Alfa bir kafa yapısıdır, demografik değil

Alfa – beta ikilisi ile ilgili en fazla yapılan hata, bunların biyolojide kullanıldığı şekilde bir bireye sıfat olduğunu düşünmektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, biz de burada kolaya kaçıp “alfa davranışları baskın erkek” / “beta davranışları baskın erkek” demek yerine, alfa erkek / beta erkek deyip geçiyoruz. Oysa alfa bireye değil bir kafa yapısına ya da davranış şekline sıfattır.

Alfa bir kafa yapısıdır, demografik değil. – Rollo Tomassi

Üstelik durum biraz daha karışık :

 • Bir erkeğin hayatının bir alanında alfa kafa yapısına sahip olması, onun diğer alanlarında da alfa kafa yapısına sahip olacağını garantilemez. Buna en güzel örnek, kız arkadaşı Asia Argento’yu oneitis yaptığı ölmeden önce verdiği demeçlerde, fotoğraflarda ve arkadaşlarının verdiği bilgilerde belli olan ve söylentiye göre Asia Argento’nun kendisini aldatmasından sonra intihar eden ünlü şef Antony Bourdain. Bu adam, iş hayatında tamamen alfa kafa yapısında olsa da, aşk hayatında neredense tamamen beta kafa yapısında.
 • Bir erkeğin alfa kafa yapısında olması, mavi haplı olmasına engel değildir. Yine Antony Bourdain’i ele alalım. Kız arkadaşı Asia Argento’nun uzun süreli ilişki materyali olmadığı her tarafından bağırıyor : vücut dövmelerle ve metalle kaplı. Kendi rızasıyla Harvey Weinstein’ın casting couchundan geçtikten yıllar sonra MeToo hareketi ile bunun tecavüz olduğuna karar verip bunu lehine kullanmaya çalışan bir ilgi orospusu. 25 yaşında bir rockstardan sonra 35 yaşında daha efendi bir adamdan çocuk yapmış, ikisini de boşamış. Normalde ucundan kırmızı haplı bir erkeğin 100 metre yanına yanaşmayacağı bir hatuna sırıl sıklam aşık. Ki bir öncesinde MMA savaşçısı bir kadınla evlenip, onun boynuzuyla boşanmış (hatun Bourdain’i parasını kendi ödediği trainer ile aldatmış) bir erkek.

Erkeklerin alfa algısı genelde “erkeklerin lideri” diye anılan grup erkek. Oysa aşağıdaki grafikte göreceğiniz gibi, bunların sadece bir kısmı alfa.

Alfa – beta kavramlarının bir kafa yapısına sıfat olduğunu unutursanız, kırmızı hap bilgileri sizi büyük bir karamsarlığa itecektir. Zira erkeklerin 80%si beta 20%si alfa (ki aslında 90% – 10% muhtemelen) lafını duyunca, bunun kader olduğunu düşünürsünüz. Bir bireyin ya alfa ya da beta olduğunu sanarsınız.

Oysa kafa yapısı olarak alfa – beta, daha dinamiktir. Tepe alfa davranışları baskın erkek grubu oldukça dinamiktir. Orada kalmak zordur ve sürekli çaba ve şans ister. Bu gruba sürekli alttan bireyler çıkar ve sürekli olarak da bu gruptan bireyler beta davranışları zaman içinde baskınlaşarak aşağı düşerler. Örneğin bekar iken alfa davranışları baskın bir erkek, evlendiğinde salarak müzmin bir betaya dönüşebilir. Bu arada evliliği boyunca beta ayak paspası olan bir erkek, boşanma tecavüzüne uğradıktan sonra hayatta kalırsa, hızla alfa davranışı baskın bir erkeğe dönüşebilir.

Bu gerçeği ara ara hatırlatmakta fayda var. Zira siteye sürekli yeni insanlar geliyor.

Alfa bir kafa yapısıdır, demografik değil

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

27 thoughts on “Alfa bir kafa yapısıdır, demografik değil”

  1. Yok öyle bir şey çıkar aklından.
   Sürekli görüyoruz ben alfayım ama insanlarla uğraşmak istemiyorum sigma sigma ağlıyorlar.

   Bu şeye benziyor sınıfta hiç arkadaşım yok bari gizemli takılayım. En büyük güçlerden birisi sosyal güç olduğunu ele alırsak sigmalık boş iş ki genelde sosyal onaylanmadan da kalır.

   1. Ne alaka? İnsanların bu konuda yalan yanlış taklit yapmaları böyle bir türün olmadığı anlamına gelmez.

   2. Bazı insanlar sosyal zekası ve yetenekleri gelişmiş olduğu halde yalnızlığı tercih eder, onaylanma falan beklemezler, sessiz sedasız kendi işlerine bakarlar. Onların bu sessizliğine aldanıp ezik muamelesi çekmeye çalışanı pişman edebilirler, zira asıl eziğin bu tipler olduğunu iyi bilirler. Aklı başında alfalarla arkadaşlık kurup iyi geçinebilirler fakat sık görüşmeler onlara göre değildir, nadiren bir araya gelirler. Peşine kimsenin (beta) takılmasından hoşlanmazlar ama mızmız uyuzun teki oldukları için değil. Bu onlar için angaryadır kafa ütülemeye gelemezler. Mümkün olduğunca hiyerarşi dışında kalmayı tercih ettikleri için genelde parasızdırlar ancak temel ihtiyaçlarını giderecek parayı kazanırlar. Umursamaz tavırları kadınlara çekici gelir, abazalık yaşamazlar. Doğuştan böyledirler, mış gibi yaparak böyle olmaya çalışmak hem aptallıktır hem de beyhude bir çabadır.

  2. Böyle arada adamlar var aslında, adama bakıyorsun sürekli sırıtan ama sosyal ilişkileri kuvvetli,
   maço değil ama kendi has bi çekiciliği olan adamlar ama maço alfalar karşısında pek öne çıkmayan adamlar.

   Kendilerine her türlü yetiyorlar ama akılda olan o sert görünüşlü erkeklerden değiller, ayrıca o erkeklerden daha fazla çevrelerinde kız var, kızlar bu erkeklerin ilgisine bayılıyor.

   Alfa-beta zaten hem hayvanlarda hemde insanlarda, doğada dinamiktir gerçektende.

   Bugün alfa -özellikleri baskın- olan yarın ne olur bilinmez.

   İlk insanlardan beri sadece alfa-beta yoktu, bir sürü insan var.

   Başka bir ‘arada’ erkek tipi mesela şöyledir, farkındalık sahibi, alfanın alfalığını, bunu dayatmasını sikine takmayan, alfayı siklemeyen, istediği gibi takılan ama alfa olmayan adamlarda var, bunlar beta da değil,

   ee nereye koyacaksın illa kategorilendireceksen?

   Var :))

 1. Ayrıca alfa kafa yapısı hakkında da çok güzel bir tespitte bulunulmuş. İş hayatında, erkekler arasında çok başarılı ve dominant olan nice insan var ki kız arkadaşı karşısında sünepe .

  1. Selam, reddit forumunda bu soruna Sterling Archer / Archer diye cevap gelmişti. Özellikle IDGAF ve amused mastery kafa yapısını izleyerek örnek alabilirsin 🙂

 2. hocam şunu sormak istiyorum, yd aldığınız kız asla yürümez ilk adımı erkek atacak dediniz daha önceki yazılarda peki aramızda az çok çekim oluşan bı kızla mesajdan muhabbeti kim açmalı yine erkek Atik mi davranmalı yada kızdan hamle mi beklenmeli

   1. Dün bunu yazdım 1 saat sonra kız mesaj attı ortak dersimiz var ona calisionmu diyor , biraz muhabbet ettim .olayı başka konulara nasıl cekmeliyim ,naber diye mesaj atmak istemiyorum

  1. Yürüme konusunda ilk adımı sen atacaksın ancak belli bir süre sonra kız sana duygusal yatırım yaptıysa zaten o konu açar o sana mesaj atar. Kendimden örnek verirsem yeni kız arkadaşımla bir aydır birlikteyiz bir tane günaydın mesajı atmadım sürekli o atıyor o konu açıyor.

 3. Hocam benim aklımda alfa beta olayı bir doğru gibi. 0 Nötr, – taraf beta ve + taraf alfa. Rütbe gibi. Ben buna alfanın tonları diyorum. Koyu tonlu bir erkek alfa davranışları çok ama çok tutarlı sergiliyordur. Koyu tonlu bir betaya -1 diyelim, açık tonlu alfa +1 olur. Koyu tonlu alfa ise +7. Açık tenli beta ise (yıkık) -5 olsun hadi. Bilmiyorum kafamdaki şeyi ne kadar düzgün aktardım ama böyle düşünüyorum.

 4. Aslında tüm bu mevzular , duygularını yok edip tamamen gerçekler üzerinden ilerlemeyi amaç edinmiş adamlar için başarılı sonuçlar verecek. Kadınlarla, iş hayatında, temel insan ilişkilerinde kısaca hayatla yüzleşip duyguları bırakmayı gerektiriyor. En ufak bi duygu kırıntısı bizi düşürmeye yetiyor. Kıvılcımların yangınlara dönüştüğü gibi.
  Peki sitenin daşşaklı abilerine soruyorum. Nasıl duygularımızı kontrol edecez?
  Tamam, insan ilişkilerinde tamamen gerçeklerle ilgilrniyorum. Ama kendimle baş başa kaldığımda işe koyulmuyorum. Çalışmıyorum . Disiplin yazılarını okudum . Disiplin sahibi olmak için çok uğraştım ama bi noktada patlak veriyorum . Planladığım gibi olmayınca kafam bozuluyor. Kontrol edemiyorum kendimi.Mesela o gün 4 saat uyku 15 saat çalışma hedefledim
  bu uyku süresi 10 dakka fazla olsun ya da çalışma süresi bi kaç saat aşşağıda olsun. Moralim bozuluyor sinirleniyorum. Kafayı bozdum bununla.
  Nasıl bu amınakoduğumun şeyini geçekleştircem artık çok sinirleniyorum kendime.
  Bu kadarı abartı diyecek olan olursa sınava gircem yakın zamanda bu zamana kadar hiç bi sikim yapmadım. 20 yaşına geldim bu zamana kadar vaktim boş geçti ve bu beni çook pişmsn ediyor keşkelerle yaşıyorum resmen.

 5. Alfa kavramı ile ilgili birçok topluluk farklı görüşlere sahip. Haliyle kimin alfa olduğu her topluluğa göre değişiyor. Kırmızı Hap dünyasında kast edilen alfa biraz daha psikopat ve problemli insan tipi olduğu için heveslenilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kadınlar konusunda sınırları olan ve hayat disiplinine sahip Kırmızı Haplı erkek olmak çok daha iyi bir tercih sanırım.

 6. Söylediklerinizin çoğunda haklısınız ancak bunların ütopik ve teorik olduğunu düşünüyorum. Bizler, anne şefkatinden olsa gerek sürekli bir kadına ihtiyaç duyuyoruz bu da kendimizi onlardan soyutlamayı imkansız hale getiriyor. Evet, ilişkilerde bir çok şeye dikkat etmek gerekiyor ama mükemmel erkek veya kadın nasıl olur bu da çok subjektif bir düşünce(Burada kendi literatürümde olan ilgo kelimesini ilgi orospusu yerine kullanabiliriz.). Ayrıca, Antony’nin eşi gibi olacak diye bir şey yok tüm kadınlar zaten daha önceki ilişkilerinden bu kadının bir orospu olduğunu bilmesi gerekirdi Antony.
  İş dünyasında alfaysan, ilişki dünyanda ister istemez beta oluyorsun. Bilmiyorum, erkek bazen yönetilmek istiyor gibime geliyor. Bu çok büyük bir iddia gibi gelebilir ama Ataerkil bir toplumda kadınlardan habersiz bir şey yapılamıyor, aslan erkekler evde kedi oluyor ve evde son sözü ( gerçekten son sözü ) de kadınlar söylüyorsa Alfa erkekten bahsedemeyiz bunun en büyük örneği de İnci Kefalleri geri dönmez adlı videodadır. İlle alfa erkekte olmak zorunda değiliz. Bari sevdiğimiz insanın yanında az rahat olalım yahu!

 7. Yazımı saçma bulabilirsiniz ama gerçek bir durum daha var
  Malesef kızların bu alfa ve beta olayındaki ilk ayrımı ten rengi evet evet ten rengi nedeni de şu bence ;
  Türk kızlarının yaklaşık %80 i esmer erkek seviyor ufak bir araştırma yapabilirsiniz .
  Bu durumuda esmer erkeklerin daha erkeksi olduğu şeklinde açıklıyorlar.
  Zaten bizim şu meşhur dediğimiz’’bu kız buna nasıl bakmış ya’’durumunda da erkek tipsiz olmasına rağmen en azından esmerdir.
  Yani alfa sike beta öderin Türkiye’deki geçerliliği
  Esmer siker sarışın öder …

  1. Insan hayata olumsuz bakmak istemeyedursun, her turlu olumsuzlugu uydurur. Kizlar avrupai sarisin adam sever esmerleri sevmez diyen de cikar.

 8. Selamlar herkese , Mehmet Ali Erbili TRP açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Onlarca sevgilisi ve çok sayıda çocuğu var, yarışma programlarında flörtözlüğü ve sürekli çapkınlık haberleri ile ön planda olmuş bir isim.. Fakat öte yandan “Ayol” gibi feminen ifadeleri sıklıkla kullanan , karizmatik bir gülüş yerine kahkaha atarken karşı tarafa doğru yıkılan feminen bir yönü de var…Siz bunu nasıl değerlendirirsiniz?

 9. Bir ilişkide erkek sex kadın ilgi ister buraya kadar tamam. Peki bu ilgi erkeğin ilgisi mi yoksa “Bakın kimleyim” havasını atmak mı ?

 10. Selam Dostlar,
  Bi kaç gündür siteye bakıyorum ara ara, bahsedilen şeyler insanın ve hayvanın doğasıyla ilgili olduğu için doğru. Kadının güçlü erkek aradığı gerçeğide bu çevçevede doğru. Fakat günlük yaşamda alpha olarak tanımlandırılacak kaç kişi var bu ülkede?? Alpha sandıklarınızda sadece görüntüden ibaret, tıpkı sizin burda çabalayıp olmak istediğiniz gibi. Benim arkadaşım var , açıkcası çevremde en çok karı kız takılan adam , magnet gibi çekiyor kendine fakat kendisi sizin nitelendirdiğiniz gibi ne alpha ne de diğerlerinden biri hatta müthiş özgüvenli bir çocukta değil. gücü güzel gülen suratı,espri anlayışı ve en önemlisi SAMİMİYETİ . tamam belki burdaki arkadaşlardan daha şanslı doğmuş fakat 2-3 am fazla sikmek için girdiğiniz şekil biraz gülünç. Neyseniz osunuz dostlar, kendinizi mental olarak değiştirip geliştirip ülkeye faydalı olsanız zaten belli kalitede karılar gelir.(Yorumum içerik paylaşanlara değil alta yorum yapan arkadaşlara)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *