Kızlara karşı öfke

Daha önce Fişten Çekilmenin 5 Aşaması yazısında, inkar aşamasının hemen ardından gelen öfke aşamasından bahsetmiştik :

2. Öfke – Kırmızı hap sonrası : “Bu çok saçma! Kadınlarla ilgili, neden deveye bu kadar hendek atlatmalıyım ki? Ben sadece kendim olmak istiyorum.  Ben de doğal alfa olamaz mıydım? Ebeveynlerimi / kardeşlerimi / öğretmenlerimi / Tanrıyı / liberalleri / feministleri / medyayı / toplumu suçluyorum, belki de James Holmes o kadar da deli değildi!”

Öfkenin bir versiyonu da yorumlarda ve maillerde sıklıkla işlenen “artık kadınlara nasıl güvenebilirim” temalı öfke. Bunun bir versiyonu da, sonradan ilk bulduğu daha iyi erkekle beni terk edecek (bu yanlış anlamaya AWALT yazısında değinmiştik), tek derdi benden faydalanmak olacak, vs … kadın için neden uğraşayım” öfkesi.

Daha önce burada ve twitter’da şunu paylaşmıştık :

Bence bu öfke döneminin sebebi, erkeğin kırmızı hap gerçeklerini reddetmemesi ama en derin mavi hap ideallerinin ise devam  etmesi. Bunu en çok “güven” meselesinde görüyorum.

Düşünün, adam 18 – 22 yaşında bir erkek. Üniversitede ya da çalışıyor. Daha kadınlarla uzun süreli ilişki tecrübe edeceği 25 yaş üstünde değil. Yani, bu yaşta bir erkeğin ilişkide ihtiyacı olacak son şey güven. Ama mavi hap henüz bünyeden tam atılmadığı için kafasındaki ilişki modu resmen Disney Masallarındaki “happily ever after” (sonsuza kadar mutlu yaşamışlar).

Bu öfke zaten genelde o ideallerin saçmalık olduğuyla yüzleşen erkeklerde geçiyor. Ama çoğu adam MGTOW’um dese bile biraz konuşsan anlıyorsun ki mavi haplı idealleri sapa sağlam. İdeallerinin peşinde koşmuyor hatta onlardan nefret ediyor ama onlar harici kafasında başka renkte bir ideal yok, olabileceğinin farkında değil. Ekşi sözlükte MGTOW başlığını biraz okusanız ne demek istediğimi anlarsınız. Geçenlerde Cüneyt burada bir Ekşi sözlük girişi paylaştı (gerçi adam trollmüş sanırım) :

gönül verdiğiniz kızın “kaliteli” veya diğer bir deyişle, güzel bir kadın olup olmadığını anlamak istiyorsanız, evlilik aşamasında, evlilik hazırlıkları sırasında bir iflas tiyatrosu çevirin … “merveciğim, maalesef ailem iflas etti, benim de durumum çok kötü, bankalar haciz için peşimde, borçlarım dağ oldu, bu kadar borçluyken evliliğe yüz binler akıtamam. azıcık gelirimle, dar bütçeli bir evlilik yapacağız, mütevazi bir nikah, mütevazı bir ev, mütevazı bir yaşam kuracağız. ikimiz de çalışıp evliliğimize katkıda bulunacağız, bir araya gelememizin başka yolu yok,” diyeceksiniz bu sırada diyaloğu, “seni kaybetmek istemiyorum, seni çok seviyorum, sennsiz yaşayamam,” gibi romantik sözlerle ve biraz ağlamayla falan da süslerseniz daha etkileyici olur.

Yazarın mavi haplı idealleri arka planda nasıl aktif farkedebildiniz mi? İflasta duramıyor ve iflas etmesi ile birlikte maskülinitesini kaybetmiş bir ağlak sünepeye dönüşülmesini tavsiye ediyor. Muhtemelen kafasındaki kaliteli kadının hala kendisini olduğu gibi seven ve sadece kendin ol temali mavi hap idealinin ta kendisi olduğunun farkında değil.

Mavi haplı idealler saçmalık. Bunu zaten biliyordum ama bu siteye başladığımdan beridir 18 yaşında, 22 yaşında hatta 32 yaşında bir erkeğin 13 yaşında ergen kız çocuğu gündüz düşleri ile “güvenemiyorum”, “çok seviyorum”, “elde etmem lazım”  yazmasına defalarca maruz kalınca bu saçmalık daha çok gözüme başladı. Evet arkadaşlar. Mavi hap sağolsun çoğu erkek, 13 yaşında bir kız çocuğunun ergen gündüz düşlerinde yaşıyor. Bu gündüz düşlerinden kurtuldular mı, öfkeleri bitecek.

Genç arkadaşlar, siz yakın zamanda evlenmeyeceksiniz. Şu an kız arkadaşınız olan ya da yarın kız arkadaşınız olacak kızı 5 sene sonra hiç görmüyor olacaksınız. Nedir bu güven ihtiyacı? Güvenemiyorum diye kızlara yürümemek, onlarla birlikte olma fırsatını kaçırmak?

Daha önce bir saha raporu yazmıştım, hatun beni eski erkek arkadaşı için tek kalemde terk etmişti ama o yaşlarda başıma bu gelebilir diye MGTOW olacağıma bu hatunla beraber olduğuma zerre pişman değilim. Bu olay bana daha sonra gerçekten de güvene ihtiyacım duyan ilişkilerimde kullanmam için altın değerinde şeyler öğretti ve 22 yaşında aylarca şahane seks yaptım ( ne yapmış olursa olsun öyle oral seks yapan hatunu hala sempati ile anıyorum ).

Güvene ihtiyacınız yokken bunu söylüyorum. Sizin yaşınız tecrübe yaşı. Gidip kalelere yürümek, bozguna uğramak, fethetmek, ders almak, olgunlaşmak, vs … yaşı.  Ama koca koca adamların derdi “aşk”, “güven”, “ilişki”, “kucak kucağa – yanak yanağa – el ele olmak”, “gökten 3 yumurta düşse, biz ersek muradımıza, onlar çıksa kerevetine”,  vs …

Titreyin kendinize gelin. Gülünç mavi hap ideallerini atın. Bunları o dizilerden ve romantik filmlerden falan öğreniyorsunuz muhtemelen ama o filmlerin ana o dizilerin izleyici kitleleri kadınlar, romantik komedilerinki ise ergen kız çocukları.

Mavi hap ideallerinden kurtuldunuz mu, öfke hemen geçecek. Yerini ise hayatınızın geri kalanını çok daha doyurucu yaşatacak bir olgunluk alacak.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Kızlara karşı öfke”

 1. öfkenin belirtilen en önemli sebebi de; tv, medya, kültür ve tüm bunlardan erkeği kurtarması ve rehberlik etmesi gereken ebeveynlerin , özellikle de babanın ihmalkarlığı.

  1. Katılıyorum ancak babanın ihmalkarlığı olmasa bile günümüz sistemi çocuğu bu yöne itiyor. Çocukları artık ne yazık ki kitle iletişim araçları büyütüyor.

 2. Hocam burada MGTOW eleştirisi yapılmış ama ben MGTOW eleştirisi kısmına katiyen katılmıyorum. İsterseniz bana MGTOW hakkında salt bir bilgi sunun ve doğrusu bu değin ben yine “bağnaz” bir şekilde MGTOW’u seçerim, çünkü MGTOW felsefesi çarpıtılıyor. MGTOW’u anlamayan kişiler gelip MGTOW eleştirisi yapabiliyor. MGTOW’u da kendi içinde kategorize eden bir Instagram sayfası vardı, o da bana komik geliyor. Hocam MGTOW kadınlara hiç bulaşmamak değil, kadının doğasını da reddetmek ya da kadınlardan nefret etmek değil. MGTOW örneği için en güzel fenomenlerinden biri Sir Isaac Newton ve diğeri Nikola Tesla’lıdır. Tarihe de damgasını vurmuş birçok MGTOW örneği insan bulunur. MGTOW felsefesinin ana akımı kendini sürekli geliştiren bir Erkek olma eğilimi güder. Bu gelişim esnasında kısa ya da uzun süreli ilişkiler içerisine girebilir fakat evlilik sözleşmesine karşıdır, çünkü evlilik sözleşmesi Erkekleri sömürme politikası üzerine kurulmuş bir yapıdır. MGTOW’a bu kadar eleştiri getirmek yerine KH felsefesini daha rasyonel bir biçimde salt zemine oturtmak daha doğru değil midir? Çünkü bugün baktığımız zaman KH’ın da kendi içerisinde problemleri olduğunu ve bu problemlerinde ardı ardına kesilmeyeceği gerçeğini kabullenmek gerekir. Çünkü dinamik toplumlar değişmeye el verişli olduğundan sürekli yeni bir tez ortaya koyması gerektirecektir.

  1. MGTOWum dese bile olacaktı … anlam kaymış. Spesifik olarak MGTOWa giydirmedim. MGTOW’u eleştirmem demek istemiyorum ama bu yazıda amaç o değil.

 3. Skeptico’ya yazdığım maili aktarıyorum:

  1- MGTOW düşünce yapısına göre, erkek, kadınlarla uğraşmayı bırakıyor, buraya kadar tamam. Ama varolan enerjisini ve odak noktasını kendine mi doğrultmak zorunda? Yani MGTOW’da erkeğin kendini geliştirmesi şart mı? Eğer erkek bunları bilip yapmazsa, duygusal bir sıvazcıdan öteye gidememiş mi olur? Yoksa MGTOW, sadece herşeye siktir çekip, Clint Eastwood gibi günbatımında sırtını dönüp gitmek midir?

  Skeptico’nun cevabını aktarıyorum:

  Biraderim bu bir din değil. MGTOW yapıyorum demek için illa X bir kişinin reçetesine uyman gerekmiyor. MGTOW’un genel şablonu evlilik, cocuk vs gibi şeyleri finanse etmek için istemediği bir işte çalışıp vaktini harcamamak, o vakti kendi istekleri doğrultusunda değerlendirmek. MGTOW kararını alabilecek kadar kafası çalışan insanlar da nadiren “skerler evliliği ben oyun oynamaya devam edicem” derler. Çoğunluğu bir şeyler inşa etmeye yönelir. Kariyer, para kazandıracak bişey, sanat, kitap vs.

  Benim MGTOW’a yönelme sebebim, kadınlara duyduğum korku. Zindanda yıllarını geçirip kafayı yiyen tecrit hastaları gibi bişey. Etkileri de sürüyor. Skeptico’nun da dediği üzere, kek tarifi gibi bişey değil MGTOW. Ama bazı keskin noktaları var tabii. MGTOW’un yanlış anlaşıldığı nokta da bu bence. Twitter’daki FeminenMutluluk hesabındaki bayan arkadaş, MGTOW’un radikal feminizmin erkeklerdeki karşılığı olduğunu ve MGTOW’u saçma bulduğunu söylemiş. Kendince haklı olabilir. Bahsedilen entryi yazan yazar, frege galiba. İlginç şekilde girişi güzel, gelişme idare edere getirip, sonuçta maviye bağlıyor çoğu entrysinde.

  KH ve aynı şekilde MGTOW, kişiye göre yorumlanıp, eğilip bükülebilen öğretiler-düşünce yapıları. Kimin ne şekilde yorumladığına göre hep değişiyor. Ama uyanış kısmındaki bilgiler genelde kabul gören şeyler. Hipergami ve ilişkilerarası dinamikler kısmındakiler özellikle çok doğru.

  Buraya kendi MGTOW anlayışımı yazmak isterdim ama okuyanın hayat enerjisi tükenir amk. MGTOW iyidir. Sevgili 1f’nin önerisi de bu şekildeydi.

 4. Sadece kadın doğasını anlayıp yeter artık demek değil MGTOW. Hayata en uygun ve sürdürülebilir bir yaşam görüşü bir felsefe benim için.

 5. frege kabak tadı vermeye başladı. Ayrıca onun yüzünden kadınlardan nefret ediyordum ki, Erkek Adam ağabeyimiz sağ olsun çekip çıkardı bizi o dehlizden..

 6. Evliliğin ve ikili ilişkilerin ikircikli yapısı, -zorunlu-fedakarlık üzerine bir erkek arkadaş rolü benimseyip zararı faydasından pek çok olan bir erkek için kolayca fark edilebilir bir durum. Böyle bir bağlamda tabiri caizse ‘bu topa girmemek’ bireysel fayda açısından iyi bir seçim.

 7. Mgtow olmak bana bi yerden sonra saçma geliyor sonuçta canlıların 2 temel amacı var:
  Hayatta kalmak
  Üremek

 8. Hazir lafi gecmisken soruyum bu dugun isi nasil olmali ?

  Toplumdaki nerdeyse her Turk kizinin evlilik dugun diyince agzindan sular akiyor. Hepsi de bir kere de olcak diye her haltin en iyisini istiyor. Bunu bilen kapitalist duzen de takiyor sana ne kadar takabilirse. Acikcasi ben parayi seven biriyimdir, para ugruna bircok hatundan da vazgecerim. Dugun gibi bu zirvaliklar olsun ama tadinda olsun, tuzlu olmasin istiyorum.

  Kiz bu konuda nasil ikna edilir ?

  1. Düğün olayı bizim toplumda sorunsaldır aslında.

   Erkek olarak senden başka herkesin bir günlüğüne gönlünü yapıp, eğlendirmek için hayvani borçların altına girdiğin bir olaydır düğün. Harcamaların saçmalığını yazmaya içim elvermedi. Kesenin ağzını açarsın ama aslında götünün ağzı açılır ve herkes sikmek için sırada bekler.

   Evlenmek için seçtiğin kız ise, sadece düğünden önceki bir hafta ve düğün akşamını ve sonrasındaki balayı sürecini önemser. Tüm bu bahsettiğim süreçlerde maddi ve bir süre sonra da manevi olarak evlendiğin kızın skinde bile olmayacaksın. Eğer doğal alfa değilsen ve KH’yi de içselleştirememişsen, muhtemelen düğün fotoğraflarına seni almayacaktır bile. Doğru kişi diye bişey yoktur; en uygun olabilecek kızı bulsan bile, düğün sürecinde bütün şuurunu kaybedecek ve maalesef asıl yüzü ortaya çıkacaktır ama geri dönüşü olmayan bir yola girmiş oluyorsun. Yarrağı yiyorsun yani.

   Yani tek umursayacakları şey, düğün olayının kendisi. Çünkü her düğünde gelin ve damada bir günlüğüne de olsa celebrity muamelesi yapılır. Gelinler de bunu iyi bilirler ve umursadıkları şey, Instagram’da arkadaşlarıyla iyi pozlar verebilmek, ayakkabının altına bekar arkadaşlarının isimlerini yazıp çekmek, gelinin çok cool(!) şekilde ayakkabılarını çıkarıp oynamaya başladığı dans sekansları ve sonunda yine fotoğraflar. Damat burada tamamen konu mankenidir; gelini tamamlayacak bir öğedir sadece. Sonradan damatla beraber altına “ömrüm”, “hayatıma güneş gibi doğdun”, “mutluluğun adı SALDIRAY” gibi vıcık vıcık yazılarla birlikte fotoğraf paylaşma faslı.

   Günümüzde konu evlilikse, etrafta evlenilecek kız yüzdesi %3’lerde falandır. O da çok ama zorlamayla. Evlilik, erkek sömürü sistemidir. Mahmut abi ve KH’da daha tecrübeli kişiler evliliğe tamamen kapıyı kapamasa da, bana göre evlilik, erkeğin kendi bacağına sıkmasıdır. Attığın taş, kaçırdığın kurbağaya değmiyor. Masaya kim ne sürüyor, bunu iyi muhakeme etmek lazım. Evlilikte terazi, çoğunlukla kadın tarafında ağır basar. Sen erkek olarak, CPD’nin zirve zamanlarında masaya zamanını, psikolojini, enerjini, paranı ve ömrünün kalanını kadına ipotek etmiş oluyorsun. Ve tüm bunlarla onun hipergamisini tatmin etmen ve dahası bunu sürdürmen gerekiyor. İstediği olmadığında küçük çocuk gibi sana dünyayı dar edebilecek ve istediğinde, “ben artık seni sevmiyorum” deyip, seni devletin korumacı kanatları eşliğinde yarı yolda bırakabilecek bir canlı türünden bahsediyoruz. İsterse donuna kadar da alabilir, onun tıynetine kalmış. Ne toplum ne de devlet, bana da”hayırdır?” demese ben de çok rahat davranırdım, ne güzel lan. Tüm bunlar olurken de aynı toplum ve devlet, Elon Musk bile olsan seni, “yeterince erkek olmamak veya kocalık görevlerini yerine getirmemekle” itham edecek. Dediğim gibi her türlü sana giriyor.

   Kısacası yarrağı yiyorsun.

 9. Kadınlara karşı öfkeyi anlayamıyorum, ha herkesin vardır illa ki bir sebebi nefret etmek için ama ben anlamaya çalıştığım halde anlayamadım. Kendi fikrimi söyleyecek olursam, bırakın kadınlardan nefret etmeyi kadınları seven bir adamım. Bana hayatı daha keyifli kılan, beni mutlu eden, bana zevk veren zarif ve güzel bir varlığı sevmek varken neden nefret edeyim ki? Ha eğer bana bu saydıklarımı sağlamıyorsa zaten anında nextlerim, nefret edip de neden kendimi olumsuz duyguların içine hapsedeyim. Sonuçta Merve olmazsa Ceren var, Ceren olmazsa Alev, Alev olmazsa Ekin vs.vs. Bugün bile okulda daha önce hiç görmediğim 4 tane çok güzel kızla kesiştim haha :D, yer gök kadın dolu.

  “Genç arkadaşlar, siz yakın zamanda evlenmeyeceksiniz. Şu an kız arkadaşınız olan ya da yarın kız arkadaşınız olacak kızı 5 sene sonra hiç görmüyor olacaksınız. Nedir bu güven ihtiyacı? Güvenemiyorum diye kızlara yürümemek, onlarla birlikte olma fırsatını kaçırmak?”

  Buraya kesinlikle katılıyorum. Bu siteyi takip eden birçok erkek hala içindeki mavi hapı tam öldürememiş. Hala kafalarının içinde disneyvari ilişki biçimi mevcut, ee yıllarca yıkanmış beyinler, kolay atamıyorlar zehri. Beyler güven duymak nedir ya bana biri açıklasın şunu :D. Bunu söylemesi gereken kadın değil mi? Kadın değil midir karşısındaki adamın kollarında kendini güvenli ve rahat hissetmesi gereken? Sen bir erkek olarak o olmadan da rahat ve kendini güvende hissediyorsun zaten. Beyaz atlı prensini bulup kollarına atlaması gereken o, sen değilsin. Diyelim ki kız seni aldattı veya senden ayrıldı. Eee? Buna dayanamayacak kadar güçsüz müsün yani? Tamam kötü bir şey elbette ama bu seni sarsmamalı, eğer sarsabiliyorsa duygusal olarak yeterince güçlü değilsin demektir. Beyler kadınlar nefret edin diye değil, doyurucu ilişkiler kurup onlardan keyif alın diye var. Böyle bir zihniyete sahip olup da kadınlarla başarılı olamazsınız.

 10. Hocam genç yaşlarda güven odaklı ilişki yaşamazsak kızlar kötü davranışlarda bulunursa (aldatma vs.) bizde özgüven ve güven kırıklıgı olusturmaz mı? Güven kırıklıgı da ilerki yaslardaki iliskilerimizde kızlara güvenmemizi zorlastırmaz mı?

  1. Mavi hap masalları ile devam edersen tabii kırılgan, duyarlı bir kartanesi olarak sarsılırsın.

   Kırmızı haplıysan ise böyle olaylarla pişersin.

   Demir tavında pişer ama tabii plastiksen ateşte yanar bitersin.

   Bu güven ihtiyacı ve arayışı ve çıtkırıldımlık nasıl bir feminenleşmektir aklına almaz. İlişkide güvene ihtiyaç var ama senin sağlam bir erkek olarak güvene duygusal ihtiyacın yok. Pratik ihtiyacın var. Evlilikte çocuk senin mi emin olmak için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *