Hipergami ve aşk hiyerarşisi

Hipergaminin erkeğe yaklaşımı çift değişkenlidir, bir erkek ya üstün niteliklidir ya da değersizdir. Bir kadın bir erkeğin kendinden daha aşağıda olduğuna inanırsa, o erkek cinsel olarak görünmez olur, sadece bir kadın bir erkeği daha üstün görürse, o erkek görünür hale gelir.

Kadınlar görünür şekilde güç yayarak kendilerini daha aşağıda hissettiren erkekleri arzularlar. Bir kadın bir erkekten daha aşağıda hissettiğinde, onu çekici bulmaya başlar. Buna hipergami denir, yukarıya doğru eşleşmek ve sosyal merdiveni tırmanmak. Hipergaminin sonucu olarak, kadınlar yüksek statü sinyallerine karşı aşırı hassastır (iyi genler, zenginlik, güven, popülerlik, vs).

Hipergami kendini birçok şekilde gösterebilir. Zenginlik avcılığı en çok bilinenidir, burada bir kadın bir erkekle sadece zenginliği için birlikte olur. Daha az çıkarcı ilişkilerde, bir kadın kendisinden daha fazla kendine güveni olan erkekle beraber olur. Genel olarak, kendine güveni daha az olan kadınlar hipergamiye daha az meyilli iken, egoist kadınlar hipergamiye daha çok meyillidir.

Hipergami, fırsatçılığı besler. Daha yüksek statüye sahip bir erkek cinsel olarak ulaşılabilir ise, dizginlenmemiş hipergamiye sahip bir kadın aldatır. Eğer bu erkek ilişkiye açık ise, bu kadının erkeğini bu adam için terk etme ihtimali çok yüksektir. Bu fenomene “dal değiştirme” denir.

Geleneksel yetiştiriliş ve ailede güçlü bir erkeğin varlığı ile dizginlenmemiş bir hipergami, aşırı fırsatçı ve sadakat yoksunu bir kadın yaratır. Geleneğin güçlü olduğu toplumlarda, hipergami, aile, toplum ve kültür tarafından dizginlenir. Kadınlar sürekli olarak daha iyisini beklemek yerine, yaşıtları ile zamanı geldiğinde evlendirilir.

Bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla hipergami pençesindedir ama hipergaminin etkilemediği bir kadın yoktur. Bunu bir derecelendirme gibi düşünün, bazı kadınlarda hipergami çok azdır, diğerlerinde ise aşırı. Hipergami, Pandora’nın Kutusu gibidir, bir kere boyun eğildi mi, ona yine boyun eğme dürtüsü çok çekicidir. Bir kadın ne kadar tecrübeli ise, hipergamisi o kadar güçlenir ve o kadar kötü bir ilişki materyali haline gelir.

Aile ve çocuk yetiştirmek için en uygun kadınlar, hipergami dürtüsü en iyi şekilde dizginlenmiş kadınlardır. Materyalizm ve çok fazla cinsel ilişki hipergami tabanlı davranışlardır, “sürekli bir üst modele geçme” ihtiyacının göstergesidir ki bu da temelde hipergamidir. Bu tip kadınlar ciddi ilişki için uzak durulması gereken kadınlardır. Tutumlu ve alçakgönüllü kadınlar ise ilişki için daha üstün adaylardır.

80/20 Kuralı

80/20 kuralı, hipergaminin doludizgin hüküm sürdüğü toplumlarda yaklaşık olarak erkeklerin yüzde 20sinin, kadınların 80%sini sikeceğini vurgular. 80/20 kuralı basitçe “pareto prensibinin” cinsel stratejiler evrenine uygulanmasıdır. Sadece tutucu ve tek-eşlilik taraftarı toplumlarda her erkeğe kabaca bir kadın düşer. 80/20 ayrımı, aile değerlerinin yok olması ile ortaya çıkacak doğal düzendir.

Aşk Hiyerarşisi

Aşk, hipergami dürtüsünün tatmini üzerine inşaa edilmiştir. Eğer bir kadın sizden daha iyi olduğunu düşünürse, size saygı duyamaz. Eğer size saygı duyamaz ise, sizi sevemez.

Kadınlar, erkeklerden farklı şekilde severler. Kadınların aşkı hayranlık üzerine  kuruludur, hayranlık ise takdir ve saygının bir kombinasyonudur ki saygı güçten türer. Bunun sonucu olarak eğer aşık olunmak istiyorsanız, güçlü olmak zorundasınızdır yoksa hiçbir zaman sevilmeyeceksinizdir. Zayıf olduğunuz için aşağılanacaksınızdır. Hipergami dünyasında eğer zayıf olarak algılanıyorsan, sevilme şansın yoktur.

Kadınlar faydacı bir şekilde severler, romantik partnerlerini koşulsuz sevme kapasiteleri yoktur, bu tip bir sevgiyi sadece çocuklarına gösterebilirler. Bu davranış Briffault Kanununun hakimiyetindedir. Bunun karşıtı olarak, erkekler, kişisel yatırımlarının erdemi ile kadınları koşulsuz sevebilirler. Aşkın hiyerarşisi şudur : erkekler > kadınlar > çocuklar.

İş paraya ve aşka geldiğinde, kadınlar erkeklerden daha bencildir. Erkeğin aşkının doğası gereği fedakarca olması beklenir, kadınınkinden ise böyle bir beklenti yoktur. Kadınlar fırsatçı bir şekilde severler, erkekler ise fedakarca.

Çeviri : The Red Pill Constitution (Yazının 6, 7 ve 8. başlıkları).

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

13 thoughts on “Hipergami ve aşk hiyerarşisi”

 1. Yazının bir kısmı ekşideki bir entryden alıntı galiba. “Erkekler, realist görünümlü romantikler, kadınlarsa romantik görünümlü realistlerdir.” diye bir laf duymuştum, gerçekten de öyle. Özellikle ilişki bitimlerinde (tüm kadınlar değil tabii ki) çoğunluğunun hareketlerine ve davranışlarına dikkatli bakın. İnanılmaz şekilde acımasızlar, en sıradanı bile o anda seri katil soğukkanlılığıyla hareket ediyor. Ellerinize sağlık.

  1. Hocam yazı Illimitable Men sitesindeki The Red Pill Constitution yazısının bir kısmının çevirisi. Ekşideki ordan almıştır muhtemelen.

 2. Bi de hocam, alfa dullarla ilgili şöyle bişey var: Alfa dullar, gözlemlediğim kadarıyla betalara şiddetli şekilde zarf atıyor, bunun sebebi nedir? Alfa dullarla, ilgili olarak da seks sırasında kadının alfaya bağlılığını arttıran oksitosin hormonu (mastürbasyon postunda açıklanmış ve detaylı değil, bence önemli bir konu bu) hakkında bi post iyi olurdu, teşekkürler.

  1. “Zarf atmak” kelimesi anlam olarak yanlış gibi olmuş. Bahsettiğim “shit test” değil, alfalarla yaşadıkları başarısız ilişkilerden sonra, betalarla inanılmaz derecede “ilgileniyormuş” gibi yapıyorlar. Tepki gelmezse, zorluyorlar hatta. Demek istediğim buydu.

   1. Hocam bahsettiğin kadınlar “alfa siker” devrini geçmiş yaşça büyük hatunlar ise onlar için belli bir yaştan sonra çıkıp “beta öder”i bulma zamanıdır.

     1. Alfa dul ile sosyopatlığın bir bağlantısı var gibi hissediyorum.Ya da gözlemlediklerim öyleydi.

 3. Fazla önyargılı fazla hatalı bir yazı. Hipergami denilen şey bir hipotez ve test edilmişliği yok. Kadınlara sorup paraya önem veriyorlar demek basit aynı soruyu bana sorsalar bende evet derim. Evrimsel psikoloji temelli bir teori ne kadar saçma olabilir ne kadar genellemeye sahip olabilir ortada.

  Kadınlar şöyle böyle demek insan beynini iradesini yok saymak,kültürü inançları bireysel tecrübeyi yok saymak demektir. Kadınlar Hipergamiye önem versede bu şartlarla alakalıdır. Hindistanda paraya verilen değer isveçin 10000 katı ise buna genetik değil çevresel diyoruz. Eğitimli kadınla cahil olan aynı seçimi yapmaz. Kadınlar duygusal ancak onlarla erkekler arasında bir fark yok zeka açısından. Belli farklar olsada ciddi bir iq farkı yok. Kadınla mantıksız düşünmüyorlar sadece duygulara daha yatkınlar.

  Bilim daha böceklerin doğası hakkında konuşamıyor sen kadınların her şeyi hakkında evrimsel temelli deterministik genetikle ilgili sallıyorsun.

  Kadınlar paralı erkek sever çünkü kıtlık döneminde kaynaklara sahip olanlar üredi.

  Kadınlar kaslı sever çünkü bu iyi gen demektir. Bunun iyi gen demek olduğuna dair bir işaret yok. İnsan bir amaç bozunumuna uğraşmıştır. İçgüdüler bastırılmış ve insan zekası farkını göstermiştir. Evrimsel psikoloji en iyi haliyle soft sciencedir red pill halinde ise sahte bilimden öte değil.

  1. Bu yazı çeviri gerçi ama bizim bu konudaki görüşümüze yakın. Fakat hipergaminin dürtü olduğunu ve toplum, gelenek, kişilerin inanç, bireysel tecrübe hatta bunu kullanabilme kabiliyeti (örneğin yeterince çekici olmama) gibi nedenlerle büyük oranda kontrol altında tutulacağını Hipergami üzerine birkaç not yazımızda değindik.

   Evrimsel psikoloji en iyi ihtimalle soft sciencedır diyen herkese tek tek yazamayacağım, hele sallıyorsun, mallıyorsun diye konuşanlara. Vaktin varsa Her Betaya Bir Eş yazısında çekilin ben bilimadamıyım rumuzlu şahsiyet ile tartışmaya bakarsın.

  2. Siteyi takip edenlere de bir not : Evrimsel psikolojiye sözde bilim diyenleri ciddiye almayın ama kızmızı hap öğretisinin kendisine bilimden ziyade, 2 – 3 nesildir bu işe kafa yoran abilerinizin sahada test edilmiş tekniklerinin, evrimsel psikoloji ve biyoloji yardımı ile formüle edilmiş tecrübelerinin bir külliyatı olarak bakın. Binlerce erkeğin saha testinden geçmiş ve çalışan bir öğreti bütünü bu. Babanızın veya abilerinizin size hiç yapmadığı uzun bir hayat dersi.

   Sadece okuyup inanmak yerine, gözlemleyin ve pratik edip kendi kararınızı verin. Bizim burada kırmızı hap öğretisini yazma cürretini gösterme nedenimiz, dokunduğu hayatları, genelde daha iyiye nasıl değiştirdiğini, tekrar tekrar görmüş olmamız.

 4. Ryan Gosling’in fotoğrafını görünce aklıma direkt ‘Blue Valentine’ filmi geldi. Bence her erkeğe izletilmesi gereken bir yapıt. Hocam o filmle ilgili de güzel bir analiz bekliyoruz 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *