Üç soru üç cevap

T.O. sormuş :

Selamlar Mahmut Abi.

3 tane soru soracağım.

1-) Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci bir nevi monk mode’a mı girsin? Önerin nedir bu konuda?

2-) Çoğu sosyal ortamda erkek-kız konuşmaları açıldığında meriçlerin de desteğiyle erkeği itin götüne sokma ve buna karşı çıkanları da kadın düşmanı kategorisine koyma çabası var. Bu tür durumlarda tavrımız ne olmalı?

3-) Son zamanlarda bazen tv açıp kadınların tek veya eşiyle beraber katıldığı programlara göz atıyorum. KH resmen “Al bak işte. Dediklerimde yanlışlıklar yok.” diyor. Kadınların da kendi aralarındaki shit test yağmuru da açıkça görünüyor. Bu kadınların da hemcinslerine attığı shit test atma olayı da bana keyifli geliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Gelecek seneki sınava girecek adamlar bu yaz 2 hafta tatil yapıp çalışmaya otursunlar.

3 tane cevap vereceğim :

1-) Evet mutlaka girsin. Lise insanın en çok kanının kaynadığı ve hayatının en güzel çağı sandığı bir dönem ama aslında hayatın en güzel dönemi 20ler. Lise çağında çoğu erkeğin zaten kızlarla bir başarı şansı yok. Bu dönemde yapılabilecek en iyi şey eğer üniversite sınavına hazırlanılıyorsa tamamen buna konsantre olmak. Bunun yanında da spor ve / veya hobi olabilir. Özellikle son 1 sene tamamen monk moduna girin.

Kağıttan Kaplan yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Orada bu konu hakkında şöyle demiştim :

Aynı örnekten gidersek, o dayağı önemli bir toplantıdan birgün önce de yemek istemezsiniz. İnsanın hayatındaki önemli dönemeçlerde, benim hem hayatını düzene koy hem de kızlara yürü felsefem (tam olarak paralel değil, belki disiplin 4 – 6 ay pratik edildikten sonra yürümeler başlayabilir) zararlı olabilir. Bunun sebebi şu. Siz ne kadar öğretiyi hatmedip disiplini sağlarsanız sağlayın, ilişkilerde alfa davranışlar gösterecek kadar çelikleşmek, bir iki tavında dövülme gerektirir. Yani ilk bir – iki ilişkinizde sağlam betalık yapıp tekme yiyeceksiniz. Yılların betalığını öyle düşünce gücüyle sakin sakin atamazsınız. İşte bu yanmaların üniversite sınavı gibi bir şeyin hemen öncesinde olması sınavda ayağınızı kaydırabilir. Bu nedenle yürüme kısmını yapmamanız daha hayırlı.

Yanlış anlamayın. Tehlike yürümelerin başarısız değil başarılı olması. Reddedilmek sizi pozitif bir MGTOW dönemine bile sokabilir. Bende öyle olmuştu mesela. Lisenin ve aile ile yaşamanın kısıtlayıcı hayatından kurtulmak ve ortaokuldan bozma bir üniversiteye değil de iyi bir üniversiteye gitme motivasyonunu ateşleyen lisedeki abazanlığımdı ve derece yapıp üniversite kazanmamı sağladı. 16 – 17 yaşlarımda zoraki MGTOW yaşamamı boşa giden zaman olarak görmüyorum. Şimdi olsa yine aynısını yaparım. O sayede 23 yaşından itibaren kendi parasını kazanan, kendi evi olan ve bekar bir erkek olarak hayatın tadını çıkarabilen biri oldum. Üniversitede part – time çalışmadan okuyamayan biri olmama rağmen.

2-) Bu tür ortamlarda gerekmedikçe bulunmayın. Çoğunlukla erkek erkeğe takılın. Okul ve iş ortamında bu tür ortamlara sürekli girmeniz gerekiyor farkındayım ama ortalama bir beta bu ortamlara olması gerektiğinden çok fazla giriyor. Ama bu gerekli sosyalleşmede bile asla kadın – erkek ilişkileri tartışmalarına girmeyin.

Sizin farkına varmadığınız şu : kadınlarla kadın – erkek ilişkisi muhabbetine giren erkeğin kendisi uydudur ya da o konuşma sırasında uydudur. Siz konuşmada ezilin ya da ezin zaten başından batmışsınız. Bu tür konulara kadınlarla giren erkek, bu konularda kadınların tarafını alan uydulardan daha az feminen değildir.

Kadınlarla kadın – erkek ilişkileri konuşmalarına giren adam gelip burda “meriçler kadınların yanında duruyor beni eziyor” diye ağlamasın. O ezilmeyi sonuna kadar hakediyorsunuz.

3-) Kadınlar birbirlerine shit test (fitness test) yapmaz. Bunun yerine birbirlerini cinsel pazarda diskalifiye etmeye çalışırlar.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

37 thoughts on “Üç soru üç cevap”

 1. Birinci soru güzel oldu. Bende seneye kpss’ye giriyorum ama bu bahsettiğiniz mod ne onu bilmiyorum hocam link atar mısınız?

 2. Mahmut abi bu zamana kadar sorduğumuz sorulara genelde üni sınavını bi atların kızları çoğu şeyi boş verin diyerek cevapladın. Şimdi sınavı atlatmayı başardık ama sudan çıkmış balık gibiyiz şimdi be yapacağız ? Tavsiyelerin neler oyunu mu geliştirelim dili mi yazılım mı öğrenelim üni için para mı biriktirelim ne yapalım zaman akıp gidiyor ?

  1. Gidin 2 – 3 hafta dinlenin. Tatil yapın. Yüzün. Ne bileyim. Sonra ne yapacağınızı bu tatilin son haftasında düşünün.

   Hayatınızla ne yapacağınız konusunda teker teker kimse size reçete veremez. Yazılım öğreneceksen öğrenmek için yaz iyi fırsat. Yok çok çalıştı isen ü
   ni için git oyuna odaklan. Ya da para kazan. Hangisi kime uyar bunu ancak birey bilir.

 3. Abi feminizm naraları atan tiplere dayanamayıp bir şeyler söylemekte 2. Maddeye dahil mi?

  Ayrıca bende sınava girdim, 2. Senem. İstediğim gibi geçmese de sanırım memleketimde istediğim bölüme yerleşebileceğim. TM’ci olduğum için çok bir alternatifim de yok zaten. O sebeple kazanırsam ALES’e odaklanmayı planlıyorum. Bakalım artık, hakkımızda hayırlısı.

  1. 2. madde arkadaş grubu için geçerli. Eğer arkadaş grubunda konuşuyorsanız ben gülerek izlerim böyle tipleri. Bana bulaşmadıkları sürece de bulaşmam. Bulaşınca yararı ne sana?

  2. Türkiye’de tartışma kültürü 100% yanlış. 99.9% tartışmanın neden yapıldığını bilmiyor.

   Çoğunuzun tartışmadan anladığı karşı tarafa ayar vermek, sokup çıkarmak, karşı tarafı göt etmek. Canınız istiyorsa yapın ama bunun size bir bok yararı yok. Başka şeylerden tatmin olamayan egonuz varsa belki ego tatminine yarar.

   Bence tartışmaya karşı taraftan birşey öğrenmek ve düşüncelerini toparlamak için girilir. Feminizm naraları atan bir tipten öğrenebileceğim birşey olmadığını anlayalı 15 yıl oldu. Bu tip içine cin kaçmış gibi ideoloji kaçan adamlarla tartışmanın bir faydası yok. Zira aynı ideolojik sloganları robot gibi tekrarlayıp duruyorlar ve ne deiyeceklerini tahmin edebiliyorsun. Ne gereği var?

   1. Bakış açısını değiştirince çok haklısın abi. İnsan kendine samimi bir şekilde “neden tartışmaya giriyorum” sorusunu sorduğunda amacının doğru bilgiye ulaşmaktan daha çok karşısındakini ezmek olduğunu anlıyor. Ki çoğu zaman bu tartışmaların galibi olmaz ve işin sonunda herkes yine aynı kapıya çıkmış olur.

   2. Mahmut abi ilk iki paragraf o kadar dogru tespit ki. Bunu twitter ve youtube da cok gozlemliyorum ozellikle siyasi video/tweetlerde. Yabanci belgeseller izliyorum adamlar enine boyuna mantik cercevesinde konusuyorlar bizdeyse dedigin gibi sovmenlik asiri fazla. Ozellikle insanlarin siyasi idollerini kullanarak prim yapmaya, begeni toplamaya ve boylece ego tatmin etmeye calisan acaip bir guruh bulunmakta. Bunlari gordukce ulkeye karsi midem bulaniyor. Abd li bir jeologa soruyorlar adam profesor, sizce bu calismanin bolgeye jeolojik ve ekolojik etkileri ne olur diyorlar adam dedigi cumle su: jeolojik olarak bir sorun gormuyorum; ekoloji hakkinda bir yorum yapamam ben jeologum. Bizim millette ne yazik ki bu eksik.

    Bu arada ben de sinava girdim istedigim sonuc olur gibi geliyor beklemek lazim. Yanlis hatirlamiyorsam sen de yazilim isindeydin mahmut abi, isin piyasasi nasil ? Hakkini vererek calisan emeginin karsiligini alabiliyor mu yoksa insaat gibi cok torpil vb donuyor ? En iyi 4-5 devlet universitesinden mezun birisinin piyasadaki degeri nedir ?

    1. Selam. İşin piyasası çok sağlam. 27 yaş üstü yazılımcılar akın akın yurt dışına çıkıyor. Bu nedenle de Türkiye’de yazılımcı açığı olacak. Yani bu alanı seçerseniz hem Türkiye’de iyi paralar kazanabilirsiniz hem de yurt dışında. Ben bazı firmaların Hindistan’dan yazılımcı getirmeye başladığına şahit oldum.

     Her sektörde torpil var ama bizim sektörde bu çok daha az. En iyi ünilerden mezun adamların maaşları 25 yaş civarında 4000 – 5000 TL civarındadır. 30larında 2 katına ve 3 katına çıkması mümkün. Yurt dışında ise 27 yaşında bir yazılımcı 2,700 – 3,000 EUR net (Almanya), Asya’da HK ya da Singapur’da ise 4500 USD civarı kazanabilir.

     Data scientistler şu an bunun 2 katını kazanıyor. Eğer Finans sektöründe yazılımcı isen bu rakamları 2 x ile çarpacaksın. Ama finansın geleceği ne olur bilmem.

     Bu arada ben bilgisayar mühendisliği okumadım. Yazılımı kitaptan ve internetten kendim öğrendim. Bu olay eğer ingilizcen varsa kendi kendine öğreniliyor. Bir ara bunu da anlatırım.

     1. Mahmut abi, kağıttan kaplan yazısını da okudum da kırmızı hap sonrası ilk ilişkimi şu an yaşıyorum ve sınav dönemindeyim. Önerin nedir? Duygusal yatırım yapmadan devam etmek , uzun süreli ilişki düşünmemek ,next vs vs ?

     2. Bu arada eğer yazılıma ilginiz varsa tavsiyem yazılım artı istatistik artı ingilizce öğrenmeniz.

     3. Mahmut abi yazılımla alakasız bir bölüm mü okudun? Ben şuan ÇEKO okuyorum fakat İK alanında sadece masabaşı bir işin beni beklediğinin farkındayım.Oturup KPSS kasıp müfettişlik falan kovalıyacam sanırım..

      Bu arada ingilizceyi kendim evde çeşitli kaynaklardan geliştirmeye çalışıyorum ama şu son yazdığın paragraf çok ilgimi çekti.

      Bende programlama üzerine kasıyorum fark ettiğim şey bunu gerçekten sevmeye başladım.

      Bu şekilde kendimi yetiştirerek bu piyasada gerçekten iş yapılabilir mi?(Yazılıma göre alakasız bölümden mezun olacağımı düşünürsek)

      Neticede ülkemizde diploma her şey.

     4. Mühendislik ya da iktisat diploması ile yazılım işi bulmak daha kolaydır. Diğer diplomalarla daha zor. Bir kere ingilizcen iyi olacak. insanların 85%sinin ingilizce bilmediği ülkede büyük avantaj. ikincisi de yazılım öğrenip üniversite okurken karın tokluğuna da olsa part time yazılım işi yaparsan ya da kendin bir proje yaparsan sonra iş bulabilirsin.

     5. Yazarsan zevkle okurum mahmut abi, ingilizcem suan icin akranlarima gore ortalamanin ustundedir. Zaten universitede hazirligi kesin okuyacagimdan ingilizceyi o zaman gelistiririm, mezun oldugumda en kotu b2-c1 arasi bir seviyeye gelir. Yazilim sektorunde 2.dil olarak neye talep var ? Gerek ulkemiz gerek yurtdisi icin. Temel basit seyleri ogrenmek istiyorum. Burda da diger muhendislikler gibi almanlar hukum suruyor mu (tahminimce abd nin golgesinde kaliyordurlar) ?

     6. Almanca bilirsen yazılım bilgisi ile kesin mavi kart alırsın. Almanyada herşey almanca ve orada çalışmak için almanca şart. Almanca bilen az olduğundan kalifiye eleman açıklarını kapatamıyorlar.

     7. Endüstri Mühendisliği okuyup yazılımda ustalaşmak 👌🏻👌🏻
      Yazılım ve ekonomi konusunda kendini geliştirmek bir gencin kendisine yapacağı en iyi yatırımlardan
      Eski Boğaziçili olarak diyebilirim ki gençlere
      Boğaziçi Endüstri yada Bilgisayar Mühendslikleri harika.

      Odtü bilgisayar da çok iyidir ayrıca Odtü teknokent de var silikon vadisine yatırımcı bulsun diye yolluyorlar startup ları

      Yazılım
      Yabancı dil
      Ekonomi

      Trp gencinde bulunması gereken default özellikler

      indeed.com da yurtdışındaki iş ilanları ve maaşlara da bakabilirsiniz

     8. “Bu arada ben bilgisayar mühendisliği okumadım. Yazılımı kitaptan ve internetten kendim öğrendim. Bu olay eğer ingilizcen varsa kendi kendine öğreniliyor. Bir ara bunu da anlatırım.”

      takipteyim abi

 4. Cevaplar için çok teşekkürler.
  3.maddede söylemek istediğim şey biraz başka. Kavramsal bir yanlışlık yaptım.
  Abi mesela x kadını “bana evlenme teklifi yapılmadı zamanında” diyor. Y kadını bir anlatıyor bir anlatıyor. Sanırsın İngiliz Kraliyet Ailesi’nin gelini. X kadınının da yüzüne baktığımda içinden “seni orospu seni” diye geçirdiğini görüyorum. Ve buna benzer bir sürü daha şey. Keyifli ve öğretici oluyor.

  1. shit testi özellikle fitness test diye yazdım. kadınlar erkeklerw bu erkeğe sırtımı dayayabilir miyim ya da bu hakkaten iyi bir av mı diye fitness test yapar. Erkekler takım kurar ve bu adam takımı batırır mı yoksa çıkarır mı diye fitness test yapar. kadınlar ise doğal olarak iş yapacak takımlar kurmazlar ve birbirlerine shit test yapmaz. verdiğin örnek shit test değil. kendi cpdsini abartarak diskalifiye. ya kendilerini talibi çok prenses yaparak ya da karşılarındaki kadının itibsrını sarsarak diskalifiye etmeye çalışırlar. bakın hiçbir işe yaramayan tek taşın bile işlevi budur. ben kendime bu taşı aldıracak kadar parası olan adam buldum ve ben boktan sebeple bile para harcanmaya değerim. bu durumlarda karşıdaki kadına üstünlük kurmak amaç.

   feminenleşmiş erkekler, kadınların veya erkeklerin kendilerine yaptıkları shit testleri üstünlük taslama veya aşağılama teşebbüsü sanarlar ama bunlar onların aslında geçmesi umularak yapılan yeterlilik testleridir.

   Bu hemen yukardaki paragraf, her gittiği ortamda kendilerine sataşan alfalar ya da alfacıklar gören erkeklerin problemini de açıklıyor.

 5. Merhaba aniler,
  lise 4 oldum ve şimdiden tempolu çalışıyorum.Benim lise 3 trp ile tanışıp iyice çalıştığım için çok iyi geçmişti ama kızlar üzerine denemelerim tamamen başarısız olmuştu(bu da beni pozitiv bir hırs ile doldurmuştu.)
  yılı okul içinde çok iyi bir sıra ile bitirdim ve yılın sonuna doğru yüksek meziyet az dramalı bir kızla tanıştım şu anda beraberiz.Kız da ben de ders çalışıyoruz ve tembelliktwn uzağız(kız yıl boyunca yazdığım 8 kız ve pua[başarısız oldu çünkü cpd yok cidden gitar çalınca şans daha yüksek]ya oranla cidden sağlam ve iyi karakterli bir kız)

  1.gelecek yıl kızdan uzak durmak gerekir mi?beraber gün belirleyip o zaman buluşuyoruz ya da yaz kursunda tenefüslerde takılıyoruz şu an.Gelecek yıl stress almak için iyi olacağını düşünüyorum stress yaparsa da ayrılırız tahminen.Sizce kızdan ayrılmalıyım,senin fikirlerin ve sebepleri sonuçları neler?

 6. Mahmut Abi,3 yil once sacma sapan sekilde ayrildigim ve ayrildiktan kisa sure sonra yedekledigi erkekle gordugum kiz,kizkardesimle arada sirada instagram uzerinden gorusmeye calisiyor.Ben bunu “terk ettigi erkegin cdpsini yanlis hesaplayan kiz”olarak yorumluyorum.Bu kiz benden sonra evlenip bosandi da.Ayrildigin bir erkegin kizkardesiyle israrla iletisim kurmayi istemek baska ne anlama gelebilir?

  Dun restoranda calisirken uzakta iki esmer kiz farkettim.Bana donuk olani kesmeye basladim ve bakislarima 2-3 defa karsilik verdi.4 uncu bakismada biraz ciddi tavir takinir gibi oldu ve masdan kalkarken ozellikle mekanin onunden gecti arkadasiyla.Yd olabilir mi?

  1. Ayrildigin bir erkegin kizkardesiyle israrla iletisim kurmayi istemek baska ne anlama gelebilir?

   Bana ne, bize ne ve en önemlisi sana ne?

   Yd olabilir mi?

   Yürüme davetiyesi de aynı. Yürüme davetiyesi anlık ve o an yürüyüp yürümeyeceğine karar vermene yardım edecek bir cesaretlendirici şey. Sonradan üzerine düşünülüp de fırsat kaçınca bir daha çıkar mı diye beklenecek bir şey değil. O an cesaret edip kullanmadıysan, unutacaksın. Eğer “acaba neden sağa doğru 45 derece açıyla göz bebekleri 0.5 mm saniye büyürken benle 0.01 saniye göz göze geldi” diyorsan gider konuşur anlarsın. Bunun YD mi değil mi olduğunu, sana özellikle olayı görmemiş kimse söyleyemez. Açık bir YD olmadığı sürece.

   Bakınız Naz mı yapıyor, istemiyor mu?

   1. Mahmut Abi sana katiliyorum ama nedense kh aldigimdan beri bir bosluk ve rahatlama hissi var icimde.Shit test ile reddedilmek arasindaki farki gayet anlayabiliyorum artik.Kh aldiktan sonra shit test,bazi kizlar tarafindan reddedilmek,sana yuruyen kizlari farketmek cok ilginc duygular.Kafein,cinsel temali video,uykusuzluk gibi seyleri coktan hayatimdan cikardim.Bence nofap kirmizi hapli bir erkegin uygulamasi gereken en onemli kurallardan birisi.

    Agirlik haricinde testosteron icin tavsiye edebilecegin spor var mi abi?

    Sen kh ile nasil tanistin Mahmut Abi?Daha once tanissaydim dedigin oldu mu?:)

  2. Harbi kardeşim sana ne bundan.Okurken vallahi ben gerildim bak :D.Siktir et istediği ile konussun kafana takma.Senin böyle düşünmen o kızdan beklentin olduğu anlamına gelir(bu bir ego okşama olsa bile).Ya kızı unutamadın ya da ”aa bak beni unutamamış,değerimi anladı,müthiş erkeğim” diyerek kendi egonu okşucan.Benden sana tavsiye o kızla ilgili tüm düşünceleri kafandan cıkar ve kızı da hayatına sokma.Seni terkedip yedeği ile beraber olan dul bir kadından çok daha fazlasını hakettiğini düşünüyorum.Provider olma aman diyim 🙂

 7. Mahmut Hocam merhaba. Ben liseye yeni geçiyorum. Sizin de tavsiyelerinizle meslek lisesine gidip yazılım mühendisi olup yurtdışına çıkmak istiyorum. Ama hocam meslek liselerini tavsiye eder misiniz? Şimdiden teşekkürler

  1. Lise önemli değil. Yurt dışına çıkacaksan üniversiteye gideceksin. O önemli. Ona çok çalış.

 8. Mahmut Abi bir endüstri mühendisine verecek tavsiyen var mı ? Bu sene mezun olacağım. Yabancı dil ingilizce ve arapça var.Mankenlik yapıyorum eş zamanlı.Hangi sektörde devam etmeliyim kafam karışık.Mühendisliğe ek donanım olarak ne önerirsin ve dahi hazreti Benlark a gelsin bu sual

 9. Abi duygusal olarak bir boşluğa düşen kişi görüyor musun KH’cilerden? Çünkü meslek elde etme, kendini geliştirme (spor, kitap), kadınlarla doğru iletişim (shit test, neg vs.) gibi işleri duygusal olarak kafada halletsek bile bazı sorunlar karşımıza çıkıyor. Örneğin KH evrimden bahseder (evrimsel psikoloji) ve sanırım inançsızlığı doğru buluyorlar KH’ye katkısı olan kişiler. Onca şeyden sonra hiçlikte kayboluyoruz üstüne.

  Yani bu dünyada minimum duygu hissetmek lazım, mantıkla haraket ediyoruz. Böyle yaparsak doğru yoldayız ama ölümden sonra ise bile her şeyin bitmesi iyice insanı dünyadan soğutuyor.

  Black pill veya mgtow destekçileri hatta incellerin keyfinden böyle düşündüğünü sanmıyorum. Ellerinde değil galiba. Doğuştan zayıf duyguları var. Gerçekten üzücü.

  1. sanırım inançsızlığı doğru buluyorlar KH’ye katkısı olan kişiler Hayır. Bazı öncüleri öyle (Türkiyede bu işe öncü skeptico öyleydi ve ben de öyleyim ) ama “evrim ne lan fıtrat bu” de aynı pratiği çıkarırsın.

   Yani bu dünyada minimum duygu hissetmek lazım, mantıkla haraket ediyoruz. Yanlış. Bu standart feminen beyin yıkamanızın sonucu edindiğiniz siyah beyaz mankafalılığı. Sizi feminen buyruğun kullan at erkeği yapan zihniyet diğer birçok ideoloji gibi kendi radikal görüşüne uymayan her şeyi öbür aşırı uçta diye yaftalar. Aşırı sağcıya göre aşırı sağcı olmamanın alternatifi komünist olmaktır, militan kömüniste göre ya solcusundur ya faşit, DAEŞe göre Türkiye’deki müslümanların 90%si kafirdir zira ya onlar gibi inanırsın ya da kafirsindir. Sizin beyninize yıllarca duygularının kuklası olmak norm olarak pompalandığından duygularınızın kontrolünde olmayın mesajını duygusuz olun okuyorsunuz. Kadının önünde secdeye yatan sünepe mavi haplılık norm olduğundan maskülen olun mesajını acımasız bir piç olun okuyorsunuz. Kadını merkeze koymak norm koymamak kadın düşmanlığı olarak öğretildiğinden kendinizi merkeze koymayı kendinden başkalarını hiç düşünmemek okuyorsunuz.

   Kafanıza yerleşmiş mavi hap memi yaşamak için aşırı duygusallığa muhtaç,dengeli bir duygusal güce davet her mesajı “duygusuz robot ol ya da minimum duygu” algılama nedeniniz budur. Çoğu erkeğin KHyı reddetmesi de bu yüzden. KHnın her dediğini en radikal uçta anlamalarına neden olan bir yazılım var.

   Doğuştan zayıf duyguları var. Gerçekten üzücü. Ben her erkeğin günümüz mavi haplısının çok üstünde bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Benim çocukluğum 1980 darbesi sonrası 10 yılda solcu ağırlıklı fakir bir mahallede geçti. O mahallenin erkeklerinin de 80%si betaydı belki ama hemen hepsi kazak ve maskülen adamlardı. Günümüzde çıta çok düştü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *