Kurtarıcı Planı

Kurtarıcı Planı – beta erkeğin çözülen problemler karşılığında yakınlık (çoğunlukla seks) beklentisi

Bu öğrenilmiş davranıştır ve erkeğin bir probleme en rasyonel çözümü bulmak için kullandığı tümdengelim yöntemini kullanma dürtüsünden kaynaklanır. Burda gerçekten de çizgisel bir mantık vardır; sekse ihtiyacım var + kadınlarda seks var + kadınlardan seks sağlamak için gerekli şartların ne olduğunu bulmalıyım + söylenen şartlara uyacağım ya da şartları yerine getireceğim = kadınlar bunun karşılığında bana seks verecek. Bunun en iyi ihtimalle çok basite indirgenmiş bir mantık olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat erkeklerin kadınların da kendileri gibi dile getirilen arzulara uyma konusunda rasyonel davranacaklarını varsaymak gibi bir problemi var. Erkek camiası bunun birçok nedenden dolayı böyle olmadığını söyleyecek erkeklerle dolu ama acı olan şu ki birçok erkek kadınların aralarında ima yolu ile “imzalandığınını” düşündükleri “anlaşmaya” sadık kalmalarını bekliyor.

Kurtarıcı Planının (ya da diğer bilinen adı ile Captain Save a Ho’nun – Kaptan Bir Orospu Kurtar) temel kusuru şu : bu aslında pazarlıkla alınmış yakınlık, ve pazarlıkla alınmış yakınlık asla gerçek yakınlık değildir. Bir kadının araba lastiğini değiştirebilirsiniz, finansal olarak ona yardımcı olabilirsiniz, ona güzel bir lazanya yedirebilirsiniz, ağlayacağı mükemmel bir omuz olabilirsiniz, onun çocuklarına iyi bakabilirsiniz ve onun yakınmalarını saatlerce dinleyebilirsiniz. Ama o yine gidip serseri, motorsikletçi erkek arkadaşı ile sikişecektir zira kadının o adam ile yakınlığı gerçektir, pazarlıkla alınmamıştır ve herhangi bir zorunluluk nedeniyle değildir. Kadın o adamla seks yapmak ister, o adama seks borçlu değildir.

AFC‘nin (beta erkek) anlamadığı şey şudur : sizin kadına verebileceğiniz tüm o finansal, duygusal, güvenilir destek hiçbir zaman ham, dizginlenemez, kimyasal arzunun yerine geçemez. Bazı en sorumsuz, en güvenilmez, en yoksulluk sınırının altında serseriler, Kurtarıcı Planından müzdrip ödev aşkı ile dolu AFClerden daha fazla seks yapar, zira mecburiyet yoktur.

Karşılıklılık

Doğada, karşılıklılık kuralı ve adil ticaret gayet açık seçik birşey. Birçok yüksek seviye sosyal hayvanın kaynak takasını, içgüdüsel bir şekilde anlama kabiliyeti vardır. Aslında çiftler arası bağın, aile yapısının ve sosyal çokluğun üzerinde durduğu temel ayaklardan biri bu paylaşılan karşılıklılık anlaşmasıdır. İnsan evrimi sürecinde bu psikolojik devreye sahip olduğumuzu düşünebiliriz, bu nedenle de erkeğin karşılıklılığı istediğini almak için en kısa yol olduğunu düşünmesini anlayabiliriz.

Burda problem kadınların bu içgüdüsel psikolojiyi sosyal bağlamda lehlerine kullanmayı öğrenmiş olmaları ve sosyal yapı içinde erkekten karşılığında birşey vermeden kaynak almayı akıllıca yapabilmeleridir. Böylece kadınlar, erkeğin doğada standart olan kullanılıp atılabilirliğine paralel sosyal norm geliştirdiler. Bu sosyal norm içinde kadınların dikkat ve samimiyetleri, erkeklerin hiçbir şekilde hakedemeyecekleri kadar değerli kaynaklardır. Birçok kere yemeğe ve sinemaya gitmelerinin karşılığında bir kadının bir adamla yatmaya borçlu olduğu fikrinden kadınların iğrenmesi, bu sosyal gelenek temellidir. (*)

Koruyucu Dinamiği

Bu tartışmanın karşısında ise Koruyucu Dinamiği vardır. Koruyucu Dinamiği, bir erkeğin doğasında bulunan eş koruma dürtüsüdür. Evrim sürecinde bu tür psiko – biyolojik davranışların, türün devamını sağlama konusunda avantaj sağladığı ispatlanmıştır. Çevremizden gelen uyarıcılara göre eğişik hormon salgılamaları bizde değişik davranış ve duygu reaksiyonları yaratıyor. Kadınlar örneğin çocuklarını korumak ve beslemek için gerekli duygular için çok fazla miktarda oksitosin ve östrojen salgılarken (ilginçtir ki bunlar kadın orgazmı sonrasında da salınıyor), erkekler için de aynısı geçerli. Damarlarında bir kadına göre 17 kat testosteron dolaşan ve genelde fiziksel olarak daha güçlü olan erkeğin kendine has kimyasal kokteyli ve uyarıldığında patlayacak bir koruma içgüdüsü var.

Karmaşa, AFC’nin bu doğal Koruyucu Dinamiğini Kurtarıcı Planı ile karıştırmasından çıkıyor. Kurtarıcı Dinamiği nedeniyle ortaya çıkan biyokimyasal reaksiyonlar, AFC’nin Kurtarıcı Planını güçlendiriyor ve bunu onun kişiliğinin bir parçası yapıyor. Bu da beyaz şövalye şemasının köküdür, koruma karşılığı seks beklentisi. Ve kadınlar bunu akıllıca, neredeyse bilinç altı seviyesinde kullanırlar; kendilerine fayda sağlayacak ama karşısındaki erkeğe bir karşılık vermeyecek şekilde.

(*) – Çevirenin Notu : İngilizceden çevirirken anlam ne olursa olsun kayıyor. Rollo’nun burada demek istediği kadının, erkeğin bu tür ödemeleri seks için yaptığını bilmesine rağmen kullanması ama erkeğin birliktelik iması karşısında ise sanki hiç farkında değilmiş gibi iğrenmesinden bahsediyor.

Çeviri : Savior Schema

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Kurtarıcı Planı”

  1. Konu daha çeşitli. Bir iki daha yazacağım. Kurtarıcı Şemasının bir versiyonu, hatunla yatan ama codependency / dependency personlity disorder nedeniyle bunun için devasa zaman, para ve imaj harcayan erkeklerdir.

   Bunun en kabus versiyonu, serserinin tekiyle 4 çocuk yapmış baştan aşağı dövmeli bir hatunu “doğum kontrol hapı çalışmadığı için” hamile bırakıp evlenen bir doktor vardı. Adam kadını ve çocuklarını o iğrenç baba ile hayattan kurtarma ulviyeti ile başlayıp (eski kocanın şeytanlığı tabii ki orospunun bu adamı manipule etmek için uydurduğu bir yalan) bu 5 kişinin kölesi oluyordu.

   1. İşe yaramayacak sonucundan çok işe yaraması için sürekli uğraşmak bence daha acınası. O kadar emeğe değmeyen bir kıza bu kadar emek harcayan bir erkeğin o kızı tek gecede yatağa atan alfa bir erkekle yakalaması bence gayet adil.Çünkü suçu kızdan çok ona değer veren, olması gerekenden çok ilgi gösteren ve onu onetious yapan erkek yapmıştır. Bütün kızlar böyle değildir elbettte. Değer verilmesi, ilgi gösterilmesi gereken kızlarda vardır ama biz erkeklerin en büyük hatası sahte kızı orjinalmiş gibi hissettirmesidir.

 1. Hocam koruyucu+kurtarıcı silahı erkeklerin kullandığı mermisi olmayan silahmış onu anladım.Peki kadınlarda sistem nasıl çalışıyor? Statü+iyi genler erkeği ödüllendirmek için yetiyorsa aslında bütün erkekler sevdikleri kadının kendisiyle eşit seviyedeki adamlara gideceğini kabul etmesi lazım.Bu sonuçtandan hiçbir kadın farklı değildir sadece oyunun kurallarına göre oynarsan hakettiğin seviyedeki kadınları alırsın gibi bir formül çıkıyor. Aslında ilişki bu kadar rasyonelse şuan dünyanın bu saçma evlilik, çoçuk vsvs masalında hiçbir önemi yok. Sadece soyu devam ettirme ve cinsiyetler arası bağları sıcak tutmak için kendilerini kandırdığı sonucunu çıkardım.

 2. Güzel yazı hocam sağolun, 2 sorum var

  Hocam bundan 100.000 sene sonra (tabii insanlar hayatta kalırsa) kızlar beta erkeğinden mi hoşlanacaklar?? Yani insanlar buna mı evrilcek?

  Diğeride şu, hocam ben 17 yaşındayım ve kızlarla küfürlü konuşuyorum, sürekli dalga geçiyorum ve onlara kabayım. Onlara karşı tam piçim yani.

  Fakat sorun şu, ben bu kızlara böyle esprili dalgalı yaklaşırken kızlar bana tip tip bakıyor, beni sevmiyorlar gibi duruyor. Ama gözümün önünde benim tam bir soktuğumun salağı beta arkadaşımın yanında oralarını buralarını açıyorlar. Çocuğunda yaptığı bişey yok tam efendi gibi duruyor. Benim kadar yakışıklıda değiller. Cevaplarsanız sevinirim

  1. Haha. Budizme geçip sürekli dünyaya insan hayvanı olarak gelecek olduğumuzda bu hayatta alfa – beta olayını bitirince 4000 nesil sonrasına da kafa yorarız 😀

   Kızlarla küfürlü konuşmanın, dalga geçmenin bizim dediğimiz anlamda alfalıkla alakası yok. Küfür özellikle senin çok düşük statülü erkek olarak algılanmana sebep olur. Kabalık da öyle. Kurtul bunlardan.

   Kızları çok ciddiye almamak ile dalga geçmek aynı şey değil.

 3. Merhaba beyler.

  Erkeklerin seksi takas malzemesi haline getirmesi çok normal bişey. Arzuyu pazarlık haline getiren milyonlarca sinsi erkek var.

  Problem açıkçası çok basit ve çözmesi zor.

  Kadınlar sadece yüksek değerli erkeklerle sikişirler. Onda duygusal yoğunluk yaratabilen dölünü değerli gördüğü erkeklerle. Bu erkekler ise az. Fazlasıyla az.

  Kızların doğru erkek bulamıyorum diye yakındığını görürsünüz ve bu kız en az 1000 erkek tanıyordur.

  Erkeklerin çoğu sekssiz ve öylesine kıtlık durumunda ki onları kurtarmak mümkün değil. Her yerde erkekler ilişki ve sekste dezavantajlı.

  O yüzden yüksek değerli erkek olmayı öğrenin yoksa kadınların gözünde görünmez olursunuz.

  Kadınlar ancak sizi sekse değer ve seksi sadece seks için yapacak olmalı. Seksi bişey karşılığında yapıyorsa (korunma, desteklenme vs) orada sıkıntı var demektir. Ama çoğu erkek seks oyununun kaybedeni.

  Pua komünitesi 20 yıldır çözüm arıyor pek azı dışında çoğu yine başarısız oldu. Bu doğanın kuralı. Seks yapacak seksi kadın sayısı az azgın erkek sayısı fazla.

  Heralde ideal olan erkek nüfusunun 5-10 katı kadın olmasıydı…

  1. İlginç bir bakış açısı ama sevdim :d Erkeklerdeki cpd değerinin düşük olması durumunun nedeni şu aslında. Dediğin gibi etrafta abaza, aç, iradesiz erkek çok ve bu erkekler kendilerine az bişey güzel gözüken kızların bile çevresinde uydu konumu alıyorlar. Kız tarafıda haliyle çevresindeki bu kadar uydu erkek varken bir ego patlaması yaşıyor çünkü ilgi bolluğu maximum seviyede. Bu sebepten ötürü atıyorum cpdsi 6 olan bir kız kendini 7 hatta 8 gibi görüp erkek seçiminide ona göre yapıyor. Kendisini 8 olan gören bir kızın ideal eşleride en az 8 ve 8+ olmalıdır. İşte tam bu sebepten dolayı kızlar mutsuz çevresinde erkek yok veya sorsan bütün erkekler aynı, erkeklere güven olmaz klişelerini söylüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *