Kadınlar sosyal medyayı sevilmek için kullanıyorlar

Akıllı telefonlar popülerlik kazanmaya başladıkladığında bu durumun kadınları nasıl daha az sevebilir hale dönüştürdüğünü yazmıştım. Akıllı telefonlar kadınları öylesine nefes kesici inişli çıkışlı bir ilgi ve anlık onaylama durumuna soktu ki, sadece bir erkeğin sevgisi çok sıkıcı gelmeye başladı. Şimdi kadınlar, ilk başta sevebilme yeteneklerini ellerinden alan yöntemleri “sosyal medyayı” kullanarak sevgilerini geri almayı deniyorlar.

Instagramdan bir resim paylaşan, Facebook’tan durum güncellemesi yapan veya gününün nasıl geçtiği hakkında twit atan kız basit bir şekilde internetteki insanlardan sevgi almayı deniyordur. Gerçekten sevgi eksikliği çekmediğin bir an değilse yabancılarla foto paylaşmanın bir mantığı yoktur ki kadınların bunu en çok yalnız başlarınayken yaparlar. Kadın anlık bir boşluk hissi veya ilgi eksikliği hissettiği zaman bir selfie paylaşır ve sonrasında gelen beğeni ve yorumlardan ortaya çıkan dopaminin yatıştırıcı etkisiyle rahatlar.

Ne yazık ki bu durum kız için gerçek sevgiyi bulmasında bir işe yaramayacak. Kız otistik silikon vadisi teknolojistlerinin ona attığı depresyona sebep olan geri bildirim döngülerinin hepsini yuttuğundan dolayı sevebilme mekanizmasına çoktan hasar vermiştir ve bu kız sevgiyi aslında hiç umrunda olmadığı bu insanlardan parça parça, byte byte geri almayı denemektedir. Kızın durumu şuna benziyor: Bir  balyoz kullanarak bacağını kırıyorsun ve aynı balyozu kırık bacağına vurarak kemikleri yerine yerleştirmeye çalışıyorsun. Ve sonunda doktor hayatını kurtarmak için bacağını kesmek zorunda kalıyor.

Kadın için tek olası tedavi sosyal medyadan tamamen geri çekilmektir. Kadın internette asla kişisel bir şey paylaşmamalı ve diğer insanları yorum yapmaksızın takip etmelidir. Kadın dopaminini tavan yaptırabilecek olan potansiyel bir cevabın veya karşılığın beklentisinde olmamalı. Sağlıklı bir erkek partner arayışıyla birleştirildiğinde kadın tekrar sevebilir fakat biz bu durumun modern bir kadın için fazla bir istek olduğunun farkındayızdır. Senin ortalama kadının sosyal medya hesaplarını asla bırakmayacak ve diğer kadınların yabancılardan milyonlarca beğeni alırken kendisinin hiç almadığını görecektir fakat bunun aksini yaparsa kadının tek bir erkeğin sevgisine razı olma olasılığı sıfır olacaktır. Sonrasında kadın bacağının kesildiği gibi sevgisi de aynı şekilde kesilecektir.

Çok sayıda erkeğin de sosyala medyayı sevilmiş hissetmek için kullandığı ortaya çıktı. Eğer paylaşım yaptığın şeyin amacı ilgi çekmek, övgüler almak ve anlık onaylanmaysa gerçek hayatta ciddi bir sevgi açlığı çekiyorsundur. Paylaşımın hakkındaki tek karşılık senin hakkında bir tartışma olduğunda bil ki internet senin sevgilin haline dönüşmüştür. Bu durum kendi instagram hesabımı yönetmemde yetersiz olmamın sebeplerinden biridir. Kendi resmimi paylamamdaki tek karşılık resmimim beğenilmesi veya bunun üzerine yarumlar yapılması sevgi açlığını gösteren bir davranıştır. Fakat ben hala bir insanım ve sevgi eksikliği hissettiği zamanlar yaşıyorum. Ben hala gerçek hayatta sevebilirim ama bu sevgiyi almak için interneti kullanmam bu yeteneğime sadece zarar verecek. İşin garibi çok sayıda sürtükle yatmamın  hergün selfie paylaşma alışkanlığından daha az zararlı olmasıdır.

Eğer tanıştığın bir kadının gelecekte senin sevginle tatmin olup olamayacağı hakkında bir tahmin yapmak istersen kadının akıllı telefon kullanma eğilimlerine bakman yeterli. Kadınlar bu duruma daha mı bağlı oluyorlar yoksa daha mı az ? Sen cevabı çoktan biliyorsun: kadınlar sosyal medyayı azaltmak için kesinlikle hiçbir emare göstermiyorlar ve aksine bu kullanımlarını ikiye katladılar ki sosyal medya arkadaşlıklarını gerçek hayat arkadaşlıklarına tercih ediyorlar.

Bir kaç yüz teknolojistin ütopya yaratmak istemelerinden dolayı bütün bir erkek nesli kadınlarla kötüleşen ilişkilere katlanmak zorundalar. Bunun yerine bu teknolojistler öyle bir cehennem yarattılarki biz sadece elimizde minik bir bilgisayar varken kendimizi bir nebze insan  gibi hissedebiliyoruz.

Çeviri : Women Use Social Networking To Feel Loved

Çeviren : Icarus Everyman

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

39 thoughts on “Kadınlar sosyal medyayı sevilmek için kullanıyorlar”

 1. tanıdığım güzel evliliği olan yeni çiftlerin hiçbiri sosyal medya kullanmıyor veya bir hesaptan ortak arkadaşlarını takip ediyorlar. nerede sürekli birbirini yiyen çift, hiçbir ilişkisi düzgün gitmemesine rağmen herkese ilişki tavsiyesi veren kız varsa hepsi sosyal medyanın köpeği olmuş durumda.
  bunun benzeri erkek için de geçerli.
  tanıdığım erkek adamların hiçbiri Instagram kullanmıyor. bir facebook hesapları var ama çocukluktan kalma olduğu çok belli.

 2. Gerçek hayatta erkeklerin kadınlara ilgi dağıtırken cimri olması gerektiğinden bahsediyoruz.

  İnstagram ‘da takip edilen kızların her paylaşımına like vermemek 3 te 1 kuralını uygulamak gerçekten işe yarıyor.

  Siz ne düşünüyorsunuz ?

  1. Sosyal medyada like dağıtma konusunda çok cimri olun. Bence selfielere, vücut sergileyen fotolara ya da diğer ego tatminlerine asla like ve yorum yapmayın. Arkadaşlarlyken çekilen fotolar ya da kızın içinde kendisinin olmadığı fotolar hariç like.atmayın.

  2. Bana kalırsa kıza sosyal medyadan asla onay vermemek lazım. Şahsen tanıdığım ve takip ettiğim kızların fotolarına ancak başarılarını yansıtan (okul hayatı, kariyer, kişisel gelişim vs.) bir şey varsa Like atıyorum. Yani nadiren.

   Kız güzel çıkmış diye like vermek yazıdaki mekanizmayı tetikleyen bir beta hareketi. Dışarıda gördüğünüz kızların bu kadar ukala olmasının sebebi de bu sosyal medyada kızın her fotosuna like atan elemanlar. Kızlardan çok suç bizde.

  1. Bu devirde kullanmamak mümkün değil. Olay tamamen kullanımın şekli. Genellikle sürekli foto atan kızdan iyi sevgili olmaz. Kendiniz ilgi çekmek için foto atıyorsanız büyük problem.

 3. Ekşide”1000 den fazla takipçisi olan kız “ adlı başlık açılmıştı
  Birçok insan da “uzak dur kardeşim gibi şeyler söylüyordu
  Pek bir şey anlamadım bu konuda

  Ne anlama geliyor bu yorumlar
  Ayrıca bu kızlardan uzak mu durulmalı ilişki olarak ?

   1. Bu tip kızlara yürüyen erkek sayısı ve kızın alfa dul olma ihtimalini düşünüce gerçekten uzun süreli imkansız gibi bir şey oluyor

  1. mesleği modellik vb olmamasına rağmen manken özentisi fotolar paylaşıp takipçi kasanlar ilgi orospusudur açık ve net bence.

  2. tavlayabiliyorsan fuckbuddy’ye götürebilirsin olayı. 2 tane kızla takılmıştım böyle. kızların birinin takipçi sayısı 4000 diğerininde 2500’dü. tabii dikkat çekici mesaj atman gerekiyor aralardan sıyrılmak için. alfa dul değildi benim takıldıklarım.

   1. Zamanında böyle bir kızı oneitis yapmıştım. NEYM buradaysa ona selam olsun onun bir sözü vardı;
    Kız bize tabiri yerindeyse “Siktir git erkek ol amk “ demiş gibi oldu
    Gerçekten de öyle…
    Sonrası trp ile tanışma 🤙🏻🤙🏻
    Spor
    Kişisel gelişim
    Başarı gibi birçok konuda revizyona gittim.
    daha sonra 5 aylık monk mode ve sonrası gerçekten iyi oldu 🙂

    Kızı siktir ettim sonra tabi ki artık umrumda değil
    Eskiden o halimle o kızdan seks ummuş olmam bana komik geldi biraz o kadar

    “Hayattaysak halen bir umut var”
    Başarılar herkese

 4. Kadın – erkek ilişkilerinin dibine kibrit suyu döken olay da akıllı telefonların ve internetin giderek yaygınlaşması zaten, sikko Facebook gönderilerinde bile bundan bahsediliyor.

  Sosyal medya, aslında faydalı kısımlarını alırsanız, oldukça güzel ve gerçekten bilgilendirici ve eğlenceli. Keşfet kısmına bastığınızda görecekleriniz, sizsiniz unutmayın. Sevgili Zuckerberg, kullanıcıların ilgi alanları başta olmak üzere en sinsi şeylerine kadar sızıyor, kabul de etti.

  Geçenlerde bir müşteri abimizin güzel bir lafı vardı (daha önce de söylemiş olabilirim): “İnsanlar hep aynıydı yeğenim, sadece internetleri yoktu!”

  Doğru bence. Eskilerin kendileriyle övünme sebebi olan o şeyler, akıllı telefon gibi seçenekleri alabildiğince arttıran bir uyarıcı olmadığı için mi acaba bozulmadan kaldı?

  Twitter’da RP haricinde, Türk korku edebiyatı yazarları, korku-fantastik-bilimkurgu sineması, psikoloji-sosyoloji ve spor dışında takip ettiğim bişey zaten yok. Sosyal medya aslında çok da leş olmayabilir; sizin ondan ne beklediğiniz veya ne aradığınızla da doğrudan ilgili olabilir.

  Burada hep saha raporları ve direkt olarak, “face to face” ilişkiler anlatılıyor. Kadın nasıl cinsellik konusunda cimriyse, erkek de ilgi gösterme konusunda cimri olmalı. Ama sosyal medya, kadınlara bu hazzı hiç yorulmadan veriyor. Bir grup uyanık da, gerçek seks robotlarıyla kendi pazarını yaratmaya çalışıyor. Sıfır emekle binlerce kişinin ilgi ve alakasına maruz kalıyorlar; yüzlerce mesaj yağıyor, kızın tek yapması gereken, SEÇMEK. Evet, bu kadar basit. Neden vazgeçsinler ki?

  Erkeklerin ilgisi, kadınların seksine eşittir. İkisi de aynı şeydir. Siz seks yaptığınızda hissettiklerinizin aynısını, kadınlar ilgi görünce yaşıyor.

  1. “İnsanlar hep aynıydı yeğenim, sadece internetleri yoktu!”

   Kesinlikle doğru
   Önceleri köy meydanına süslenip püslenip çıkan insan yok şimdi
   Sürekli fotoğraf , story atan insan var
   Mekanlarda check-in yapan insan var
   Club larda içkinin dibine vururken paylaşan var
   Kaslı vücudunu sürekli paylaşan var

   Teknolojinin gelişmediği yada işe yaramadığı yerlerde bile halen büyükşehir seks hayatı var
   Gündüz programlarına çıkan , köyde sevgilisi olduğu ortaya çıkan evli kadınlar buna en acı örnek

   1. Nereleri derken, Hegel, Fromm, Freud ve Jung okuyorum. Psikolojiyle ilgili olan kısmı bu. Sosyolojiye ilgim, aslında tematik ya da akademik çalışma ya da makaleyle çok da ilgili değil. Gözlemsel olarak toplum ya da insanlardaki davranış biçimlerine ilgiliyim. Bir insanın davranışlarına sebep olan şeyleri, nedenleriyle birlikte merak ederim. Konum, din ve inanışlar, sosyal statü, gelir düzeyi, bunların insanlarına davranışlarına nasıl etki ettiğini gözlemliyorum.

    “Sosyal deney” ehi ehi ehi diyen dalyarak tipler olur, bilirsin. Onlardan değilim. Öyle umuyorum ya da:) Çünkü bazı şeyler hakkında gözlem yaparak da çok güzel şeyler öğrenme imkanın var. Çevrendekilerin hareket ve davranışlarına biraz daha dikkatli baktığın zaman, aslında o insan hakkında çok şeyi görebiliyorsun.

    İnsanlarla iletişim kısmında küçüklüğümden beri problem yaşadım. Bunun da etkisi var ama bence iyi ki de yaşamışım. Yoksa bunlara ilgi duymayacaktım. KH da bütünüyle bunlarla ilgili.

 5. Mahmut abi peki erkeklerin değer inşa etmek için Instagram kullanması sence nasıl fikir ?
  Elindeki kaynakları göstermek gibi mesela ?

  Tinder ‘da 5 fotoğraf bazen yetersiz olabiliyor Instagram ‘ı eklettikten sonra kızın düşünceleri iyi yönde değişiyor.

 6. Sosyal medya hesabım yok ama sürekli yaptıklarımı vlog haline getirdiğimi burası gibi ortamlarda yazdığımı vs. hayal ederim ama asla yapmam.
  Benim şimdi sevgi eksikliğim mı var ? 😀

 7. Hocam birde doğru tespitler var ama telefonundan ayrılabilen hangi kız var ki? Bir kadın bile telefonundan ayrı düşünülemez

 8. Kız otistik silikon vadisi teknolojistlerinin ona attığı depresyona sebep olan geri bildirim döngülerinin hepsini yuttuğundan dolayı sevebilme mekanizmasına çoktan hasar vermiştir ve bu kız sevgiyi aslında hiç umrunda olmadığı bu insanlardan parça parça, byte byte geri almayı denemektedir.

  Çok güzel bir yazı çok teşekkürler.
  Sitede yazılar sınıflandırılabilir.
  Bir de yorumlarin 15 karakterden fazla olması gerekiyor, uyarısı aldım . Bu site ayarları ile mi ilgili. Belki de gereksiz yorumlar olmasın diye yaptiniz.

 9. Kızlara karşı nedense içimde bir nefret var. Uzak duruyorum hepsinden. Ve bu sitenin gerçekten çok faydası oldu bana. Kızlar olmadan mutlu olamam diyordum çok şükür bu aptallıktan kurtuldum. Hatta şuan her kıza hoşlantı duyma durumu gitti, seçicilik başladı.

  1. Bunu övünerek söylemiyorsundur umarım. Nefret de aşk gibi uzak durman gereken duygulardan, çünkü aklında büyük yer kapladığını gösterir, aşk gibi nefret de güçsüz yapar. Belki bir süre sonra “kayıtsız” olma durumuna gelirsin.

 10. Sahit oldugum bir olay aklima geldi. Dunya kadinlar gununde ofiste bir kiza sevgilisi bonnyfood gonderdi. Yaninda oturan arkadasi kuplere bindi ve toplanti odasina girip sevgilisini aradi. Dunyanin dirdirini yapti. Birkac saat sonra bu bahsettigim kizin bonnyfoodu geldi. Buz gibi bir ifadeyle bu hediyenin fotografini cekip sevgilisinin gonderdigine dair en ufak bir emare belirtmeden instagrama koydu ve bonnyfoodu da herkesin gorebilecegi bir yere koyarak yerine oturdu. Cocuga cok acidim

    1. Aklı başına belki gelir de, kendisine harcaması gereken 20li yaşlarını (ya da erken 30larını) böyle saçma sapan hatunlara heba ettikten sonra … Giden zaman geri gelmiyor.

 11. Ağabey biraz makyavelıst bir yazı oldugunu dusunuyorum.
  Hani yılların genetık mirası 300 500 yılda değişecek bir şey değildi?
  Kaldı ki bu zamazıngolar daha 3 5 senelik.

 12. Güzel bir yazı olmuş Mahmut Abi.Son zamanlarda aklıma takılan bir konu var:Red Pill i yuttuktan sonra ve araştırmalara başladıktan sonra Monk Mode a geçtim ve kendimi düzeltmek için çalışmalar yapıyorum.Zaten önceden yapılması gerekilen birçok şeyi başarmıştım(Kilo vermek,spor yapmak,diyette irade vs.)fakat aklıma son zamanlarda çok şey takılmaya başladı.Mesela kızlarla konuşurken shit testlerden geçemezmiyim,beta hareketlerini farkında olmadan yaparmıyım gibi.Kısaca aşırı düşünme hastalığına sahibim.Bununla başa çıkmanın,bildiğin herhangi bir yolu var mı?

  1. Bunlar aklına her geldiğinde olayların iyi geliştiği senaryoyu düşün. Shit testleri geçemediğini düşünmeye başlar başlamaz geçtiğin bir senaryoyu düşün. Beta hareketler geldiğinde alfa hareketler yaptığın senaryoyu düşün. Başta zordur ama ısrarlı davranırsan fazla düşünme geçer.

 13. Bugune kadar yaptigim okumalarin ve aydinlandiktan sonra edindigim tecrubelerin etkisiyle benim kadinlara karsi tahammulum oldukca azaldi. Sizce bu olmasi gereken bir durum mu, benim karakterim ve bakis acimla ilgili bir sorun mu yoksa RedPill’in yan etkilerinden biri mi? Tesekkurler

 14. Sosyal medya dediğiniz şey zırvalıktan ve vakit kaybından öte bir şey değildir. Bence kırmızı hapı almış hiçbir erkek sosyal medya kullanmamalı. Hele kadınlara sosyal medya üzerinden yaklaşmaya tamamen karşıyım. Zira eğer olmazsa kadının ego tatmini stepnesi olmaktan başka bir halta yaramıyorsunuz beyler. Bir diğer nokta, insanların çok büyük çoğunluğu sosyal medya olmak istedikleri, göstermek istedikleri sahte karakteri yaratıyorlar. Bir insanla yüz yüze, gerçek hayatta tanışıp onu tanıyıp sonra bir şekilde denk gelip de sosyal medyadaki hesabını gördükten sonra çok şaşırıyorum. Çünkü o gerçek hayatta tanıdığım insan, o instagram hesabındaki insan değil. Öyle farklı lanse ediyorlar ki kendilerini, çok acayip hakkaten. Hele bu kadınlarda çok daha fazla görülen bir durum. Özetle kullanmayın, kullandırtmayın.

  1. Yine muhalefet edeceğim..

   Acaba takipçi sayın fazla olsa ve her gün instagramdan YD’ler alsan da bu yorumu atar mıydın?

   İnstagramdan düşürdüğün kız ile yatağa girmiş olsan atar miydin?

   İnstagramdan para kazansan bu yorumu atar mıydın?

   Bence atmazdın.

   Hiçbir şey %100 iyi veya %100 kötü olamaz.

   Nasıl ki erkekadam.org yerine, xnxx.com yazmak bizim elimizdeyse instagramı faydalı kullanmakta bizim elimizde.

   Oturduğun yerden kız düşürme imkânı veren bi platform instagram.

   İyi bir sosyal hayata sahipsen ve bunu instagrama güzel yansıtabiliyorsan kızları mıknatıs gibi çekersin. Inan bana yalanım yok kıçını kaldırmadan sadece oturduğu yerden her hafta yeni buluşma ayarlayan arkadaşlarım var.

   Mağara devrinde yaşamıyoruz. Teknoloji çağındayız. Eskiden oldugu gibi ünlü olmak için televizyona cıkmaya da gerek yok artık. Yetenekli insanlar sosyal mecralardan kendileri kendi şansını yaratıyor, tanınıyor ve bayağı ekmeğini yiyorlar.

   Özetle kullanmasını bilirsen sana kız-para-ün olarak geri dönecek bi platforma ÖCÜ gözüyle bakmayı yanlış buluyorum buda benim fikrim. Sikeyim insanları da, kendini çakma yansıtmalarinı falan da.. Ben çıkarıma bakarım. Eğer çıkarın olmadan boş boş stalk yaparak zamanını orada harcıyorsan bu instagramın değil senin aptallığındır.

   Her şeyin sorumluluğu bizim üstümüzde.

 15. Sosyal medya ve türevi olan mecraları hakkını vererek kullanan insanlar çok daha fazla avantajlıdır. Burda hem yeni insanlarla tanışırsınız hem de sizde var olan potansiyeli açığa çıkartma şansı bulursunuz. Bunu sadece kız düşürme açısından söylemiyorum. Hemcinslerinizle ve sizinle aynı hobiyle ilgilenen insanlarla bir araya gelip sinerji oluşturabiliyorsunuz. Aklınıza gelmeyen işleri düşünmeye başlayıp bir de bundan maddi manevi kazanç sağlayabiliyorsunuz. Şahsen kafa dengim olan özellikle erkek arkadaşlarla tanışma işini defalarca gerçekleştirmiş birisiyim. Kendinize yakın bulduğunuz hemcinslerinizle de mutlaka reel iletişime geçin derim ben. Yanlış anlaşılma olmasın. Hemcinslerinizle seksüel bir iletişimden bahsetmiyorum. Aynen burdaki gibi tecrübe aktarımından bahsediyorum. Bu tecrübeler iş, eğitim, davranış psikolojisi, para kazanma yolları gibi çok çeşitli alanlarda da olabilir.

  Sosyal medya, kullanmasını bilene gerçekten büyük bir nimet. Misal; bir kızla buluşmaya giderken, yolda diğer kızla nerde ne zaman buluşacağımın telefon görüşmesini ya da mesajlaşmasını gerçekleştiriyordum. Her yeni tanıştığınız insan size muhakkak bir şeyler katacak. Bazı buluşmalarım sadece geyik/goygoy olarak kalmıştır. Eve dönerken bir iç burkuntusu yaşardım bu tip buluşmalarda. Ama zaman geçince bunların da gerekli olduğuna inandım. Bir nevi soft yenilgi/yaptığım hataları düşünme fırsatı olarak gördüm. Bu iş biraz balık tutmak gibidir. 10 defa olta sallarsın 2-3 tanesi tutar. Belki 1 tanesiyle uzun süreli olarak fakbadi/sevgili olarak devam eder.

  Ayrıca ilk yorumumu atmışken unutmadan bir konu hakkında görüşümü de belirteyim. Bu tip konularda uzun yazan tecrübeli arkadaşların yaşadığı bir şey var; mail ya da başka bir iletişim kanalından ulaşan genç arkadaşlar yaptıkları ve gördükleri en ufak hareketin uzun uzun analizini istiyorlar sizden. Çok defa başıma geldi biliyorum. Kırmadan usulünce yanıt vermeye çalıştım hep. Ama bazı arkadaşlar öyle bunaltıcı detay sorular soruyorlar ki tahammül etmek mümkün değil inanın. Adam suyunun suyunun suyunu soruyor. abi ne yaparım buna karşı diyor. Ya güzel kardeşim hep bu kadar detaylı düşünme, yaşa git diyorum. Bu tarz şeyler sıklıkla yaşıyoruz. Site sahibinin forum açmak gibi bir düşüncesi var. Ama ben kesinlikle forum açılmasına karşıyım. Bir kere biraz evvel bahsettiğim tarzda aşırı detay içeren, fazlasıyla teori kasılan başlıklar peydah olacak ve site amacından uzaklaşacak. 1 yıldır şu haliyle site bence gayet işlevsel. Forum olursa önüne gelen üye olup burasını trolleyebilecek. Geçenlerde kafayı anti red pillci olarak bozmuş bir sözlük manyağının burdaki ufacık bir yorumu alıp the red pill başlığına taşıdığını gördüm. Herif o kadar kafayı kırmış ki yazıyı değil de ufacık bir yorumu didiklemiş burdan. Demem o ki bence forum açılmasın. Şu hali devam etsin sitenin. Yardımcı olacak arkadaşlar çeşitli yorumlarda çevirilere yardım etmek istediklerini belirttiler. Bence onlara şans tanınıp site zenginleştirilmeye devam edebilir. Gerçekten de hemen her gün bir ya da birkaç yazı paylaşabilmek büyük iş. O sebepten site admini Mahmut’u kutluyorum. Yaptığının bir karşılığı yok. Hakkını ödemek imkansız. Sırf burdan bile kazandığı sevaplarla öte dünyalığını yapmıştır bence 🙂

  Siteyi yaklaşık 1 yıldır takip ediyorum. Çoktandır yorum yazmak istiyordum. Ancak bugüne nasip oldu. Uzun olduysa affola.

  Sevgiler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *