Çerçeve (The Frame) nedir?

Frame (çerçeve), the red pill camiasında çokça karşılacağınız ve bizim de burada sıklıkla kullandığımız bir kavram. Kırmızı hapın modern psikolojiden ödünç alıp, kadın – erkek dinamiklerine uyguladığı “çerçeve” kavramı yine de hemen herkesin sıklıkla yanlış anladığı bir olay. Peki nedir frame? “Çerçeveyi muhafaza et (maintain the frame)” ısrarı neden?

Çerçeve, dar anlamda bir kişinin kendisini (kendi ilke, ihtiyaç ve isteklerini) zihinsel dünyasının merkezine koymasıdır. Örneğin bir karar alırken başka insanların görüşlerini dinlese de, sonuçta kararda kendi ilke, ihtiyaç ve isteklerini en önemli görerek karar vermesidir.

Bu durumda çerçeveyi muhafaza / kontrol etmek demek kişinin dış etkenlere rağmen kendisini merkezde tutması demektir. Çerçeve kontrolü(frame control) için en önemli şey öncelikle kişinin ne istediğini bilmesidir (çerçevenin kurulması). Bunun ardından ise bir amacı ve yol planı olmalıdır, çerçeveyi muhafaza etmek genelde bununla ilgilidir.

Çerçeve, daha geniş anlamda ise bir kişinin gerçekliğidir (reality) ya da dünya görüşü.

Kadın – erkek ilişkilerinde frame her zaman ilişki dinamiğinde kimin gerçekliği içinde etkileştiğinize işaret eder. Kadın ve erkek gerçekliği (ilişkiden beklenti, ihtiyaçlar ve altta çalışan bilinçaltı algoritmaları) farklıdır ve farklı gerçeklikler yaratır. Buna bir de her kişinin kendi geçmişi ve eğilimlerinin farkını eklerseniz, ikili ilişkilerde çok farklı iki çerçeve ile karşılaşırsınız. Ama temel kural şudur (erkek açısından),

Siz herhangi bir anda ya kendi çerçeveniz içinde ya da kadının çerçevesi içinde hareket ediyorsunuzdur.

“Sevdikleri” kadını göklere çıkaran erkeklerin ortak özellikleri (ki günümüz feminen dünyasında bu erkekler tüm kadın milletini göklere çıkarır), kadının çerçevesini olabilecek tek çerçeve olarak kabul etmişlerdir. Bu adamlar genelde hayatları ile ilgili bir karar alırken kendi gerçekliklerini bir kenara atıp, kadının gerçekliğinde kararlar verirler. Kadınları ise böyle bir zorunluluk hissetmezler.

Hayatındaki kadının kendi öyle seçtiği için “özel” olduğunun ve daha da önemlisi hipergaminin farkında olan bir erkek ise çerçeveyi koruma konusunda daha başarılıdır. Genel olarak çerçeve kontrolü için ön şart aslında bir erkeğin, hayatındaki kadının hayatının merkezi ve amacı değil, yoldaşı olduğunu anlamasıdır.

Bir erkeğin eğer bir kadınla ilişkiye girecekse ilk dikkat etmesi gereken şey, bağlılık sözü vermeden önce kendi çerçevesinin ilişkinin temel çerçevesi olacağını garantilemesidir. Tabii ki arada çevçeve dengesi kadın – erkek arasında gidip gelecektir ama toplamda ilişkinin teması erkek tarafından belirlenmeli ve şekillenmelidir.

Yukarıdaki son paragraf genelde yanlış anlaşılır zira çerçevenin güç ile pek alakası olmamasına rağmen çerçeve güçmüş gibi algılanır ve böylece çerçeve kontrolü kafada zorbalık gibi canlandırılır. Fakat burada zorlama veya zorbalık yoktur. Her kadın, doğru adamın gelip kendi çerçevesi ile hayatına yön vermesini arzular. İkincisi ise çerçeve, duygusal ya da fiziksel şiddet veya duygusal manipülasyon ile değil, bir duruş alıp onu korumakla sağlanır ve korunur.

Biraz örnek verelim.

Örnek 1

Saha Raporu – 30luk abi, 20lik iki hatun, iki farklı oyun, iki farklı sonuç Kadının çerçevesine girilen birinci örnekte sonuç sıfır. İkinci örnekte ise mutlu son.

Örnek 2

Erkek : Akşam birşeyler yemeye gidelim mi?

Kadın : Olur ama sadece arkadaş olarak.

Erkek : (Bu kızı tavlamam lazım mentalitesi ile) Hımmm … Tamam … Akşam alıyorum seni o zaman.

Açıklama : Erkek kadının çerçevesine girdi. Güçlü uydu erkek adayı.

Erkek : Akşam birşeyler yemeye gidelim mi?

Kadın : Olur ama sadece arkadaş olarak.

Erkek : Ona söz veremem ama iyi vakit geçireceğine emin ol.

Kadın : Kikiki … Tamam.

Açıklama : Erkek çerçevesini korudu. Kızla seks ihtimali devam ediyor.

Örnek 3

Kadın : Akşam buluşalım mı?

Erkek : Bu akşam spor salonu günüm.

Kadın : Ama spor salonu diye diye bana zaman ayırmıyorsun … dırdır da vır vır. Gitme işte bugün bana gel … 

Erkek : Hayır, yarın görüşürüz.

Açıklama : Erkeğin misyonunda spor yapmak var. Kadın için bundan ödün verecek değil. Çerçevesini koruyor. Dırdıra ve akşam kadınla seksin cazibesine boyun eğmiyor.

Örnek 4

Tabak : Biz neyiz Mahmut?

Erkek : İnsanız Nejla.

Tabak : Öyle değil ya Mahmut. Yani bizim ilişkimiz ne, adını koymadık da? Neyiz biz, ne yapıyoruz?

Erkek : Beraberken iyi vakit geçiriyoruz. Beraber değilken de değiliz işte.

Tabak : Ben bunun adını koymak istiyorum. (Erkeği feminen çerçeve sınırlarına çekme atağı)

Erkek : Ben buna henüz hazır değilim.

Tabak : Ben böyle devam edemem …

Erkek : Ben edebilirim.

Tabak erkeği terk eder. Çerçeve korunur.

Açıklama : Erkeğin çerçevesi kendi isteği olan tabak çevirme üzerine. Kadın ise onu feminen-faydacı, tek kişilik ilişkiye çekmeye çalışıyor. Erkek, çerçeveyi koruyor.

Örnek 5

Saha Raporu – Çerçeveyi korumak Çerçeve, beta bir erkeğe abartı gelecek bir hareketle korunuyor ama hatun sonrasında kedi oluyor.

Örnek 6

Saha Raporu – Nükleer Shit Test Yukarıdaki aynı eleman çerçeveyi korumuyor ve havasını alıyor.

Örnek 7

Kız : Mahmut birşey diyeceğim ama kızmayacaksın.

Erkek : Söyle

Kız : Eski erkek arkadaşımdan bahsetmiştim ya, Samet. O buluşmak istedi. Arkadaşça …

Erkek : Eee?

Kız : Buluşabilir miyim?

Erkek : Hayır.

Kız : Ama Mahmut sen çok geri kafalısın ya. Arkadaşça diyorum hangi devirde yaşıyoruz.

Erkek : Hayır dedim Nejla.

Kız : Ya beni böyle kısıtlayamazsın ben özgür bir kadınım.

Erkek. Sen beni yanlış anladın Nejla. Tabii ki seni zorla alıkoyamam. İstediğini yapmakta özgürsün.

Kız : Yani buluşabilir miyim?

Erkek : Buluşabilirsin ama benim kız arkadaşım olarak değil. Sen nasıl istediğini yapmakta özgürsen ben de istediğimi kabul edip etmemekte özgürüm. Eğer eski erkek arkadaşınla buluşursan, beni de ilerde arkadaşça buluşacak eski erkek arkadaşlar listesine eklersin.

Açıklama : Erkeğin realitesi klasik maskülen. Eski erkek arkadaşla buluşmaya izin yok. Kadın ise onu feminen / feminist realiteye çekmeye çalışıyor. Moderniz, hangi devirdeyiz ekolü. Erkek çerçeveyi sağlam tutuyor, toplumda baskın çerçeve kadının bahsettiği olsa da.

Buradan Rollo Tomassi’nin 1. Demirden Kanununa geliyoruz :

“Çerçeve” herşeydir. Her an, bilinç altında kimin çerçevesi içinde olduğunun farkında ol. Çerçeveyi hep kontrol et ama kontrolün sende olduğunu asla farkettirme.

Kadın – erkek ilişkilerinde kural şudur : ilişki içinde iken ya kendi çerçevendesindir ya da kadının çerçevesindesindir. Birçok modern evlilikte veya uzun süreli ilişkide erkek maalesef kadının çerçevesine çekilmiş vaziyettedir. En basit aktivitelere katılmak için karıcıklarından izin almaları gereken köcişler, kadının çerçevesine hapsolmuş erkeklerdir.

Kadının erkeği kendi çerçevesine çekme dürtüsü, istekten ziyade bir testtir. Erkeğin bu çerçeveye girmesi ise kadını mutlu değil, mutsuz eder. Kadının çerçevesine giren bir erkek, aldatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır zira, kadın kendi çerçevesini (karısı için bile) bozmayacak bir erkek arar ve eğer bu erkek kocası değil ise, bu erkeği başka erkeklerde arar.

….

İlişkiyi, bir kadının yönetmesine ve domine etmesine asla izin vermeyin. Eğer bir kadın sizin çerçevenize girmiyorsa, o kadınla uzun süreli ilişkiden veba gibi kaçın. Eğer eskiden beta iken uyanmaya başladıysanız, kadınınızı kendi çerçevenize çekin. Çekemiyorsanız, terkedin.

 

 

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

19 thoughts on “Çerçeve (The Frame) nedir?”

 1. özellikle kızlar ben red pilli yuttuktan sonra senin dediğin shit testinden çokça uyguladı ama genel olarak benim yalnız olduğumu söylüyorlar sence bu da bir test mi ?

  1. Ayrıntılarını bilmiyorum ama senin yanlız olduğunu söyleyen kıza yürümen zor zira en önemli çekicilik kriteri olan önseçim (preselection) olayından sınıfta kalıyorsun. Başka kadınlar tarafından seçildiğini göstermen lazım görünüyor. Kendi çöplüğünde mi avlanıyorsun hep, kızlar senin yanlız olduğunu nerden biliyor? Hiç tanımadığın kız da mı sana bunu söylüyor?

   Kırmızı hapı yuttuktan sonra pratiğe geçecekseniz kendi sosyal çevrenizde avlanmayın.

   1. ya işte sosyal olsana vs dırdır da vır vır gibi sürekli test içindeyim ama kendi yolumdan dönmeyen bir adamım keşiş modundan olabilir mi? friendzone olaylarını bitirdim ama neden soğuksun yalnızsın diyorlar (tanımadıklar bile) anlamış değilim. (red pilli yeni yuttum 2 hafta oldu)

    1. Ilacin tesir etmesi icin bir 5 – 6 ay ver kendine … Hedefinde olmayan hatunlarin ne dedigini takma. Ozellikle daha once seni friendzone’a kaydedenler (senin farkinda olmadiklarin dahil) senin uyanmana karsi cikacaktir. Hatunlara yazma stilinin olgunlasmasi icin ise etken. Neden yanlizsin diyen hatuna siritip “yanliz oldugumu nerden biliyorsun” demen yeterli bence.

 2. Sormak istediğim bir soru var , zahmet edip cevaplarsan sevinirim.Arkadaş ortamıyla ilgili.Benim bir arkadaşım var sürekli bana üstünlük taslayan , birçok kişiye göre benden daha yakışıklı ve kızlarla arası iyi bi çocuk.Alfa olduğunu düşünmüyorum çünkü kızların arkadaşı konumunda.Benimse ne kız arkadaşım ne de sevgilim oldu şimdiye kadar (Yaş 19).The Red Pill öğretisiyle karşılaşmadan önce yani 1 ay önceye kadar ben bu çocuğun yanında kendimi ezip duruyordum.Yani özdeğer namına hiçbir şey bırakmadım.Şu sıralar Body’e , ders çalışmaya , kitap okumaya , ingilizce öğrenmeye ve yavaş yavaşta day game olayına başladım , geliştiğime inanıyorum.Neyse biz bu çocukla konuşurken bana Aptal mısın , salak mısın gibi lafları çok fazla kullanıyor ve ben bu lafları duymaktan nefret ediyorum.Arkadaş ortamında erkek gibi olmak istiyorum ama bir şekilde bişeyler oluyor ve çerçeveyi ele veriyorum.Sonra iş dalga muhabbetine sarıyor.Nasıl ağırlığımı koruyabilirim bu ortam içinde.Hem sosyal olup hemde ağırlığını korumak nasıl olacak anlayamıyorum.Evdeyse kardeşim böyle.Sürekli beni ezme çabasında.Sen zaten neyi beceriyosun , ne halta yarıyosun diye laf atıp duruyor.RP ile karşılaşmadan önce çerçeveyi baya salmışım herhalde şimdi de toparlayamıyorum.Cevabını bekliyorum.

  1. Selam. Arkadaş ortamında bu herifi arkadaşlıktan atabiliyorsan at. En kestirmesi bu.

   Ben olsam atamıyorsam benimle böyle salak mısın gibi bir dille konuşursan sonuçlarına katlanırsın diye tehdit ederdim. Fakat dikkat et, eğer bu tehdit ağızdan çıkarsa ve eleman aynı dangalaklığa devam ederse elemana fiziksel girerdim ben, yani eğer bunu söyleyeceksen, kavgayı da göze alacaksın. İki erkek yumruk yumruğa girdi mi genelde sorun daha uzamaz ama umarım iş oraya gitmez. Eğer fiziksel olarak ciddi avantajsızsan öncelikle 6 ay – 1 yıl kas yapıp sonra elemana meydan okuyabilirsin.

   Fakat dediğim gibi, seninle aptal mısın, salak mısın diye konuşup duran adama “siktir git, değilim” dedikten sonra elemana bir daha benimle muhattap olmayacaksın gerizekalı mal desen ne olur?

   Evdeki kardeş daha kolay. Böyle bir erkek kardeş direk dövülür. Kızsa sen bilirsin, ben olsam bağırır, çağırır benimle adam gibi konuşmazsan bir daha benimle konuşmazsın der, selamı – sabahı keserim.

   Fakat sana şunu söyleyeyim. Bir erkeğin kendini ezdirmemesi, gerekirse fiziksel güç kullanabileceği, kendisi ile aşık atanın işinin kolay olmayacağı algısı ile olur genelde. Senin yaşında özellikle. Böyle bir kavgaya hazırlık durumunda ise 99% karşındaki seninle kavga etmez, geri adım atar. Monk moduna girip ciddi bir spor ve ağırlık kaldırma olayına girmen normalde yetecektir.

   1. Köpek gibi ağırlık çalışıyorum , ayrıca freelance işler falan yapıyorum (css , php vb.) .Geçen gün aradı beni dışarı çağırdı.Gelmeyeceğim spora gitmem lazım falan yaptım.Sonra ne olduysa kıymete bindim.İkide bir arayıp duruyo.Açmıyorum yine arıyo.Biraz da nazı geçiyo bana.Eğer tekrar o hareketlere dönerse dediğin gibi kesip atarım yapacak bişey yok.

 3. Çerçeveyi koruduğun zaman genelde hatunların saygı duyduğunu görüyorum ama çerçevemi bozma konusunda ısrarcı olanlar erkekler oluyo hatta yaş olarak baya büyük olan ve üstünlük sağlamaya çalışanlar. bunlara karşı ne yapmak lazım çünkü ısrarlara dayanamayıp kendimden feragat ettiğimde kendime olan saygım düşüyor tersi bi durumda koca adamlarla kavgaya girerim gibi geliyo.

  1. Bu adamlar neden çevrende ki? Bunlarla iletişimini kes. Neden sizi düşürmeye çalışan adamlarla bir aradasınız? İş arkadaşı falan mı?

   Burada erkek shit testi olabilir ve sen de bunları fazla ciddiye alan ve geçemeyen biri olabilirsin.

 4. Bir kız, kız arkadaslarina veya mesela eve gelen yardımcı kadına dahi hiç bir şeyden anlamayan aptal veya saf izlenimini verdiği için haksızlığa uğrayıp eziliyor kullanılıyorsa , bu çerçeveyi korumak denilen şeyi uygularsa, kadinsiligini kaybedip erkeksi olma tehlikesiyle karşılaşır mi ?
  Ciddi soruyorum ve yardıma ihtiyacım var. Kendimi nasıl korurum bilmiyorum.

 5. Hahahhahahhaha
  Ne güldüm be 😀
  Biz neyiz mahmut?
  insanız leyla.
  Hahahhahahhah hhakahhaaao
  Pratikte deneyip hata yaptıkça arabesk dinlemek yerine burayı okumak çok faydalı oluyor.
  Bazen nilüfer – aşk çemberi eşliğinde dinliyorum affet ağam 😀

 6. Mahmut bey diyelim ki bir ilişkide kiza dedik ki kısa giyinmenden hoşlanmiyorum ve bunu defalarca tekrarladik arada problemler çıktı bu yüzden, sonra farkettik ki kisa giymemesini istemek saçma çünkü o kadar da önemli bir şey değil sonuçta evlenmeyeceğim bi kız. Bu fikre sahip olduktan sonra o kısa giydiginde birşey demessek çerçeveye zarar verir miyiz yani basindan beri soyledigimiz şeyi yutmuş olacagimiz için ? Ama dusuncemiz sıkıntı olmayacagina yönelik değişti.

  Teşekkürler…

  1. Sen çoktan çerçeveyi dağıtmışsın “dusuncemiz sıkıntı olmayacagina yönelik değişti” şu an onun çevresindesin. Ayrıca “Kısa giyinmeni istemiyorum” demek seni civardaki diğer erkeklerden kıskanıyorum, seni onlara kaptırmak istemiyorum anlamına geliyor.
   Zaten evlenmeyecekmişmişsin de bilmem ne de böyle sözlerle kendini kandırıyorsun. Hala mavi haplısın. Arada problemler çıkmış ve sen hemen kızın çerçevesine girip düşünceni kızın düşünceleriyle değiştirmişsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *