Yeni Bir Umut

Kırmızı Hapın Acı Tadı yazısının sonuna doğru şöyle yazmıştım:

Gerçek sizi özgür kılacaktır ama farkında olmak gerçeğin sizin canınızı daha az yakmasına neden olmayacaktır ya da gerçeği daha sevimli hale getirmeyecektir. Ve tabii ki gerçeğin farkında olmak sizi gerçeğin gerektirdiği sorumluluklardan azad etmeyecektir. Fişten çekilme esnasında erkeklerin en çok zorlandıkları şeylerden biri, Oyunun onları görmeye zorladığı acı gerçekleri kabul etmektir. Bu acı gerçeklerin içinde, yıllardır inanmaya koşullandığı şeylerin konforlu idealler olduğunu ve “sevgi dolu beklentilerin” aslında erkeği sakat bırakan engeller olduğu da vardır. Bunlara isterseniz yalan deyin, ama fişinden çekildiğiniz ve aslında bir sistem olan şeyi böyle kategorize etmekte bir miktar umutsuz nihilizm vardır. Siz aslında umutsuz vaka olduğunuzdan değil, sadece, fişten çekildiğiniz anda içine girdiğiniz yeni sistemde umut yaratacak içgörüye sahip olmadığınız için – her ne kadar bu yeni sistemde kontrol daha çok sizin olsa da.

Kendim fişten çekildiğimde öğrendiğim en zor derslerden biri, “umudu” çöpe atmaktı.

Gerçek ve kişisel umudu değil. Gerçekleştirilebilir olduğuna inandırıldığım “umudu” – doğru şartlar altında, kişilikler uyumlu olursa,  kader ve çalışır olduğuna inandırıldığım, feminen buyruğun tanımladığı diğer bazı etkenler lehime çalışırsa, feminen tanımlı rahatlığa ulaşabileceğim umudu.

Umudu tanımlayarak (ya da benim için tanımlanmasına izin vererek), o ideal durumu hiçbir zaman kendi tercihim olmamış olan bağlamda gerçekleştirmeyi çok istiyordum. Fişten çekildiğim zaman herkes kadar ben de bunalıma girdim. Öfkelendim. Temelde gerçekleşmesi mümkün olmayan bir şeye bu kadar fazla yatırım yapmış olduğum hakkında düşünmek bile istemedim. Çünkü bu şeyin ne olduğunu yanlış anlamıştım, bilerek ya da kendi iyimser yorumum nedeniyle.

Benim kendi “fişten çekilmem” aşamalı bir işti ve birçok uzatmalı travmadan sonra meydana geldi. Ve evet kendimi, gerçekleşebileceğine inandırıldığım bir şey için, bir kalıba sokma umuduyla yaşadığım o kadar travmanın boşa gittiğini görmek, daha da bunaltıcı idi.

Bana satılan umudun, benim yararımı hiçbir zaman düşünmeyen sosyal paradigmadan geldiğini anlayana kadar da umudu atamadım. Bu zor bir gündü zira bunu yapmanın, kendim için yeni bir “ümit” bulmak gerektirdiğini anlamıştım. O zaman bana çok nihilist görünmüştü ve kendime acımaktan kaynaklanan nihilizm tercihi yapmamak için ciddi çaba gösterdim.

Kabul etmekte özellikle zorlandığım keşiflerden biri, kadınların erkeklerden farklı şekilde aşık oldukları gerçeği idi. Bunu kabul etmek zordu zira gerçekleştirmek için çabaladığım “eski umut”, mavi haplı düşünce yapısının temel doktrinlerinden birisi üzerine kurulu idi; hem kadınların hem de erkeklerin onayladıkları ve kabul ettikleri tek bir aşk kavramı olduğuna dair eşitlikçi düşünce.

Bunun gerçeklikle alakası olmayan bir idealleştirme olduğunu , kadınların erkekleri içten sevebileceklerini ve sevdiklerini ama tamamen farklı ve feminene özgü aşk kavramı olduğunu anladığımda, artık o ortak aşk kavramına dair “umut” beslemediğimi fark ettim. Ve kadın ve erkeklerin, birbirlerinden tamamen farklı şekilde ve farklı perspektifte aşk kavramları ile, birbirlerini yine de sevebileceklerine dair umuda sarıldım.

O zamanlarda üniversitede psikolojik danışmanlık yapıyordum. Hayatının 30 yılından fazlasını eski karısını ve ikinci karısını mutlu etmek için harcamış yaşlı bir adamı hatırlıyorum. 20li yaşlarının başından itibaren, kendi kişisel hayatını, bu iki kadının (hayatı boyunca sadece bu iki kadınla seks yapmıştı) ortak bir aşk kavramını gerçekleştirme kapasitelerine inandığı için beslediği umut ile, bu “aşk” için harcamıştı.

73 yaşında idi ve bütün hayatını gerçekte varolmayan bir umuda yatırım yaparak harcamıştı – bir kadının kendisini, erkeklerin kadınların kapasiteleri olduğunu düşündüğü idealize aşk ile sevebileceğine inanmak. Tam da hayatı boyunca kendisini bunun varlığına inandıran, feminen odaklı sosyal düzenden öğrendiği romantik, feminen tarafından tanımlanmış aşk idealleri ile.

İşte bu nedenle sürekli Erkekler Gerçek Romantiklerdir diyorum. Çünkü çoğunluk, bir kadında ve o kadın için mutluluk bulmak üzere idealize edilmiş bir aşka hayatlarını harcıyorlar.

Yeni Umut için Eski Umut

Yeni kırmızı hap dünyanızda da umut edebilir ve başarılı olabilirsiniz. Ama kırmızı hap gerçeklerini kendi eski, feminen merkezli, mavi haplı dünyanıza zorla sokuşturmak yerine kırmızı hap gerçeklerini içselleştirmeniz ve onları kırmızı hap bağlamında yaşamanız çok daha kolay olacaktır. Eğer kırmızı hap dönüşümünü gerçekleştirememiş ve bunu nasıl kullanacağımı anlayamamış olsa idim, bugün evliliğimin neye benzeyeceğini hayal edebiliyorum. Bunu yapmadıkları için evlilik koçlarına saati 149 Dolar ödeyen erkekler var.

Geçen haftanın yorumları içine gömülü bir yorum var. Buraya tamamen alıyorum (kırpılamayacak kadar iyi bir yorum) :

Sanırım anladım!

Yıllarca bu “rol yapma” gereksinimi ve bunun kadınların bizi, bizim onları sevdiğimiz gibi sevmediğini gösterdiği için kızgındım. Ve şimdi eski ilişkilerimi gözden geçirirken, bir şey aklıma geldi.

Her ilişkimde, onradan aşık olacağım kadınla karşılaşmadan önce, tamamen kendimi geliştirmek için çalışıyordum : forma girmek, arkadaşlarla takılmak, çevremi keşfetmek, muziğimle uğraşmak, vs. “Aşık olur” olmaz ise bu aktiviteleri zamanla bırakıyordum. Yeni kız arkadaşıma konsantre oluyor, onun ihtiyaçlarını sağlamaya ve istediği gibi olmaya (ya da istediğini sandığım gibi) çalışıyordum.

Ama işte benim Evreka anım : hatırladığım her zaman mutsuz, bir hücreye kapatılmış ve kapana kısılmış hissettiğim.

Rollo’nun “kadınlara tepkilerimiz koşullanmadır” derken bahsettiği şey bu mu? Kırmızı hap ile hissettiğimiz üzüntü, doğamızda olmayan bir şeye inanıp ona göre hareket etmemiz, başkalarının davranış ve inançlarının bize yüklenmiş olması mı?

Sanırım sonunda kendim için olanı anladım … kendini odağa koymak ve “rol yapmak” gibi şeyler aslında şu anlama geliyor : “bir ilişkide, başkalarının yapman gerektiğini söylediği şeyleri yapmak zorunda değilsin … her şeyden onun için vazgeçmek zorunda değilsin, yapmaktan hoşlandığın şeyleri yapmayı bırakmak zorunda değilsin ve onun kıçını yalamak zorunda değilsin”.

Benim durumunda, ben her şeyi iki sebepten bırakıyordum. Biri, yapmam gerekenin bu olduğunu düşünmemdi … Kadınların erkeklerden ne istediklerini duymam, annemin erkek nasıl olmalıdır nasihatları, vs. İkinci neden ise kendine güvensizlikti. Onun beni sevmesini istiyordum, gemiyi batırmak istemiyordum, onu kaybetmekten korkuyordum, vs … ve sonunda da kaybettim. Onun ve onun aşkı için değerli olmak için, onun suyuna gidip ona istediğini söylediği şeyleri ya da bana onun istediği şeyler diye öğretilenleri vermem gerektiğine inanıyordum.

Rollo’nun ve herkesin konuştuğu şey bu mu? Çünkü sanırım sonunda anladım. Bugüne kadar Oyunum bir yere kadar sahte idi. Bazı şeyleri yapmamam gerektiğini biliyordum ve kadınlara daha çekici gelecek şeyleri de yapıyordum. Ama görüyorum ki, kızgın olmak için bir neden olmadığı gibi – kendimi geliştirirken ve hobilerimle uğraşırken daha mutlu, onlara zaman ayırmazken ise daha kindardım – ama aslında bizim “rol yapmak” dediğimiz ve kadınları gerçekten mutlu eden şeyleri yaparken daha mutluyum.

Aslına bakarsanız Rollo’nun dediği gibi her iki şekilde de rol yapıyorsunuz.

Kırmızı hap şartlarında yaşamanın anahtarı, mavi haplı beklentilerinizde ve hayallerinizde rahatlığa kavuşacağınız inancını kafanızdan atmanızdır. Ve bunları kırmızı hap gerçeklerinin gerçekçi bir kavrayışına dayanan beklenti ve tutkularla değiştirmeniz gereklidir.

Bunu başından öğrenin : Kırmızı hap farkındalığını kullanarak, mavi hap dünyasında rahatlık ve duygusal tatminini başaramazsınız.

İçinizdeki betay öldürmek zor bir iştir ve bu işin bir kısmı da eski, rahat mavi hap paradigmanızdan kurtulmanızdır. Yeni fişten çekilen, kırmızı hapın farkında erkekler için, kırmızı hap tekniklerini kendi mavi haplı ideallerini gerçekleştirmek için kullanabilecekleri fikri çok cezbedicidir. Anlamadıkları şey ise bu mavi haplı ideallerin ve onları nasıl gerçekleştireceklerine dair anlayışlarının defolu olduğudur.

Kırmızı hap farkındalığı, doyum için kırmızı hap şartları gerektirir. Oracle Z, Return Of The King sitesinde mükemmel bir yazı yazdı : Why you shouldn’t seek emotional fulfillment through women? . Okumaya değer bir yazı ama Oracle Z’nin burada anlattığı feminen merkezli, mavi haplı doyum. Bir erkek istemesi gerektiğine koşullandırıldığı bu mavi haplı amaçları gerçekleştirebilse bile, kendini bu hedefin içinde hapsolmuş ve bu hedefin yükleri altında ezilmiş bulur.

Hobbes’un yukarıda gösterdiği gibi, mavi haplı hedefleri gerçekleştirmeye ve elinde tutmaya çalışmadığı zamanlar, hayatından, yeteneklerinden ve tutkularından en fazla doyum aldığı zamanlar.

Bu bir erkeğin kendini kırmızı hap şartlarında yeniden yaratması için yeterli değilmiş gibi, bir de kadın kendisine mavi hap şartlarında “mükemmel erkek” sunulduğunda, yavaş yavaş (bazen hemen) o erkekten tiksinmeye başlar.  Hareketlerinin de ispatladığı gibi, kadınlar bile bu mavi hap şartlarının mükemmel erkeğini istemezler zira mavi hap şartları, normalde kırmızı hap şartlarında heyecan verici, önemli ve arzulanabilir olabilecek erkekleri iğdiş eder.

Bunu daha önceki yazımda söyledim ama tekrar edeyim :

“Kadınlar erkeğin hayatına sadece yoldaş olmalılar, hiçbir zaman hayatının odağında olmamalılar.”

Mavi hap şartlarında yaşamak, defolu hedefleri gerçekleştirerek doyuma ulaşacağını ummak, erkeği kadını hayatının odağı yapmaya programlar. O umudu bünyenizden atın ve yeni sistemde umut yaratabileceğinizin farkına varın – içinde hayatınızın kontrolünün daha çok elinizde olduğu sistemde.

Çeviri : A New Hope

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

19 thoughts on “Yeni Bir Umut”

 1. Hocam size bir mail attim ibretlik bir paylaşım ve numune bir olay. Bakıp degerlendirirseniz memnun olurum. Benim nazarimda tam tartismalik bi vaka

  1. Hocam cold approach hiç tanımadığın kadına, yürüme davetiyesi de yokken yürümek demek. Daygame’in standart halidir.

 2. Güzel bir yazı. Aklıma takılan bir şey var. Hocam yukardaki abi hayat boyu 2 ilişki yaşamış ve bunlar uzun süreler zarfında gerçekleşmiş sanırım. Aslında bu abinin 2 uzun ilişki ve ilişki içersindeki seviyeleri çok net görmesi, tanıması, analiz etmesi büyük avantaj değilmi ?
  Mesela yılda 50 kızla çıkmış ama bunları sadece tecrübe misali yapmış adam kızlarla tanışmanın ilk fastını mükemmel götürür. Diğer taraftan yılda 10 kızla çıkmış ama uzun süreli ilişki benimsemiş ve ilişkinin diğer seviyelerini daha çok zaman ayırmış adam uzun vadede daha avantajlı olmuyormu?

 3. dostum david deida okudun mu okuduysan erkeğin özüne giden yol hakkında ne düşünüyorsun bence kırmızı hap farkındalığını hem erkek hem kadın mutluluğu için bir kazanç çerçevesinde vermiş

  1. Okumadım ama The Way of the Superior Man: A Spiritual Guide to Mastering the Challenges of Women, Work, and Sexual Desire (20th Anniversary Edition) kitabını okumayı düşünüyorum.

   1. Hocam çevirisi olan kitaplardan bi liste yapabilir misin ? Neil strauss reisin game kitabını buldum okuyorum . Bunun gibi Türkçe ceviriye geçmiş kitaplar varsa en azından simdilik orjinalini okuyamayacak arkadaslar olarak okuyalım. Çünkü manitaciliktan daha fazlasi trp ve öyle tüm felsefeyi kavramak ve hayata yerleştirmek zor olacaga benziyor.

   2. ben okudum özellikle kadınlarla başa çıkma bölümünü okumanı tavsiye ediyorum skepticonun dırdır başlığından daha etkili yani baktığın aslında zaman aynı şeyi söylüyorlar skeptico da dedida da ( örneğin maskulen erkeğin hayattaki amacı ilişkisinden önce gelir ) fakat skepticonun yolu fazla makyevelist ve win/win durumunu reddediyor bu bana insanı gelmiyor ve açıkcası win/lose yolundaki eylemleri (taktikleri) tamamen çıkarcı ve samimiyetsiz buluyorum ( tabi samimi arkadaşlık ve eş ilişkisini kabul ettiğini düşünmüyorum robertgreene , makyevelli kafasının ) david deida burada bize ilişki kurduğumuz insanla beraber nasıl win/wine geçilebileceğini gösteriyor ayrıca doğan cüceloğlunun savaşçısınıda okumanı öneririm yine makyevelist olmayan bir yönden maskülen yapmaya çalışıyor hemde özü sözü bir bağımlılığı olmayan şerefli elinizi sıktığında aklından bin tane çıkarcı fikir geçmeyen insan yaratmaya çalışıyor doğan hoca

 4. Birey olmadıktan sonra toplum bir insan fabrikasıdır ve bol bol ‘biz’ üretilip, ‘hepimiz’ içinde birer birer öldürülürüz demiş Andrey Tarkovski. Bu hayatta hem şoför arkası hem cam kenarı yok.

  1. bu hayatta birey olmamız önemli kendin olabilmek büyük güç ve bununla birlikte bu hayatta bir yere ait olmamız da önemli ve bu da önemli ve büyük bir güç çünkü insan sosyal bir hayvan güç peşinde bedensel isteklerinin ve tutkularının kölesi olmuş kişinin cips ve dizi bağımlısı obezden bir farkı yok gözümde bağımlı bağımlıdır gerçek güçte bağımlılık olmaz bazı insanlar birey olmaya bağımlı ve bu birey olma sürecinde varlıklarını ortaya koyarken diğerlerinin üzerine kabus gibi çökmeyi alfalık zannediyorlar bu alfalık değil tiranlık-zorbalıktır zorba insanlar çeşitli taktik ve kuvvetle başa gelseler de gerçekten alfa olan birisi gelip o zorbanın kafasını ezecektir eğer böyle bir şey dışarıdan gelemiyorsa kendi zorbalık yaptığı gruptan birisi alfalığa yükselip onun kafasını ezecektir umarım beni anlamışsındır dostum gücün varsa düşeni kaldır düşeni yerden kaldırmak zayıflık değil gücü gösterir düşenin üstüne basanlar yada kendi birey hırslarının kölesi olup diğerlerini düşürenler en acı şekilde düşmeye mahkumlar maskulen olan pozitif ve beyazla de sembolize edilen yangdır negatif ve siyahla sembolize edilen yin istediği kadar gücü olsun maskülen değil feminendir

   1. Düşeni kaldırmak konusunda kesinlikle hemfikirim lakin düşeni kaldırmak bizi yüceltmez sadece insanca bir harekettir. Belki kiminde bir gün ben de düşebilirim endişesi vardır ancak dünya bu şekilde güzel bir yer olacak düşüncesini ise romantik bulurum. Dünya asla güzel bir yer olmadı ve olmayacak. Doğada hayvanlar birbirini yiyor ve biz de o hayvanlardan biriyiz, sadece evcilleştirme yolunu seçmişiz yediklerimizi. He buna isyan ediyor olma kısmıyla ilgilenebilirim.

 5. Rol yapmak dediği “oyun” aslında erkeğin özünde iç güdüsel olarak var. Benim daha kırmızı hapın k’sinden haberim yokken de kızlara eğlenen ustalık oynuyordum, sordukları sorulara dalga geçer tarzda ama güldüren yanıtlar veriyordum. Yani aslında “oyun” her erkekte default olarak var olan bir özellik.

 6. hocam konuyla alakalı değil ancak,

  dizlerimde menisküs yırtığı var, ameliyat gerektimeyecek boyuttalar. vücut geliştirme yaparken dikkat edilmesi gereken hareketler hakkında bir bilginiz ya da yönlendireceğiniz bir yer var mı, araştırdım ancak çok yüzeysel bilgiler var internette.

  dizlerime zarar vermemek için yüzmeye yazıldım bu arada.

 7. Son 10-15 senem de yakın arkadaş ve akraba çevrem de özellikle gençler de oluşan ilişki sorunların da hep şu tespiti yaptım erkekler soğan erkeği oldular , kadınlar erkekleşti diye. Çözümü Erkelerin daha sert olmasın da buluyordum.
  Feministliği biliyordum ama ilişkilere bu kadar etki edebileceğini tahmin edemiyordum. Basında okuduklarım Burada okuduklarım ve özellikle yeni neslin yetiştirilme şekli ve fikirleri beni çok üzdü üzülüyorum.
  “Kadınlar erkeğin hayatına sadece yoldaş olmalılar, hiçbir zaman hayatının odağında olmamalılar.” bu cümle benim hayatıma nasıl girdi bilmiyorum kadın ilişkilerimde mihenk taşlarımdan biridir bir farkla yoldaş yerine ben tesellici diyordum. Çünki hayatımda sadece kadın yoktu. Annem Babam akrabalarım iş hayatım dernekler sohbetler arkadaşlar ve bir sürü karmaşa var dı.
  Gerçek şu
  “Kadınlar erkeğin hayatına sadece yoldaş olmalılar, hiçbir zaman hayatının odağında olmamalılar.”

  Not: Teselli derken oturup dertleşmek değil. İlişki de sözü geçen bir erkek için hayatın şartlarında kadının erkeği ilişki de sakinleştirebilmesidir..

 8. Hocam, bu sitede yaklaşık 3 aydır zaman harcıyorum. Yaptığınız işlere sonsuz saygım var. Ama bazı yazılarda bir kaç kere de okumama rağmen anlatılmak isteneni anlamıyorum. Kısaca anladıklarımı söylemem gerekirse; ben doğuştan alfa değilim ve ne yaparsam yapayım tam bir alfa olamayacağım. Yapmam gereken şey, kendi içimden geldiği gibi ne istiyorsam onu yapıp kendimi geliştirebildiğim kasar geliştirmek ama tam burada bir soru aklıma takılıyor. Ne için? Tüm bunları yaptıktan sonra elime ne geçecek?

  1. Bu dünyada kimse tam alfa değildir. Kendini geliştirip 2000 TL değilde 20000 TL kazanacak adam hiçbir zaman CEO olamayacak ama eline ne geçecek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *