse de erkek dominantlığının arzulanır olduğunu kanıtlamak için illa bir seks kölesi ve kırbaca mı ihtiyaç duyuyoruz?

Demek istediğim, şahsi veya sosyal dominantlığı resmetmek için böyle uç örneklere gerek yok. Mesela ben evliliğim ve ailemde dominant bir kişiliğe sahibim; fakat bu eşimin yatakta benim kölem olduğunu veya elleri bağlanarak fantezi yapmak istediğini göstermiyor. Dominant olmak, emir ve istek yağdırmaktan çok daha fazlasıdır. Ben bu dominantlığı konuşmamda (hatta suskunluğumda), kıyafetimde, kariyerimde, sosyal statüm gereği muhatap olduğum insanlara karşı tavırlarımda, hoş gördüğüm veya görmediğim şeylerde sergilerim. Erkekler olarak hareketlerimiz ne kadar dışa dönük olursa kadınların o kadar dikkatini çekeriz gibi bir düşüncemiz var; fakat kadınlar aslında hareketlerimizin ince ayrıntılarına düşündüğümüzden çok daha fazla dikkat ediyorlar. Yani az hareketle çok iş başarmak mümkün. Bize gereksiz gibi gelen hareketler, çoğu zaman kadınların en çok hatırladığı şey olacaktır.

Eğlenen Dominantlık

Nasıl ki kadınlar açıkça seks objesi haline getirilmekten veya sevilmekten hoşlanmıyorsa açıkça gösterilen dominantlıktan da hoşlanmıyorlar. En olumlu tepki verdikleri hareketler örtülü olanlar: yani seks objesi haline getirilmek, domine edilmek ve sevilmekten ancak bu hareketler “hissettirildiği” zaman hoşlanıyorlar. Kadınlarda başka kadınlarla rekabet etme endişesi oluşturmanın olumlu etkisini hep zaman vurguladım; ancak bu açık bir dominantlık şeklinde olmamalı. Dominantlık arka planda çalan bir müzik gibidir, ancak gerektiğinde durumlarda sesi yükseltilmelidir. Kadınlar onun varlığını hissetmeli ve hayal etmelidir, erkek sürekli olarak bu dominantlığı hatırlatmak zorunda kalmamalıdır.

Başladığımız noktaya tekrar gelirsek, eğlenen ustalık sosyal dominantlığın bir biçimidir. Soru sorulmadan cevabı bilmek ve bu cevabı yüzünüzde hınzır bir gülümsemeyle vermek değerinizin yüksek olduğunu göstermenin en etkili yoludur. Dolayısıyla bu ustalığa ancak sosyal dominantlığı ortaya çıkararak ulaşılabilir.

Kaynak: Amused Mastery

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Çeviri Manyağı

Sitenin anti-feminist ve gözlemci abisi, kardeşi. Kendisine thalesengeditor@gmail.com adresinden karı-kız meseleleri için ulaşabilirsiniz.

29 thoughts on “Eğlenen Ustalık”

   1. merhabalar,bir erkegin kadına yönelik oynadığı/oynayacağı tum oyun tiplemelerini(beta oyunu,amused mastery vb…)tek bir yazida toplar mısınız

  1. Bunu zamanında farkında olmadan nasıl uyguladığımı anlatan bir yazı da yazmayı düşünüyorum, umarım soruna örnekler üzerinden giden bir cevap olur.

  2. Su yazıda 30luk abinizin 20lik bir hatuna önce uygulayamaması ve ikinci hatuna uygulayabilmesi saha raporu var. Gerçi amused mastery somut anlatması zor bir olay. Söze dökerken zorlanacağın ama görünce “işte budur” diyeceğin birşey. Biraz örneklemek lazım. Fakat 2. Kızdaki hazırlıklılık ve onceden gormusluk olayına dıkkat edın.

   Amused mastery kendinden oldukça küçük kızlara yazan erkeğin doğal oyunudur zaten.

  1. Buna tek bir cevap vermek zor. Ama en basit haliyle bulunduğun ortamda en iyi olmaya çalışacaksın. Mesela okuldaysan derslerin süper olacak, iş yerindeysen işini tek başına ve hatasız yapacaksın. İyi giyineceksin, kaliteli hobilerin ve zevklerin olacak. Az ve yerinde konuşacaksın, insanlara açığını zayıf yanlarını vermeyeceksin. Bir çırpıda aklıma gelen bunlar. Bu özellikleri artırırsan sosyal dominantlık da artar. Dikkat edersen hepsi seninle ilgili şeyler, başkasına baskı yapmak, emir vermek vs gibi zorbalıklar yok. Zaten Tomassi de ailem ve sosyal çevrem, kıyafetim, tavırlarım derken bunları vurguluyor.

   Daha ayrıntılı tanımlar için Robert Greene’in gücün 48 kuralı diye bir kitabı var, onu öneririm. Tamamen sosyal dominantlıkla alakalı tavsiyeler var.

   1. Bazı şeyleri ayıramıyorum. bir insan hem piç hem dominant olamaz mı ?
    Ben eğlenceli biriyim gülmeyi seviyorum kahkaha atmayı.
    Dominant olmak için bunlardan vazgeçip bana saygı duysunlar diye rol mü yapacağım. inanın ayrımını yapamıyorum. hem eğlenceli hem kendim gibi hem saygı duyulan olamaz mıyım ? Saygıya da muhtaç değilim de saygısızlıkların minimum seviyesini istiyorum ulaşamaz mıyım bu şekilde ?

  2. Sosyal hayvanlarda kaynak paylaşımını en verimli yapmak için oluşan hiyerarşi bu. En azından benim bildiğim. Hiyerarşide tepeye çıkarak arttırırsın? Örneğin şirkette çalışıyorsan mevkii kazanarak.

   Genelde sorumluluk almak ve bir alanda uzmanlaşarak kazanılır.

   Umarım bu “sosyal çevremde nasıl dominant olurum” tadında bir soru değildir.

    1. Hocam bu sorunun genelde sorulma amacı erkeğin hem kadın hem de onay konusunda kendi sosyal çevresine sıkışması ve bu küçük alanda dominant olmayı istemesi.

     Sen bu bağlamda sormadığın için cevap belli : sorumluluk alarak ve bu sorumluluğu yetkin bir şekilde yerine getirerek sağlarsın. En iyi egemenlik, yetkinlik temelli egemenliktir, zorbalık değil. Çoğu sosyal grupta kimse sorumluluk almak istemeyeceği için, sosyal dominantlık için öne atılmak zor değil. Ama riskli tabii.

  3. Dominantın Türkçesi egemen. Disiplinle kendine egemen olarak arttırılır. Eğer kişi disiplinli değilse, dominant olma şansı yoktur. Kendine egemen olamayan adam, dışarıya egemenlik taslar ancak ve genelde de ağzının payını alır.

   1. Hocam okuduklarımın %80 i falan anlıyorum tam çeviri yapacak seviyeye geldiğim vakit arşivdeki çevirilerin hepsini yapacağım umarım 😀

 1. Bunun oranı hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bir kızla % kaç oranında bu modda konuşup % kaç oranında ciddi normal konuşmak lazım

  Çünkü ben bunu uyguladığımda bazen senle iki çift laf edilmiyor , beni umursamıyorsun , benden ne istiyorsun , seni anlayamıyorum gibi tepkiler alıyorum bu tepkilerin bazıları güzel tamamda hep bu modda kızın vazgeçmesine yol açabilir mi nasıl olsa bu çocukla benim şansım yok, daha şansım olan birisiyle ilgileniyim gibi ?

  1. “senle iki çift laf edilmiyor , beni umursamıyorsun , benden ne istiyorsun , seni anlayamıyorum gibi tepkiler” gibi tepkiler fena tepkiler değil ama tabii ki sürekli kıza küçük kız muamelesi çekemezsiniz.

   Aslında kendinizi doğal akışınıza bırakırsanız ve bu spesifik kızı kaybetme korkusuna yenilmezseniz, doğru oranı doğal olarak tutturabilirsiniz.

   Her shit test geldiğinde eğlenen usta modunun 100% bu olmasını tavsiye ederim. İlk buluşmada neredeyse 100% bu modda olmak işinize yarar.

   Sonra ise hep kıza küçük kız muamelesi çekerseniz, tek kelime ciddi laf etmezseniz cıvık görünürsünüz, ters teper. Özellikle KH okuduktan sonra her taktiği bokunu çıkarana kadar tekrarlama hatalarından biridir bu. Ara ara kız saçmaladığında, shit test olduğunda falan ortamı renklendirmek için ortaya çıkarırsınız.

   Siz nasıl davranırsanız davranın, kıza karşı bakışınız her zaman bu olmalı. Bunu davranışa dökmeseniz bile. Kızın eşitiniz veya daha da kötüsü ONEitis tanrıçanız olduğu an (eğlenen ustalık modunun tersidir) işiniz biter.

   NOT : Kız bunları diyor diye birden eğlenen ustalıktan vazgeçerseniz de, shit testte yenilirsiniz. Dikkat edin.

   1. Aslında oranı tutturmak için bir şey demenize gerek bile yok, kızı dinleyin yeterli. Yani o konuşurken arada takılın, arada da konuyu yönlendirici sorular sorup dinleyin. Oran otomatik olarak tutturulur.

 2. https://youtu.be/DtcxV0Zs2QM reisin videolarını çevirmemek olmaz. Bana göre Tomassi “erkek adam” kavramını Peterson’dan daha iyi kavramış durumda. fakat Peterson hem mesleği gereği hem de medyatik olduğu için daha göz de tutuluyor. Tomassi reisin çevirilerini görmek beni daha mutlu ediyor. Bilmiyorum sizin görüşünüz ne yön de…

  1. Hocam Peterson eskinin bilgeliği ile erkek egemenlik hiyerarşisinde yukarda olan kaynakça ve ahlakça zengin değer yaratan alfalara çok vurgu yapıyor ve kadınların işe yaramaz (en azından klasik toplumda) serseri alfalara ilgisini tamamen es geçiyor. Eskinin bu dürtüyü kontrol eden mekanizmaları varken bu kısım önemli değildi ama bu devirde es geçilir bir olay değil.

   İkincisi de Peterson erkeklerin alması gereken sorumluluğu çok fazla kere evliliğe bağlıyor. Bu da yine modern zaman tehlikelerine az vurgudan ama Peterson bu konuda fikirlerini de daha kırmızı hapa yakın değiştirdi. Örneğin ben kendisini ilk MGTOWa giydirdiği video ile izlemiştim. Sonrasında geçmişte dediğiniz ve pişman olduğunuz birşey var mı diye sorduklarında MGTOW eleştirisinde modern boşanmanın korkunç yükünü es geçtiğini ve o eleştirinin fazla kaçtığını söylemişti.

   Tomassi bu konuya daha hakim ama Tomassi ister istemez çok negatif bir söyleme sahip ve mavi haptan çıktıktan sonrası için yol haritası yok. Jordan Peterson ise bazı modern tehlikelere yeterince vurgu yapmasa da pozitif bir yol haritası kuruyor. İkisi birbirini iyi dengeliyor aslında.

 3. buna bir örnek de aileden vereyim, ben küçüklüğümden beri annem ve ablalarım bana herhangi bir soru sorduklarında dalga geçerdim. 10+ yaş fark olmasına rağmen bir ağabey tavrıyla yaklaşıyordum ablamlara.

  şu elbise mi güzel şu mu? ikisi de olmamış.

  yemek nasıl? aa bunu sen mi yaptın allah allah.

  güzel oldum mu? bir prenses olabilirsin ama kraliçe olamazsın(bunu bir yere yaz bunu güzel neg bu). gibi.

  (dili sürçtü) anne kızın konuşmayı sökmeye başladı. mesela.

  lakin bunu diğer kadınlara yapamıyordum ve şimdi yaptıkça neler olduğunu gayet iyi kavradım.

  yapın, acımayın xd.

 4. Arkadaşlar Mesut TV izleyen varsa bilir. Birçok erkek o kadar kızı etkileyebilmesine inanamıyor. Direkt olarak eğlenen ustalık (Kızı küçük kız kardeşi olarak görmek, sadece eğlenmek, dediklerine ve kendisine değer vermemek) ile alakalı. İzlemiyorsanız da bir göz atın derim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *